Itsellä on kahdesta eri paikasta Visa debit ominaisuudella oleva pankkikortti.
Tämä pankin antama debit tekee eräässä paikassa varmennuksen ostosta satunaisesti.... mutta usein.... varmaa joka 5. kerta, eikä minulla ole asiasta mitää sanomista. Varmennus voi olla jopa ihan hyväkin.... Debitin ero vain electroniin on se, että electron tekee aina varmennuksen, joka aiemmin joskus oli aika huono jos oli tiedonsiirtoyhteydessä katko... katko, vaikka tuon maksutapahtuman ajan n. 1sek.
Mutta mitäs tämä S-visa debit, ei ole omalle kohdalle tullut oikeastaan yhtään varmennusta S-osuukaupan kassalla. Olikohan Prismassa kerran, kun myyjä sanoi että se menee läpo aina....
Pankin Visa Debitin on myöntänyt Luottokunta ja sen varmentaakin luottokunta. Mutta S-debitin kait on myöntänyt S-pankki? Mutta kuka sen varmentaa, kun sitä ei koskaan ole varmennettu.
Kun on nopea silmäinen, niin näkee sen maksupäätteen sekunnin ilmoituksen, kun se sanoo, että tekee varmennuksen.....
Koko asai on alkanut vain mietittyttämään, kun ei aina ole mahdollisuus pitää s-pankissa useita kymppejä rahaa ja kuitenkin siellä tykkää käydä, nii tilisiirron tekee aina ennen kauppaan menoa ja se näkyy vasta seuraavana päivänä.... ja se kauppareissu tehdään aina heti siirtopäivänä.
Tosin, S-pankin verkkopankissa viitesiirtopäivä on se sama kuin sen toinsen pankin verkkopankissa tehty suoritus.
S-Visa Debit maksun varmennus
10
3964
Vastaukset
- sadasasdsa
kysy s-pankista.
- Freola9
Pankki tekee asiakkaasta riskiprofiilin johon vaikuttaa tilin saldo. Jos tilille ei tule kuin satunnaisesti rahaa & saldo alhainen niin riskiraja on alhaisempi. Näitä parametereitä päivitetään jatkuvasti EMV sirulle, tyyliin chippi tietää että saldoa 200€, tuon ylittävät varmennetaan aina tai arvalla. Myös maksupäätteellä voi olla oma varmennusparametrisaatio. Visa, MasterCard tarjoaa omat työkalut mutta Amex, Discovery/DinersClub on myös omat algoritmit. Pankille ei ole ongelma muuttaa MasterCard korttia toimimaan Maestrona (aina varmennus) oli se sitten Debit tai Credit. Sama koskee Visa voi muuttua V Pay / Visa Electroniksi. PIN koodin ohituskin on parametrisaatiota, voidaan hyväksyä vain PIN, muuten hylätään.
- ap. aasi
Tohon on törmanny joskus, että joissakin paikoissa on järjestelmässä aina päällä se mode, että kaikki pankkikortit varmenetaan aina..... Toisaalla taas sitten satunnaisesti ja satunnaisesti useammin.
Esin. yks kauppa ja normaalin pankin Debit, niin kaupan muuttaessa pankkikortit pin-koodi kuittaukseen, nii se kassa teki varmenteen aina.... se teki sen varmaan puolenvuoden ajan joka kerta.... ja sitten se muutui satunaisemmaksi, mutta kuitenkin huomattavan yleiseksi.... niinkuin sanoin, niin se on jotain 1/5 tai 1/3 ja sen näkee niinä korttipäättellä maksutapahtuman yhteydessä ilmoituksena.
Ja tiedän senkin, että ns. vanhat pankit seuraa asiakkaan käyttäytymistä, ja jos joku menee pahasti pieleen kokoajan, nii sietä tulee kuulema nopeasti puhelu, että voisko tehdä vaikka korttityypin muutoksen..... Nämä kyllä vähenee, kun maksuvarmennus yleistyy... ja ns. huonolla asiakkaalla taas juttu toimii kun maksua ei hyväksytä.
Mutta tämä, että S-pankin kassan läpi menee ostot ilman tarkistusta, vaikka rahat on vasta oman varsinasen verkkopankkin siirtotilillä odottamassa yön ajoa, eikä se maksu edes näy tuon S-tilin saldossa vielä.- Korttipoitsuli
Jos maksutapahtuma varmennetaan, on provisio pienempi. Eli joskus se kannattaa vaan tehdä aina.
- 13+2
S-pankilla on (ainakin nykyään) kahdenlaisia Visa Debitejä, pakkovarmennuksella tai ilman. Pakkovarmentavan kortin takapuolella lukee "electronic use only", ja vastaa käytännössä Visa Electronia. Ainakin multa kysyttiin jokin aika sitten korttia pyytäessä kumman haluan.
Jos haluat että se varmentaa aina, niin vaihda korttisi sellaiseen S-pankin asiakaspalvelussa. Siinä on varmaan samat toimivuusongelmat sitten kuin Visa Electronissa, mutta aika vähäiset ne on tänä päivänä.- ap. aasiakas
Kaikissa korteissa pankista riippumatta on tuo sama Electron use only teksti. Omassani ei ole kohokirjaimia niinkuin on tavallisessa s-etukortissa tai pankin debitissä.
- Vaihtoon meni
Minä taas vaihdan pankkia tuon varmennuksen takia.
Meillä on miehen kanssa yhteinen tili, josta ostetaan ruokaa ja yleensä mies käy kaupassa. Joten, jos itse menen kaupaan en aina tiedä mitä tilillä on rahaa.
Eli koska s-pankki ei varmenna, on mahdollista tehdä tuo tilin ylitys. Ottaessamme tiliä s-pankista, pyysin sellaista korttia kummallekin, jolla ei voi ostaa, jos ei ole katetta tilillä.
Mieheni saattaa myös tankata auton, kun on menossa töihin ja abc-asemat eivät myöskään varaa. Minä en itse tankkaa autoa koskaan, koska en omista ajokorttia.
Ei koskaan toiminut tuo ominaisuus ja nyt sain tarpeeksi tästä miettimisestä onko tilillä katetta vai ei. Varsinkin, kun mieheni ei aina muista, kummalla kortilla on maksanut omalla vai s-pankin kortilla. - TiimiKortti
Saat saldon vaikka joka päivä sähköpostiin / tekstiviestinä saldohälytykset jos haluat. Ei ole liian vaikeaa.
Käytetään juuri mainitsemallasi tavalla S-pankin kortteja erittäin menestyksekkäästi. - S-debit-ylitys
Itellä OP-electroni, Nordea-electroni ja S-pankin debit.
Olenpa tässä seuraillu näitä palstoja debit-korttien ylittämisestä ja aloitetaan ihan siitä että joo kyllähän kaikki sen tietää että electronia ei saa ylitettyä edes Thaimaassa, eli saldo varmennetaan reaaliajassa, katevaraus tulee tilille heti, vaikka esim. tiliotteessa huomaat että ''oho, ei se ollu maanantai kun siellä Teboililla kävin vaan perjantai'', eli raha on lähteny tililtäsi mutta voi olla perillä vasta 1 2 päivän päästä.
No sitten ihan asiaan tuon S-pankin debitin kanssa, ite tarvin välttämättä kolmattakin tiliä niin tulihan tuo hommattua jo pari vuotta sitten. Kortti ei ole kohokuvioinen ja takana lukee se Electronic use only, eli taitaa se vaan olla niinkun on puhuttu että tuo teksti kortin takana tarkoittaa sitä että vaikka se on debit ja joskus sen kortin voi vetää miinukselle niin mutta jos kortti on varustettu tuolla edellä mainitulla lauseella niin se ei onnistu ikinä, kokoeiltu on s-ryhmän kaupoissa, bensa asemilla ja muissakin paikoissa joka ei ole s-ryhmää. Ja siihen palatakseni kun kortin avasin Prismassa s-pankissa niin muistelenpa että kysyttiin haluanko sen varmantavana vai ilman ka kyselin mitä tarkoittaa, ja myyjän selitettyä ajattelin että no otetaampa se sellasena joka ei varmenna eli tilin voi vetää miinukselle, mutta luulempa että hän huomasi kasvoilleni nousseen virneen jota en voinut peittää koska halusin jo heti mennä kokeilemaan ylitystä kun kortin saisin, niin tässä vaiheessa myyjä on laittanut korttini AINA VARMENTAVAKSI, eikä edes maininnut tästä minulle, ilmeisesti pelkäsi juuri että aion käyttää korttia huolella vastoin sopimusehtojen.
No muutama viikko meni ja kortti tuli, EI MENE MIINUKSELLE!! Kävin s-pankissa ja kysyin onko kortti ''online'', olin kuullut tuosta termistä ja myyjä vastasi että on, eli aina varmentaa. Hah, no ei siinä mitään!
Ja jotka ihmettelevät miksi electroni kortissa ei lue elec. use only, niin eihän siinä tarvi kun kortti on electori itessään.- Kari K.
Eli pankin toimihenkilöön ei voi eikä pidä luottaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244666- 883724
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483105- 542667
- 2062621
- 512599
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322400- 1522328
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081539