Olen pyytänyt Jeesusta elämääni ja sydämeeni. Olenko nyt siis pelastunut / uudestisyntynyt / nimi elämän kirjassa? Sillointällöin minulla tulee asian suhteen jonkinlainen epävarmuus, ja olen uudestaan pyytänyt Jeesusta elämääni, vaikka se varmasti jo on. Ehkä olen jonkinlainen epäilevä Tuomas. Olen rukoillut, että Jeesus täyttäis mut hengellä, mulla on hengen jano. Tämmöisiä ajatuksia...
pelastuminen
hän mies
1458
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei riitä, että vain uskoo. Etsi oikea kirkko. Sen löytää kuten on luvattu. Kirkkoon liitytään kasteen kautta. Sitä tulee edeltää usko ja parannus. Lapsikaste ei ole oikein.
www.mormonit.fi
paha tuosta on menna lapsia eroittelemaan,kun sana noin sanoo--Ap. t. 2:39
Teitä tämä lupaus tarkoittaa, teitä ja teidän lapsianne, ja myös kaikkia niitä, jotka ovat etäällä -- keitä ikinä Herra, meidän Jumalamme, kutsuu.
Lapsia ei kastekäsky koskenut.
Ap. t. 2:41
Ne, jotka ottivat hänen sanomansa vastaan, kastettiin...
Tuli siis osoittaa oma halukkuus.
Ap.t. 2:38
Pietari vastasi: "Kääntykää ja ottakaa itse kukin kaste...
Edellytettiin kääntymystä eli parannusta. Sitä ei pieni lapsi voi tehdä. Pienet lapset ovat synnittömiä. Perisyntioppi ei ole raamatullinen. Synnymme synnin alaisuuteen eli olosuhteisiin, joissa tehdään syntiä.
Kirjoituksestasi välittyy yhtäältä: "olenko...?" "epävarmuus.."
ja sitten toisaalta: "..varmasti jo on." "olen pyytänyt " "on hengen jano".
Jätä pois nuo ensin mainitut epäuskoiset, ja pidä, kasva ja vahvistu viimeksimainituissa, siis uskossa. Koetukset kuuluu uskonelämään, ja saarnojen kuunteleminen, raamatunluku ja erityisesti rukoilu, siinä miten kasvaa uskossa ja muutaman vuoden päästä saatat jo ihmetellä miten tuollaiset epäilevät ajatukset onkin saattanut vaivata niin kovasti.
Kiitos vastauksista :)
anoen Herran nimessä Jumalan tahtoa ja tee sen mukaan Hengen johdatuksessa ja voimassa ja siunausta sinulle annetaan kaikessa ymmäryksessä ja viisaudessa ja tiedossa ja hyvän hedelmän tuottamisessa Jeesuksessa. Täyty Jumalan Hengellä kiittäen Isää Jeesuksen nimessä kuten opetetaan ja voit anoa myös sitä hengellistä hyvää varustusta kaikkeen hyvään palvelustyöhön ja armolahjoja Isä antaa myös. Ole kaikessa hyvässä kestävä ja pitkämielisyyttä tarvitaan ja ahdistuksissa turvaa Jeesukseen ja osoittanut lujaksi ja kestäväksi ja pyhäksi, Isälle erotetuksi Pyhän Hengen voimassa. Saat kokea yltäkylläistä elämää moninaisesti ja pysyttäessäsi itsesi Jeesuksesta häntä kieltämättä myös pääset Jumalan valtakuntaan nimesi elämänkirjassaan. Todista uskostasi Hengen voimassa siihen kehottaessaan ja muutenkin voi todistaa Herrastasi, sillä on hyvää ja kuulijat voivat myöhemmin uskoonkin tulla tämän todistuksen kautta, sillä toinen kylvää ja toinen leikkaa Jumalan valtakunnassa. Ano viisautta jos tahdot iloita Herrassa hyvää todistusta jakaessasi Jeesuksesta.
Kun Rukoileta,Rukoilkaa Hengessä ja Totuudessa,niin saatte paremmin vastauksia Rukouksiinne,kun olin jokunenpäivä Aamusta Rukouksessa,koin että Jumala puhui mulle,Kun Rukoilee Ihmisten,Kunnan,Kaupungin,Maan tai Maitten puolesta tai mitä vain vastaavaa,niin sain ihan selvän sanat,sitokaa henget minun nimessäni,eli Jeesuksen nimessä ja käyttäkää sitä aina Rukoillessanne,koska henget ovat aina vastarinnassa Jumalantahtoon,saatte Rukouksiinne nopeampia voittoja. Ari
vai ei lapsi ymmarra mitaan---Luuk. 1:41
Ja kun Elisabet kuuli Marian tervehdyksen, hypähti lapsi hänen kohdussansa; ja Elisabet täytettiin Pyhällä Hengellä.
Luuk. 1:44
Sillä katso, kun sinun tervehdyksesi ääni tuli minun korviini, hypähti lapsi ilosta minun kohdussani.
ja kun..Elisabet täytettiin Pyhällä Hengellä. lapsiko joka oli yhta aitinsa kanssa jatettiin osattomaksi ???? ei varmasti jatetty..
Oletkos tullut ajatelleeksi rikkeitäsi Jumalaa vastaan, syntejäsi, pahoja tekojasi? Jumala tahtoo sinun katumuksesi. Kohtaamalla ne asiat annat Jumalalle katumuksesi.
Olen tullut. Tiedostan syntini ja syntisyyteni Jumalan edessä.. Tunnustan syntini päivittäin.
Vastaus: Kyllä olet, ja voit käydä seurakunnissa katselemassa löytyisikö sinulle mahdollisesti sopivaa seurakuntaa, jossa haluat jatkossakin käydä.
Yksi kaste riittää, mutta opilliset riitelijät sekoittavat asioita, ja se usko.
Korjaan kirjoitusvirheeni: ksi kaste riittää, mutta opilliset riitelijät sekoittavat asioita, ja se usko on se tärkein asia!
Pyydän anteeksi väsymyksesta johtuvia kirjoitusvirheitä, toivottavasti sait asiasta selvän?!
Usko on sitä, että turvaudut Jeesukseen. Epäilyjen suuruus tai vähyys ei ole ratkaisevaa. Jeesus pelastaa jokaisen Häneen turvaavan.