Kysymys Raamatusta.

Kysymys:
Miten yhteen kirjaan on saatu mahtumaan niin paljon virheitä, ristiriitoja ja valheita?

Odotan asiallisia vastauksia.
Kiitos.

Ystävällisin terveisin,
Teuvo R.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kysehän ei ole "yhdestä kirjasta" vaan useammasta kirjasta, kirjeestä, muistiosta, kirjoitelmasta, runoelmasta, ajatelmasta ja hajatelmasta muodostettu kooste. Vähän niinkuin potpuri.

Äänestä

Nämä olivat siis kirjoittajan näkemyksiä maailmasta ja ympärillä tapahtuvista asioista / kertomuksista.

Ennen kuin tiettyä asiaa ei pystytty tieteellisesti selittämään niin sitä kutsuttiin jumalan teoksi, esim komeetat etc.

Äänestä

Laita parikymmentä luku- ja kirjoitustaidotonta paimentolaista nuotion ääreen kertomaan tarinoita ja katso mikä on tulos kun se kootaan kirjaksi.
Lopputulos on juuri sitä mitä voisi odottaakin siitä.

Äänestä

Itsestäsikö Teuvo R sanot, että Raamattuun on mahdutettu virheitä, vai onko joku muu sinulle Raamatusta niin sanonut.

Sinä sanot: " Jos Jumala on täydellinen, niin miksi variksen lento on niin vaappuvaa"
....
Miksi Varis ei lennä suoraan, silloinhan lennossa on ristiriitoja ja valheita?

olisitko ystävällinen ja katsoisit peilistä luonnollisia kasvojasi, älkä pois mennessäsi unohda mitä näit?

Ensin esität syytöksen, ikäänkuin syytöksesi olisi oikea, ja sitten vaadit varmana pitämääsi syytöksen tueksi vastauksia.

Sinultahan puuttuvat kokonaan " lain esityöt" ja silti puhut noin.voi ja voi t. benedi

Äänestä

Uutisten lukija sanoi, että aurinko nousee tänään Helsingissä klo...

Miten voi Suomessakin olla vielä noin tietämättömiä ihmisiä? Kiertääkö muka aurinko maata.

Eräässä jutussa kerrottiin liikemiehestä, jota syytettiin rikoksesta. Tätä haastateltaessa hän kielsi syyllistyneensä mihinkään. Toisaalta kuitenkin syyttäjän lausuma oli, että tätä miestä epäillään eräästä rikoksesta ja häntä pidettiin vangittuna.
Miten on mahdollista, että syytöntä miestä syytetään ja vieläpä pidetään vangittuna? Miten on mahdollista, että tuon miehen ja eräiden todistajien kertomukset eroavat niin paljon toisistaan? Luultavasti tiedotusvälineihin ei voi uskoa ollenkaan, koska tuossa jutussa on niin paljon ristiriitoja ja asioita, jotka eivät voi pitää yhtäaikaa paikkaansa eli siis valheita.

Äänestä

Tässä kohtaa lienee sattunut joku lapsus tai ajatuskatko:

Matt.
27:9 Silloin kävi toteen, mikä on puhuttu profeetta Jeremiaan kautta, joka sanoo: "Ja he ottivat ne kolmekymmentä hopearahaa, hinnan siitä arvioidusta miehestä, jonka he olivat israelilaisten puolesta arvioineet,
27:10 ja antoivat ne savenvalajan pellosta, niinkuin Herra oli minun kauttani käskenyt."

Jeremias ei maininnut hopearahoista ja savenvalajasta, vaan Sakarja:

Sakarja
11:13 Ja Herra sanoi minulle: "Viskaa se savenvalajalle, tuo kallis hinta, jonka arvoiseksi he ovat minut arvioineet." Niin minä otin ne kolmekymmentä hopearahaa ja viskasin ne Herran huoneeseen savenvalajalle.

Kömmähdys johtunee siitä, että Jermias posmottaa muutoin tuon tuostakin savenvalajista.

Äänestä
  • 9. Lainaus ei esiinny täydellisenä Jeremialla, mutta sitä vastoin Sakarjalla (11:12-13). Useissa vanhoissa käännöksissä, esim. syyrialaisessa, ei ole sanaa Jeremia. Niissä lukee vain »mikä on puhuttu profeetan kautta». Monet arvelevat Jeremian nimen tulleen tekstiin erehdyksessä. Toinen tulkinta perustuu siihen, että Jeremian kirja oli ensimmäisenä profeetallisten kirjojen joukossa. Siitä syystä sanottiin »Jeremia tai joku muu profeetoista» (16:14). Psalmit mainitaan tällä tavalla, Luuk 24:44. Vanhaan testamenttiin kuului kolme pääosaa: laki, profeetat ja kirjoitukset. Profeetoista Jeremia oli ensimmäinen. Juutalaiset puhuivat myös, että Jeremian henki oli Sakarjan yllä.

    Äänestä

Jos kirjoitetaan kertomuksia ihmisten perimätiedon perusteella kymmeniä jopa satoja vuosia tapahtumien jälkeen, niin silloin ollaan tarinankertojien sanan armoilla.
Lisäksi Raamatussa on paljon ennustuksia, ja ennustajien tarinat ovat luku sikseen.

Äänestä

Aloittajalle ei pidä vasta yhtään tämän enempää.

ihan sama kuin joku väittäisi että autolla ei voi ajaa, kävin renkaan sisällä enkä nähnyt mitään muuta kuin tyhjän renkaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Teuvo R kirjoitti:

Kysymys:
Miten yhteen kirjaan on saatu mahtumaan niin paljon virheitä, ristiriitoja ja valheita?

Odotan asiallisia vastauksia.
Kiitos.

Ystävällisin terveisin,
Teuvo R.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu