re-make leffat.

Radio Kupari

Mitä ihmiset mieltä Remake leffoista, radioon ollaan tekemässä anonyymia kyselyä leffoista, ja olisi kiva saada mielipiteitä. Onko esim. jotkut remakit täysin turhia, vai onko turhaa ylipäätänsä tehdä Remake leffoja. Entäs sitten niin sanottu "jenkki efekti" kuten kaunan kohdalla. Alunperin kauna leffat oli korealaisten tekemiä, sitten jenkit tekivät ovat versionsa, jotka on niitä tunnetuimpia.

3

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelkkää saastaa

      Meikä ainaskin vihaa kaikkia remeikkeijä tasapuolisesti!

    • Elenthil.

      Yleensä remaken tekeminen on ollut merkki siitä että nyt ovat ideat olleet lopussa ja on päätetty rahastaa ekan filmin ystäviä. Lähes järjestään remaket ovat myös alkuperäisfilmiä heikompia. Joskus saatetaan päästä samalle tasolle kun saadaan esim. efektit päivitettyä paremmiksi. Mutta vain muutama filmi tulee mieleen missä remake on ollut aluperäistä parempi.

      Carpenterin Thing hakkasi 1951 vuoden leffan The Thing From Another World mennen tullen. Uusimmasta versiosta en ole kuullut mitään hyvää...

      1992 The Last of the Mohicans oli definitiivinen versio kyseisestä Fenimoren kirjasta. Itse olen tosin nähnyt vain sen lisäksi vain 1936 vuoden version mutta en usko että ne muut puolisen tusinaa versiota pääsevät lähelle tuota.

      1998 Rautanaamio päihitti edeltäjänsä, jos nyt uskallan vielä mennä sanomaan. 1977 vuoden version ainakin, mutta 1939 vuoden versio on vielä katsomatta vaikka olenkin jo saanut sen itselleni ja se on saanut IMDB:ssä paremmat pisteet.

      2001 Ocean's Eleven oli paljon parempi kuin 1960 versio.

      Sitten pari tapausta missä uuden paremmuus on lähinnä mielipidekysymys. Eli ainakin minä pidin enemmän Anthony Quinnin 1990 The Old Man and the Sea leffasta kuin 1958 Spencer Tracyn versiosta joka sekin oli hyvä. Ja pidin Armand Assanten 1990 On The Beach tv-versiosta enemmän kuin 1959 leffasta vaikka siinä olikin yksi suosikkinäyttelijöitäni, eli Gregory Peck.

    • Kysymyksen aloittaja

      Kiitos vastauksista, lähetin myös mikseriin kysymyksiä samasta aiheesta, ja on tullut mielipiteitä puolin ja toisin. Osa on vastaan osa on puolesta ja taas puolet on sekä että. Itse olen hieman sekä että, en sinänsä näe pahaa remakin tekemisessä jostakin leffasta, mutta kuten Elenthil sanoit, yleensä merkki siitä että ideat ovat loppumassa. Ensi kuussa aloitetaan lähetykset Radio Kuparilla, joka siis on pohjois-karjalan ammatti- ja aikuisopiston pyörittämä harjoittelija radio, en lupaa mitään mullistavaa mutta voipi olla että teidän mielipiteet täällä tullaan mainitsemaan jollakin tasolla. Rekisteröityjä nimimerkkejä teillä ei tuossa taidakaan olla, mutta ilman lupaa emme tietenkään niitä mene radiossa mainitsemaan. Kiitos ja kumarrus, nyt menen itse katsomaan hobitti leffaa, saas nähdä saako siitä puheenaihetta radioon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4473
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3238
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2904
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2707
    5. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      16
      2590
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2549
    7. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2517
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2285
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2075
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1727
    Aihe