Piraattipuolue on uudistamassa ohjelmaansa

mikko_n_1975

Nykyinen Suomen ja EU:n taloudellinen tilanne vaatii kaikilta puolueilta, myös eduskunnan ulkopuolisilta sellaisilta, kirjauksia, joilla sopeudutaan uuteen vaativampaan tilanteeseen. Piraattipuolueen osalta tämä on näkynyt niin, että sen ohjelmia valmistelevassa tulevaisuusryhmässä on pohdittu puolueen talouspoliittista doktriinia muutettavaksi seuraavasti:

Vanha muoto: " Piraattipuolue toimii perinteisen talouspoliittisen jaottelun ulkopuolella, eikä suoraan ota kantaa valtiontalouden kokoon tai vastaaviin kysymyksiin. "

Uusi ehdotettu muoto: " Piraattipuolue pyrkii siihen, että Suomen talous olisi pidemmällä aikavälillä kestävällä pohjalla, lisävelkaantumista voitaisiin hillitä, kilpailukykyä parantaa ja kansalaisten työuria pidentää sekä alku- ja loppupäistä että keskeltä, milloin heikko tai riskialtis valtiontaloudellinen tilanne siihen aihetta antaa. "

Lisäksi harkinnassa on tarkennettu talous- ja työllisyyspolitiikkaan liittyvä perustulokirjaus, joka kuuluisi:

" Sosiaaliturvan tulee pääosin perustua perustuloon, jonka tarkoituksena on korvata nykyiset kansaneläkkeen pohjaosat, opintotuet ja työttömän peruspäivärahat ja purkaa sekä osa-aikaisen että täysipäiväisen palkkatyön vastaanottamiseen liittyviä tuloloukkuja, erityisesti pitkäaikaistyöttömien ja vajaatyökykyisten kohdalla.

Perustulojärjestelmän tulee kannustaa vielä vailla ammattiin pätevöittävää tutkintoa olevia nuoria ottamaan vastaan opiskelupaikan ja opiskelijoita saamaan tutkintonsa valmiiksi kohtuullisessa ajassa ja siirtymään sen jälkeen täysipäiväisiin töihin. Perustulon tulee olla valtiontaloudelle nykyiseen tukijärjestelmään verrattuna kustannusneutraali tai tuottaa säästöjä ja siihen tulee siirtyä vähitellen 10-15 vuoden siirtymäaikana siirtämällä vaiheittain nykyisiä etuuksia sen piiriin. Keski- ja suurituloisilla perustulo perittäisiin käytännössä takaisin valtiolle riittävän tulo- ja pääomatuloverotuksen kautta.

Perustulon ulkopuoliseen sosiaaliturvaan kuuluisivat vanhempainetuudet ja harkinnanvaraiset asumistuet, joita on hankala yhdistää perustuloon johtuen asumiskustannusten eroavaisuudesta eri puolella Suomea. Ansiosidonnaisen työttömyysturvan ja työeläkkeiden tulee perustua vakuutusluontoisiin yksityisoikeudellisiin sopimuksiin vakuutusyhtiöiden, ammattiyhdistysliikkeen ja työttömyyskassojen kanssa.

Perustulo parantaisi erityisesti opiskelijoiden, toimeentulotuella elävien, sekä pätkä- ja silpputyöläisten asemaa. Ne, joilla tulot tulevat epäsäännöllisesti tai satunnaisina piikkeinä, saisivat toimeentulonsa turvaksi perustulon, jota muut saadut tulot eivät leikkaa jyrkästi kokonaan. Heidän ei tarvitsisi taistella tukiensa puolesta, eivätkä he joutuisi tulo- tai kannustinloukkuihin. "

0

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Israel aloitti 3. maailmansodan

        https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
        Maailman menoa
        367
        1821
      2. Kaksi vuotta

        Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
        Ikävä
        11
        1638
      3. Nainen, meidän talossa on säännöt

        1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
        Ikävä
        241
        1338
      4. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

        Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
        Tv-sarjat
        51
        930
      5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

        "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
        Hindulaisuus
        401
        878
      6. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

        En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
        Ikävä
        69
        869
      7. Rakennetaanko yhdessä?

        Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
        Ikävä
        32
        714
      8. Hyvää yötä mies

        Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
        Tunteet
        68
        666
      9. Onko hän elämäsi rakkaus?

        Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
        Ikävä
        53
        656
      10. Mies miten tämä

        Tilanne ratkaistaan?
        Ikävä
        27
        651
      Aihe