Tällä palstalla enemmistö on jehovantodistajia vastaan ja täällä on muutama kunnon luopio joilla omat selityksensä vähän asiaan kuin asiaan ja monesti he vastailevat asian vierestä. Ja surkuttelevat elämäänsä kuinkä heitä lapsena pakotettiin kokouksiin...olisipa minullakin ollut sellaiset vanhemmat olisi monta juttua jäänyt tekemättä!!!
JT uskoa
ihailen
5697
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
>>monesti he vastailevat asian vierestä.
Ei liene vaikeata antaa pari esimerkkiä?
olitte ainakin tällä palstalla (taputus) !Tulen aina ihailemaan JT uskoa, vaatii tosi rohkeutta, varsinkin se ovelta ovelle työ (taputus).
ovelta ovelle työ.Pikemminkin sanoisin että vaatii ylipäätä sokeata tottelevaisuutta Vartiotorniseuran johtoa ja sen raamatun tulkintaa kohtaan. Muutoin kun ei ole toivoa pelastuksesta juurikaan. Kyllä meillä jotka eivät koskaan Jehovan todistajia olla oltukaan on pullat mukavammin uunissa, kun pelastus tulee armosta, ilman omia tekoja (hymyilee kiitollisena). Se on todellista Jumalan armoa eikä mitään ansaittua armoa...ja ovityötä ja muunlaista evankeliumin julistusta tekevät miljoonat ja taas miljoonat kristityt ympäri maailmaa (Jeesuksen todistajat=todistavat että Jeesus on Jahve).
lyöppä sitten rintaasi ja kiitä, ettet ole syntinen niinkuin se publikaani (kerrottu raamatussa). Ja hymyile kiitollisena.
tulee armosta, mutta ei ilman, että ihminen ottaa pelastuksen vastaan. Tämä taasen edellyttää sen, että joku kertoo ihmiselle pelastusjärjestelystä, kuten Jeesus käski. Matt.28:18-19. Ennen loppua Matt.24:14
Raamatun mukaan vai ne voivat kertoa pelastus sanomaa jotka on lähetetty Jumalan toimesta tähän työhön. Rom. 10:15