Piraattipuolue on uudistamassa ohjelmaansa

mikko_n_1975

Nykyinen Suomen ja EU:n taloudellinen tilanne vaatii kaikilta puolueilta, myös eduskunnan ulkopuolisilta sellaisilta, kirjauksia, joilla sopeudutaan uuteen vaativampaan tilanteeseen. Piraattipuolueen osalta tämä on näkynyt niin, että sen ohjelmia valmistelevassa tulevaisuusryhmässä on pohdittu puolueen talouspoliittista doktriinia muutettavaksi seuraavasti:

Vanha muoto: " Piraattipuolue toimii perinteisen talouspoliittisen jaottelun ulkopuolella, eikä suoraan ota kantaa valtiontalouden kokoon tai vastaaviin kysymyksiin. "

Uusi ehdotettu muoto: " Piraattipuolue pyrkii siihen, että Suomen talous olisi pidemmällä aikavälillä kestävällä pohjalla, lisävelkaantumista voitaisiin hillitä, kilpailukykyä parantaa ja kansalaisten työuria pidentää sekä alku- ja loppupäistä että keskeltä, milloin heikko tai riskialtis valtiontaloudellinen tilanne siihen aihetta antaa. "

Lisäksi harkinnassa on tarkennettu talous- ja työllisyyspolitiikkaan liittyvä perustulokirjaus, joka kuuluisi:

" Sosiaaliturvan tulee pääosin perustua perustuloon, jonka tarkoituksena on korvata nykyiset kansaneläkkeen pohjaosat, opintotuet ja työttömän peruspäivärahat ja purkaa sekä osa-aikaisen että täysipäiväisen palkkatyön vastaanottamiseen liittyviä tuloloukkuja, erityisesti pitkäaikaistyöttömien ja vajaatyökykyisten kohdalla.

Perustulojärjestelmän tulee kannustaa vielä vailla ammattiin pätevöittävää tutkintoa olevia nuoria ottamaan vastaan opiskelupaikan ja opiskelijoita saamaan tutkintonsa valmiiksi kohtuullisessa ajassa ja siirtymään sen jälkeen täysipäiväisiin töihin. Perustulon tulee olla valtiontaloudelle nykyiseen tukijärjestelmään verrattuna kustannusneutraali tai tuottaa säästöjä ja siihen tulee siirtyä vähitellen 10-15 vuoden siirtymäaikana siirtämällä vaiheittain nykyisiä etuuksia sen piiriin. Keski- ja suurituloisilla perustulo perittäisiin käytännössä takaisin valtiolle riittävän tulo- ja pääomatuloverotuksen kautta.

Perustulon ulkopuoliseen sosiaaliturvaan kuuluisivat vanhempainetuudet ja harkinnanvaraiset asumistuet, joita on hankala yhdistää perustuloon johtuen asumiskustannusten eroavaisuudesta eri puolella Suomea. Ansiosidonnaisen työttömyysturvan ja työeläkkeiden tulee perustua vakuutusluontoisiin yksityisoikeudellisiin sopimuksiin vakuutusyhtiöiden, ammattiyhdistysliikkeen ja työttömyyskassojen kanssa.

Perustulo parantaisi erityisesti opiskelijoiden, toimeentulotuella elävien, sekä pätkä- ja silpputyöläisten asemaa. Ne, joilla tulot tulevat epäsäännöllisesti tai satunnaisina piikkeinä, saisivat toimeentulonsa turvaksi perustulon, jota muut saadut tulot eivät leikkaa jyrkästi kokonaan. Heidän ei tarvitsisi taistella tukiensa puolesta, eivätkä he joutuisi tulo- tai kannustinloukkuihin. "

0

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

        Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
        Ikävä
        89
        8213
      2. Persut: haluamme lisää veroja!

        Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
        Maailman menoa
        42
        4728
      3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

        https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
        Maailman menoa
        41
        4371
      4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

        Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
        Maailman menoa
        45
        2575
      5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

        Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
        Ikävä
        98
        1458
      6. Miksi pitäisit enemmän

        Minusta kuin siitä toisesta?
        Ikävä
        40
        1286
      7. Tämmönen höpsö

        Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
        Suhteet
        40
        1227
      8. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

        Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
        Lieksa
        39
        1150
      9. Heräsin taas sinä mielessä

        Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
        Ikävä
        64
        1132
      10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

        Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
        Ikävä
        166
        1070
      Aihe