NEUVOKAA ALOITTAJAA :)

Olen vakituisessa työsuhteessa. Vapaa ajallani teen käsitöitä ja ne "viedään käsistä" heti ja osa on halunnut ottaa tuotteitani myytäväksi omaan liikkeeseensä.

Nyt olen alkanut miettimään, että olisi mukava pitää pientä jouluputiikkia pihapiirissäni, josta löytyy tarkoitukseen sopiva tila. Olisi mukavampi, jos asiakkaat tulisivat sinne katsomaan tuotteitani, eikä enää tarvisi päästää heitä kotiin sisälle.

Vakityötäni en aio lopettaa. Mutta olen yleensä koko joulukuun vapaalla pitämässä ylityövapaita ym.

Onko toiminimen perustamisesta minulle mitään hyötyä? Pitäisi varmaan palkata sitten kirjanpitäjä, kun en itse niistä tajua mitään, ja miten verotus menee kun olen kuitenkin normi päivätyössä?

Kiitos kovasti jos joku viitsii auttaa ja neuvoa.
11145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Menehän hakemaan itsellesi kupillinen tuoretta kermaa, oi mahtava kissa kirnau.

Noita tekaistuja sepustuksiasi ei kenenkään kannata ottaa vakavasti.

Äänestä
  • ???? Nyt en ymmärrä??? Luulin saavani täältä ihan oikeasti vinkkejä. Mikä viestissäni oli tekaistua????

    Äänestä

Jos se myyntisi on vaikka 15000 euroa / vuosi, niin voit perustaa toiminimen tai toimia yksityisenä elinkeinotoiminnan harjoittajana, se nyt on melkein sama asia. Alvit joudut maksamaan. Verotus menee ihan normaalisti, eli jos saat nykyisestä työpaikastasi vaikka palkkaa 35000 euroa/vuosi ja jos oma liiketoimintasi tuottaa vaikka voittoa vuodessa (kaikkien kulujen jälkeen) vaikka 10000 euroa, niin maksat niitä veroja 45000 euron mukaan.

Jos myyntisi on pientä, vaikka vaan esim. 2000 eurolla vuodessa, alvia ei tartte maksaa, mutta verot pitää tietenkin maksaa jos ihan lain mukaan haluaa toimia.

Äänestä

"Luulin saavani täältä ihan oikeasti vinkkejä"

Ihan hyvät ja kissalles kelpaavat vinkit olet kyllä jo saanut.

Äänestä

Y tunnus pitää ensin hakea ja eläkemaksut maksaa (jos tosi pienet tulot per vuosi, ei eläkemaksuja tule) ja muut vakuutusmaksut maksaa myös.. kirjanpitäjää tarvitset alv tilitysten tekemiseen, jos jollainen taskulaskimella käyt alveja laskemaan, niin se pyöristää centin eri tavoin kuin alv kirjanpito-ohjelma.. kirjanpitäjän ohjjemimissa alv tulee siinä samassa... verottajalta pitää hakea tunnukset jolla voit määrittää kirjanpitäjälle oikeuden ilmoittaa puolestasi alv verottajalle..itse ne sitten maksat.. kirjanpitajän kulut on joko kuittienmäärän tai tuntiveloituksen mukaan. Tulot miinus vähennykset, siis verottajan hyväksymät, siitä summasta maksat verot-

Lähes joka paikkakunnalla missä työkkäri on, niin siellä on yrittäjäkurssseja, maksaa jonkun sata euroa.. siellä saa sen kaiken tiedon.

Hae ne tiedot jostain muualta kuin täältä.. ei täällä monellakaan pitkää päivää tekevällä yrittäjällä ole aikaa ketään käydä neuvomaan ja se toinen, voit saada ihan mitä vaan neuvoja..vääriäkin

Äänestä

Ja työnantajalta pitää saada sivutoimilupa. Pienen, esim alle 1000 euroa, myynnin kannattaa myydä jollekin liikkeelle eikä vaivata itseään, byrokratia on melkoinen.

Äänestä

Muista että myyt sitten pimeenä kaiken mitä myyt, ja pidät kahta kuittivihkoa aina saatavilla. Toisen voit näyttää verottajalle ja toisesta vihkosta revit kuitteja asiakkaillesi. Tällain ne kaikki maailman menestyneet firmat on aikanaan alkanut.

Äänestä

Höpön höpö. Työnantajan ei tarvi tietää mitä työnantaja tekee vapaa-ajallaan. Yritystä ei tarvi perustaa jos yritystulot on alle 8500 e. Verottajalle kuitenkin pitää tulot ilmoittaa. Riittää kun panet ruutupaperille tulot ja menot.
Näin minä toimin.

Äänestä
  • Aloittaja vastaa; kiitos vastauksista. Tuloni jäävät alla 8500 euron. Menempä vielä käymään verotoimistossa kyselemässä paljonko maksan veroa ja tarkempaa tietoa tuosta itse tehtävästä kirjanpidosta. Saako udella millä alalla toimit?

    Äänestä

"Lähes joka paikkakunnalla missä työkkäri on, niin siellä on yrittäjäkurssseja, maksaa jonkun sata euroa.. siellä saa sen kaiken tiedon."

Pöh sanon minä. Siihen mitään ihme yrittäjäkursseja tarvita. Hommaa vaan Y-tunnuksen ja hyvän kirjanpitäjän, jolle sitten kerran kuukaudessa toimittaa kaikki tositteet ja sillä selvä. tietysti YEL ja alv yms pitää maksaa. Kaikenlaisia asioita voi sitten kysyä siltä kirjanpitäjältä jos huvittaa.

Äänestä

Hommaa itsellesi hyvä lakimies ja hyvä kirjanpitäjä, niin saat niiltä kaikki tarvitsemasi tiedot. Myös hyviä ja halpoja löytyy, ja ne tuntee kaikki yrittämisen niksit.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kissa kurnau kirjoitti:

Olen vakituisessa työsuhteessa. Vapaa ajallani teen käsitöitä ja ne "viedään käsistä" heti ja osa on halunnut ottaa tuotteitani myytäväksi omaan liikkeeseensä.

Nyt olen alkanut miettimään, että olisi mukava pitää pientä jouluputiikkia pihapiirissäni, josta löytyy tarkoitukseen sopiva tila. Olisi mukavampi, jos asiakkaat tulisivat sinne katsomaan tuotteitani, eikä enää tarvisi päästää heitä kotiin sisälle.

Vakityötäni en aio lopettaa. Mutta olen yleensä koko joulukuun vapaalla pitämässä ylityövapaita ym.

Onko toiminimen perustamisesta minulle mitään hyötyä? Pitäisi varmaan palkata sitten kirjanpitäjä, kun en itse niistä tajua mitään, ja miten verotus menee kun olen kuitenkin normi päivätyössä?

Kiitos kovasti jos joku viitsii auttaa ja neuvoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu