Mitä ihmiset mieltä Remake leffoista, radioon ollaan tekemässä anonyymia kyselyä leffoista, ja olisi kiva saada mielipiteitä. Onko esim. jotkut remakit täysin turhia, vai onko turhaa ylipäätänsä tehdä Remake leffoja. Entäs sitten niin sanottu "jenkki efekti" kuten kaunan kohdalla. Alunperin kauna leffat oli korealaisten tekemiä, sitten jenkit tekivät ovat versionsa, jotka on niitä tunnetuimpia.
re-make leffat.
3
127
Vastaukset
- pelkkää saastaa
Meikä ainaskin vihaa kaikkia remeikkeijä tasapuolisesti!
- Elenthil.
Yleensä remaken tekeminen on ollut merkki siitä että nyt ovat ideat olleet lopussa ja on päätetty rahastaa ekan filmin ystäviä. Lähes järjestään remaket ovat myös alkuperäisfilmiä heikompia. Joskus saatetaan päästä samalle tasolle kun saadaan esim. efektit päivitettyä paremmiksi. Mutta vain muutama filmi tulee mieleen missä remake on ollut aluperäistä parempi.
Carpenterin Thing hakkasi 1951 vuoden leffan The Thing From Another World mennen tullen. Uusimmasta versiosta en ole kuullut mitään hyvää...
1992 The Last of the Mohicans oli definitiivinen versio kyseisestä Fenimoren kirjasta. Itse olen tosin nähnyt vain sen lisäksi vain 1936 vuoden version mutta en usko että ne muut puolisen tusinaa versiota pääsevät lähelle tuota.
1998 Rautanaamio päihitti edeltäjänsä, jos nyt uskallan vielä mennä sanomaan. 1977 vuoden version ainakin, mutta 1939 vuoden versio on vielä katsomatta vaikka olenkin jo saanut sen itselleni ja se on saanut IMDB:ssä paremmat pisteet.
2001 Ocean's Eleven oli paljon parempi kuin 1960 versio.
Sitten pari tapausta missä uuden paremmuus on lähinnä mielipidekysymys. Eli ainakin minä pidin enemmän Anthony Quinnin 1990 The Old Man and the Sea leffasta kuin 1958 Spencer Tracyn versiosta joka sekin oli hyvä. Ja pidin Armand Assanten 1990 On The Beach tv-versiosta enemmän kuin 1959 leffasta vaikka siinä olikin yksi suosikkinäyttelijöitäni, eli Gregory Peck. - Kysymyksen aloittaja
Kiitos vastauksista, lähetin myös mikseriin kysymyksiä samasta aiheesta, ja on tullut mielipiteitä puolin ja toisin. Osa on vastaan osa on puolesta ja taas puolet on sekä että. Itse olen hieman sekä että, en sinänsä näe pahaa remakin tekemisessä jostakin leffasta, mutta kuten Elenthil sanoit, yleensä merkki siitä että ideat ovat loppumassa. Ensi kuussa aloitetaan lähetykset Radio Kuparilla, joka siis on pohjois-karjalan ammatti- ja aikuisopiston pyörittämä harjoittelija radio, en lupaa mitään mullistavaa mutta voipi olla että teidän mielipiteet täällä tullaan mainitsemaan jollakin tasolla. Rekisteröityjä nimimerkkejä teillä ei tuossa taidakaan olla, mutta ilman lupaa emme tietenkään niitä mene radiossa mainitsemaan. Kiitos ja kumarrus, nyt menen itse katsomaan hobitti leffaa, saas nähdä saako siitä puheenaihetta radioon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1824196"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?892750Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1332238Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p8022076 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark92044- 192031
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.301987Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m191810Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251803- 831797