Malibu saa ensi vuonna faceliftin yhteydessä uuden GM 1.6T moottorin, 200hv ja 300Nm. Suorituskyky ja taloudellisuus ovat sen jälkeen aivan eri tasoa kuin nykyisellä 2.4-litraisella vapaastihengittävällä.
http://gmauthority.com/blog/2012/08/genera-motors-commences-4-cylinder-powertrain-renewal-with-1-6l-turbo-ecotec/
Malibuun uusi 1.6T
9
132
Vastaukset
- Odotetaan parasta
Toivotaan, että kehitys kehittyy. Odotukset eivät tosin ole kovin korkealla, kun nykyisen 1,4 T:n taloudellisuus on suunnilleen parhaimpien 2,0 - 2,4 litraisten vapaastihengittävien luokkaa.
- rertwrte
Nykyinen 1.4T on taloudellisuudeltaan muiden vastaavien turbokoneiden tasolla mutta parantamisen varaa on aina kaikilla. Uusi 1.6T ehtii ennen Malibua Opelin Cascadaan 170-heppaisena versiona.
- -Cruze-
Tässä on verrattu todellisessa käytössä Astraa 1.4T 140hv ja Golfia 1.4TSI 140hv. Golf on kevyempi mutta kulutus on täsmälleen sama. GM 1.4T on siis autojen paino huomioiden hieman taloudellisempi kuin Volkswagenin.
http://www.spritmonitor.de/de/uebersicht/35-Opel/322-Astra.html?fueltype=2&constyear_s=2011&power_s=137&power_e=143&exactmodel=1.4&powerunit=3
http://www.spritmonitor.de/de/uebersicht/50-Volkswagen/452-Golf.html?fueltype=2&constyear_s=2007&power_s=137&power_e=143&powerunit=2- Ceedist
Onpa mielenkiintoista. Kia Ceed on kevyt auto mutta heikkotehoisilla 1.6-koneilla ne kuluttavat enemmän kuin turbot.
http://www.spritmonitor.de/de/uebersicht/23-Kia/945-ceed.html?fueltype=2&constyear_s=2009&power_s=120&powerunit=3 - Yllättynyt??
Aika kovat on kulutukset molemmissa!?!?!??!
Olen Golfia pitänyt taloudellisena!! - ei yllätys
Yllättynyt?? kirjoitti:
Aika kovat on kulutukset molemmissa!?!?!??!
Olen Golfia pitänyt taloudellisena!!Kun moottoriteillä ajetaan vapailla nopeuksilla ovat kulutukset sen mukaiset.
- pivun kova pevi!!
Yllättynyt?? kirjoitti:
Aika kovat on kulutukset molemmissa!?!?!??!
Olen Golfia pitänyt taloudellisena!!Cruzessa on vähän enemmän kulutusta, mutta se onkin veemium!!
- tm sivuilta
Ceedist kirjoitti:
Onpa mielenkiintoista. Kia Ceed on kevyt auto mutta heikkotehoisilla 1.6-koneilla ne kuluttavat enemmän kuin turbot.
http://www.spritmonitor.de/de/uebersicht/23-Kia/945-ceed.html?fueltype=2&constyear_s=2009&power_s=120&powerunit=3Tm:n farkku-vertailussa tilanne oli aivan päinvastainen. Ceed kulutti selvästi vähemmän kuin Cruze 1,4 T. Tehoa siinä on huimat 5 heppaa vähemmän kuin Cruzessa, mutta moottorin kuutioita enemmän.
- Old Chevy
1.6 turbo noilla spekseillä on sopiva Eurooppaan. Sillä saadaan CO2 ja vero pieneksi. Myyntihintakin jää kilpailukykyisemmäksi. USA:ssa Malibuun saa myös 2.0T moottorin 259 hv versiona. Cadillaciin siitä on tulossa 272 hv versio.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1192596Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J681078Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2091030- 39982
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38921- 47894
- 36866
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke122842Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35812- 3746