Lehdessä oli

mitä pääsi kynästä?

että Karjalasta tuli pakolaisia! Joku kerkesi jo mielipidesivulle kirjoittamaankin, että eivät he olleet pakolaisia. Jos alkuperäisen jutun kirjoittaja joutuisi syystä tai toisesta (vaikkapa radioaktiivisuuden takia)muuttamaan esimerkiksi Savoon, olisiko hän pakolainen? Ihan kuten siinä vastauksessakin, muusta maasta Suomeen tulleet ovat pakolaisia! Ei Suomesta Suomeen muualle joutuneet. Sen jutun kirjoittajan kannattaisi lukea Suomen historiaa!
Tuossahan voisi sitten ajatella, että muualta Suomesta pääkaupunkiseudulle muuttaneet ovat pakolaisia!

1

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • P.Akolainen

      Pakolaisiahan ne, milloin minkäkin. Susirajalla ei ole työtä, eikä muitakaan nykymaailman kotkotuksia, joten sieltä on päästävä pakoon, vaikka luonto ja rehdimmät ihmiset korvaisivat puutteet hyvin vielä jonkinaikaa, kunnes kokoomuksen maaseudun tyhjentämispolitiikka palvelutason huononnuksineen jättää alueille vain vahvimmat siist, tai muutenvaan asioiden muutoksiin pystymättömät, kuten vanhukset kotitaloissaan jne. Huonoa politiikkaa !
      Isäni oli terijoen evakko, sodat käynyt mies ja minä olet täten toisen polven pakolainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      145
      2416
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      175
      1671
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      91
      1566
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      68
      1518
    5. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      79
      904
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      841
    7. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      805
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      57
      792
    9. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      59
      776
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      152
      735
    Aihe