Perusteluja miksi

köyhää hakutaan hänen olosuhteiden tähden ja rikasta kehutaan kun vie köyhältä ne olosuhteet ahneudellaan?

Miksi köyhä ja rikas ei ole samanarvoisia ihmisenä?
269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Entäpä toisinpäin, miksi köyhää pidetään hyvänä ihmisenä (ainakin tällä palstalla) ja vastaavasti hyvin toimeentulevaa ihmistä "roistona"?

Köyhä ja rikas ovat toki samanarvoisia ihmisenä, ei sitä käy kieltäminen.

Rikas tuskin on ahne. Rikas vain tekee omalla omaisuudellaan, mitä haluaa, niinkuin kuka tahansa tekee. Se on fakta, että varallisuus keskittyy harvoille ihmisille, se johtuu taas halusta kerryttää varallisuutta.

Toiset tekee pitkän kaavan suunnitelmia kasvattaakseen omaisuuttaan - toiset ei tee.
Varakas saattaa omata erilaisen ajattelutavan, eikä turhaan asu vuosikausia vuokra-kämpässä, vaan ostaa (lainalla) oman, samaanaikaan kasvattaen rahoitusvarallisuuttaan.

Köyhä sensijaan ei useinkaan paranna omaa asemaansa. Vuokralla asutaan niin kauan kuin henki pihisee - eläkkeellä sitten muu yhteiskunta maksaa sen vuokran. Ja useimmiten vuokra-asukki ei myöskään pitkänkään ajan jälkeen omista yhtään mitään.

Köyhä ei tajua, että se on vähän itsestäkin kiinni, miten tässä pärjätään. Kaikki muut on syyllisiä - mutta vikaa ei löydetä omista toimintamalleista. Helppo syyttää aina muita: poliitikkoja, yhteiskuntaa, rikkaita siitä, että menee huonosti.

Äänestä

Ihminen on peto, joka ahnetii kaikkea lisään vaikka olis riittävästi. Vie lapseltaan tikkarin, hakkaa elämänkumppaniaan ja muita. Ihminen loisii tällä ennen niin upeella planetalla ja sikiää lisään loisia hyvin tehokkaasti. Riistää kaikkea mitä pystyy. Sotkee, likaa saastuttaa.

Kaikkea tuota viisas nimittää kehitykseksi.

Samanarvoisuus on yhtä utopinen juttu, kuin tasaarvoisuus saman lajin kesken.

Rahalla mitataan sitä onko hyvä vai parempi. Vaikka olisit koulussa hyvä ja kaveri huono, niin se kumman lompakossa on enemmän kahisevaa on parempi. Raha on myös laillinen huume, joka adiktoi haltiansa, kuten sadussa sormus höbbitin.

Kumpi on viisaampi köyhä vai rikas? Sitä ei kerre mensan testit tai kämpän neliöiden määrä. Kumpi on sitten onnellisempi köyhä vai rikas, sitä ei tiedä myöskään kukaan. Se kellä onni, se kätkeköön sen.

Faktaa on se, et rikkaat on pilanneet tän planeetan saasteilla haaliessaan lisään mitänyt haaliikin. Öljyä, uraania, kultaa... köyhät tekee sen työn. Talvivaarakin on suomen oma kakkalaatikko joka lainehtii ylitte, kun halutaan rahaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


asuntosijoittaja kirjoitti:

köyhää hakutaan hänen olosuhteiden tähden ja rikasta kehutaan kun vie köyhältä ne olosuhteet ahneudellaan?

Miksi köyhä ja rikas ei ole samanarvoisia ihmisenä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu