"Suomessa on jonkinlainen kirjoittamaton sääntö, että hallitus saa toimia vuoden verran, ennen kuin sen työtä ryhtyvät arvostelemaan muutkin kuin oppositio.
Pääministeri Matti Vanhanen (kesk) on nauttinut tästä oikeudesta täysin mitoin, ja hänen kansansuosionsa on korkeampi kuin monen aikaisemman pääministerin.
Kun tarkemmin ryhtyy arvioimaan, mihin Vanhasen suosio perustuu, on vaikea löytää muita kuin ulkoisia syitä. Tekojen perusteella suurta kansansuosiota ei ole hankittu.
Äänestäjiä varmaan miellyttää pääministeri Vanhasen ulkoinen olemus: pitkä, solakka, komea ja ryhdikäs mies. Hän ei ole häiritsevän älykäs mutta ei myöskään hävettävän tyhmä. Mies, joka ei polta, juo, pelaa uhkapelejä tai käy vieraissa, miellyttää useimpia äänestäjiä, koska hekään eivät harrasta näitä paheita.
Suomen nykyisessä vanhatestamentillis-feministisessä ilmapiirissä raitis yksiavioinen mies saa paljon anteeksi, vaikka hän ei tekisikään mitään hyödyllistä tai vaikka hänellä olisi takanaan monumentaalisia yhteiskunnallisia munauksia.
Harva esimerkiksi muistaa, että raittiusmies Vanhanen oli aikoinaan ajamassa tasavallan presidentiksi sairasta alkoholistia Ahti Karjalaista. Sitten hän oli tekemässä presidenttiä politiikan häiriköstä Paavo Väyrysestä.
Jälkimaailma on ollut armollinen Vanhaselle siinäkin, että juuri hän oli kaatamassa viidennen ydinvoimalan rakentamista kymmenen vuotta sitten. Kun Neste ajautui kriisiin Neuvostoliiton romahduksen jälkeen, yhtiön pääjohtaja, vuorineuvos Jaakko Ihamuotila ryhtyi käyttämään Kepua hyväkseen saadakseen venäläisen maakaasun energiamonopolin. Siksi piti estää ydinvoiman rakentaminen.
Siinä onnistuttiinkin Matti Vanhasen avulla. Hänen muotoilemallaan lausumalla ydinvoimalahanke kaatui. Eduskunta päätti, ettei Suomi tarvitse lisää energiaa, mutta energiankulutus ei noudattanut Matti Vanhasen päätöstä, vaan kallista sähköä jouduttiin ostamaan Venäjältä, Ruotsista ja Norjasta. Sähkölaskujen 30 prosentin korotuksista voi kiittää Matti Vanhasta, Esko Ahoa sekä vuorineuvos Jaakko Ihamuotilaa.
Matti Vanhasen poliittinen historia on oikeastaan kulkemista munauksesta toiseen. Mutta jotain hän on niistä oppinut; kun ei tee mitään ei tee virheitäkään. Kun ryhtyy vähänkin miettimään, mitä Vanhanen on saanut pääministerinä aikaan, ei tule mitään mieleen. Se etu tällaisesta pääministeristä toki on, ettei hän ole aiheuttanut mitään pahaakaan.
Kun odotetaan pääministerin kantaa johonkin asiaan, Vanhanen vetoaa siihen, että asia on selvitettävänä, ja aikanaan hän esittää kannanottonsa. Vanhasen ajatusten hautomona toimii hänen avustajakuntansa. Sen johdossa on valtiosihteeri Risto Volanen, eräänlainen Napoleon-karikatyyri. Työtovereineen hän muodostaa hupaisan henkilögallerian, jota yksikään kaupallinen tv-kanava ei hyväksyisi fiktiiviseen satiiriohjelmaansa liian epäuskottavana.
Aika näyttää, kumpi on maan kannalta hedelmällisempää: pääministerin saamattomuus ja mitääntekemättömyys vai joidenkin ministerien yliaktiivinen touhuaminen."
Iltalehti 9.8.2004
Aarno Laitinen
Matti Vanhasen saavutukset
15
372
Vastaukset
- rpu
Vanhanen teki mokan, mutta Ihamuotila
tuskin on kepulainen.
Minäkin tein mokan joskus 1970 kun
kirjoitin HS:lle, ettei jaloterästehdasta
kannata tehdä lainkaan. Silloin riideltiin
siittä tulisiko rakentaa Porin seudulle vai Tornioon. Hanke lykkäytyi 3 vuotta ja tuli
kalliimmaksi. Nyt tehdas on maapallon kannattavin
ruostumattoman levyn tuottaja.
En nyt kuitenkaan aio hirttäytyä. Ei
vain silloin ollut tuota kaukonäköisyyttä.- Pekka Peitsi
Eihän Laitinen väitäkään, että Ihamuotila olisi kepulainen.
Laitinen kirjoittaa, että Ihamuotila käytti Kepua hyväkseen ja Matti Vanhanen tarttui ahneena syöttiin.
- On haettu
Jo alkoi demareilla loan levitys vanhaan tyyliin.
Jo hermostuttaa demareita Keskustan paremmuus kun on kutsuttu loka Laitinen valehtelemaan ja haukkumaan kansan suosimaa pääministeriä.
Uskon kuitenkin, että äänestäjät näkevät oikeat taustat kun menevät äänestämään.
Todellakin, demarit on tuhon enkeleitä. Haluavat romuttaa kaiken tuhkaksi.
Valehtelu ja kieroilu on myös demarien vahva laji, niin kuin näkyy jo loka Laitisen kirjoittelusta.
Suomella on hyvä pääministeri pitkästä aikaa.
Hyvä Matti.
Keskusta on paras.- Huvittunut
Keskustassa ollaan täydessä paniikissa.
Matti Vanhasen mitättömyys ja munaukset on nyt paljastettu.
Kaikki Laitisen kirjoittama on täyttä totta ja sitä eivät edes Kepun puoluetoimiston likaisten temppujen osasto pyysty kiistämään.
Keskustan alamäki jyrkkenee...
:))) - Oikeasti.
Huvittunut kirjoitti:
Keskustassa ollaan täydessä paniikissa.
Matti Vanhasen mitättömyys ja munaukset on nyt paljastettu.
Kaikki Laitisen kirjoittama on täyttä totta ja sitä eivät edes Kepun puoluetoimiston likaisten temppujen osasto pyysty kiistämään.
Keskustan alamäki jyrkkenee...
:)))Ei yhden valheellisen kirjoituksen takia kukaan ole paniikissa Keskustassa.
Mutta demareilla on hätä kun kaikki menee poskelleen.
Kunnallisvaaleissa tulee rökäletappio demareille, koska äänestäjät ovat kyllästyneet demarivenkoiluun.
Keskusta on turvallinen ja paras. - Näytä toteen
Oikeasti. kirjoitti:
Ei yhden valheellisen kirjoituksen takia kukaan ole paniikissa Keskustassa.
Mutta demareilla on hätä kun kaikki menee poskelleen.
Kunnallisvaaleissa tulee rökäletappio demareille, koska äänestäjät ovat kyllästyneet demarivenkoiluun.
Keskusta on turvallinen ja paras.Voisitko hiukan yksilöidä mitä valheita Aarno Laitisen kirjoituksessa on.
Sen jälkeen voimme paremmin tarkastella näitä asioita.
Et pysty osoittamaan yhtään Aarno Laitisen julki tuomaa asiaa valheeksi. - Höpö
Näytä toteen kirjoitti:
Voisitko hiukan yksilöidä mitä valheita Aarno Laitisen kirjoituksessa on.
Sen jälkeen voimme paremmin tarkastella näitä asioita.
Et pysty osoittamaan yhtään Aarno Laitisen julki tuomaa asiaa valheeksi.Höpö
- Huvittunut
Höpö kirjoitti:
Höpö
Argumentit loppuivat kesken.
:))) - hu vittuselle.
Huvittunut kirjoitti:
Argumentit loppuivat kesken.
:)))Mutta ei viiti vastata noin älyvapaiden demareiden hölmöilyyn.
- Huvittunut
hu vittuselle. kirjoitti:
Mutta ei viiti vastata noin älyvapaiden demareiden hölmöilyyn.
Hauska nähdä taas Kepun politrukki hätää kärsimässä.
Vieläkään ei asiallisia argumentteja.
:))) - Ei Tule
Huvittunut kirjoitti:
Hauska nähdä taas Kepun politrukki hätää kärsimässä.
Vieläkään ei asiallisia argumentteja.
:)))Enempää.
- lisää
Ei Tule kirjoitti:
Enempää.
Lasolia! ;-)))
- Huvittunut
lisää kirjoitti:
Lasolia! ;-)))
Lasol on eräänlainen Kepun perinnejuoma kiljun ja pontikan tapaan.
:)))
- Keskustaporvari
Varmaan Laitinen osaisi kirjoittaa jotain myös uudesta keskuspankkimme ykkösmiehestä ja hänen "saavutuksistaan" valtiovarainministerinä jos vain tahtoisi.
- Jorma Laitinen
Loka-Laitinen on kyllä aiemmin kirjoittanut myös Erkki Liikasesta.
Tällä kertaa käsitellään kuitenkin Matti Vanhasen tekemisiä, joissa kyllä riittää ruotimista.
Matti Vanhanen on urallaan kulkenut mokasta toiseen. Ei ole ihme, että hän pääministerinä on pyrkinyt olemaan tekemättä mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632152Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51805Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2371306En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71960Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88950Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21875Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?136813Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39740- 19726
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93699