kuinkakin arvokas?Mie sain sellaisen yhdeltä asiakkaalta.En taida sitä käyttää kummiskaan kun en ole ennen edes nähnyt sellaista.
Onkohan toi viiden euron kolikko
ingalina
26289
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ekan kerran kuulen koko asiasta, viiden euron kolikko?
Joku keräilyjuttu? Feikki? Väärennös?
Seteleitä on.
Kyllä googletin ja löysin erilaisia viiden euron kolikoita mutta en tuota mikä minulla on.Minun viisi euronen on suomessa painettu vuonna 2011.
On isompi kahden euron kolikkoa.Olisi vain ollut mukava tietää onko se arvokaskin jos myisi sen jollekkin ;) Yksi immeinen jo olisi halunnut ostaa sen
Kai se oikia raha kuiteskin on.
Hei, Se 5€ kolikko on maakunta raha joita on tehty 9 erilaista katso linkki http://www.suomenrahapaja.fi/fin/juhla-ja-kerailyrahat/tietoa-juhla-ja-kerailyrahoista/maakuntarahat
Kävin katsomassa lähettämäsi linkin ja nyt tiedän mistä on kysymys.
Minun kolikko on sitten Lapin maakuntaraha.Olen näyttänyt sitä monelle mutta kukaan ei ole koskaan nähnyt sellaista.
joitakin noita 5€ rahoja on Rahapaja myynyt hintaan 24,50€ (proof laatuisena)
http://www.kolikot.com/juhlarahat/
Mie katsoin linkin.En mie taida sitä myydä.Jospa joskus vaikka arvo nousee vielä rahalle.
Olisi muuten hyvä joululahja tuollainen rahapussi jollekkin :)
vaihtaa sen siulle kahtee kahen yhteen yhen euron kolikkoo ;)
aattele, sie saatkii kolme kolikkoo yhen sijjaan ;)
hih..en mie kyllä luovu siitä.Sie meinaat miuta jymäyttää ;)) En mie niin tyhmä ole :))
Tee parempi tarjous ;))
Minä tarjoan 5.80 ja sinä maksat postituksen. Reilua eikö totta.
jymäyttäsin, meil kummallakkii ois viis euroo rahhaa, siul vaa enempi näit kolikoit ;))
katoha, jos miul on yks viijenkympin setel tai kymmene viijen euron setelii, nii eiks lompuuki näytäkkii paksummalt ;)
Ei, ei..mie en anna ;))En antaisi viielläkympilläkään ;))
No niin vain tekisit jymmyyttäisit,sulla olisi se arvokkaampi vitonen ja sie varhman myisit sen kalhimalla hintaa ;))
Noniin varhman olisi paksumpi ja olisi vielä painavampikin jos olisivat kolikoita:))
myömään, mie tulisinkii ostaa sil siult kupposen kahveeta ;))
sit myö voitaskii laulella, ko tää irvini, jot rahahan käyttöä varten ;))
No se vain ja saisit sillä vielä ison hillomunkinki ;) Niin ja mitä parasta mie saisin takaisin pöljyydessä myydyn kolikkoni :))
Eikös se pitäisi mennä näin että "osta vitosella ja myy kympillä"
Mutta en mie kyllä rupeais lauleleen kun mie olen niin ujo :))
No Irwin on kyllä ihan oikiassa :))
voisinkii, ko tulisin ovest sissää laulaa luikautta samalviisii näijen akin ja turon tappaan, jot mie halluun purra munkkii, munkkii, munkkii ;)
muistatsie heijät, pitemp ol ville virtanen, tätä lyhveempää en muistakkaa nimelt ;)
Kuule mitähän siulla mielessä ;)) mie tarkoitin hillomunkkia ;))Piiloonhan siuta saisi mennä jos heti ovesta astuessa huutelisit tuollaisii ;D
En mie oikein muista olenko koskaan kuunnellut akia ja turoa mutta varmaankin näitä tarkoitit.No minua alkoi ainakin naurattaa kun kuuntelin :)))
Aki & Turo - Vesipatja jäätyy
Aki & Turo - Mahtisonni -
munkin puremine tukkoo tuos puolvälis :))
Joo ny mie löysin ko mie ehin jo eppäillä että sie oot tainnut itse sepittää tuollaisen laulun ;))
http://youtu.be/8FLXYWMjqok
ööh.. eikö viien euron kolikko oo viien euron arvonen..? siis jos on ehjä eikä oo reunasta narskastu siivuletta pois kuten devalvaatiossa ikään? :-)
Heips,Mie tuolla kylillä shoppailin ja kaupassa kysäisin viiden euron kolikosta niin, ei sillä voi maksaa ostoksia.Kumma kun se asiakas jolta sain sen niin ei maininnut sitä että ei se käy maksuvälineenä.No mutta sillä on 22 euroa arvo nyt niin sainhan mie sitten maksun monenkertaisesti ja keräilyrahan itselle :)
Onko sulla basa näitä viiden euron kolikoita ?Kun kellään ei tunnu niitä olevan.
ei ole 22€ arvoa vaan 5€.
http://www.suomenrahapaja.fi/fin/juhla-ja-kerailyrahat/rahapussi
"Viime vuoden lopulla liikkeelle lasketut viiden euron maakuntarahat ovat laillisia maksuvälineitä, mutta kaupoissa, kioskeissa ja ravintoloissa sitä ei aina tiedetä."
http://www.imatralainen.fi/artikkeli/16647-vitosen-kolikko-sai-nihkean-vastaanoton
Myönnän olet oikeassa.Mun tyttö katsoi netistä ja se 22 € onkin, jos tilaa sen kolikon
Varmaankin se immeinen tiesi sitten että käy maksuvälineen.joka antoi kolikon.Hän oli etelän immeinen ;)
moikka! eip oo mulla semmosta.. enkä oo koskaan nähnykkään semmosta kolikkoa.. jännä tosiaan jos niitä on markkinoilla setelien seurana. euron ihmeellisyyksiä..
vaan kyllä se vanha stoolberi oli hienon näkönen rahha :-)
Mie aattelin että jos sulla on monta samanlaista niin voisin ostaa niin miulla olisi sitten jo kaksi erilaista;)))
Niin ja se 5 euronen on pikkasen isompi kaksi eurosta,että tarkkana pitää olla.
Mie oon säilyttänyt noita vanhoja rahoja.Kymmenen markan setelinkin laitoin talteen.kyllä sekin hienolta rahalta näyttää :)
se on mummonmarkoissa noin kolmekymppiä eli melko iso raha, jos tarkemmin ajatellaan.:)
Kävin eilen euron päivillä K-marketissa...keräsin kaikkea mahdollista euron sitä ja euron tuota...tulihan noista aika monta kymmentä euroa loppupelissä.;)
Ajattelin jälkeenpäin, jotta aika kalliita eväitä olisivat olleet markkojen aikaan nuo euron tavarat...muka halpaa?