Suomen kansallinen häpeä ja piina

Dementia praecox

Sadattuhannet, nuoret ja vanhemmat, aloittavat taas nyt syksyllä erilaiset opinnot.

Useimpia piinaa, vastenmielinen, typerä, tarpeeton, naurettava, kansainvälisesti tuntematon PAKKORUOTSI.

Opintojen päätyttyä, 'oikean' elämän alettua, lähes kaikki kokevat saman :"en koskaan ole oikeasti tarvinnut pakkoruotsia mihinkään" Itse olen asunut pääkaupunkiseudulla 30 vuotta. En ole kertaakaan oikeasti tarvinnut ruotsinkieltä. Englantia tarvitsen joka päivä. Monta kertaa päivässä. Tosin 'vain' Internetisssä, mutta kuitenkin.

Hukkaan on mennyt vuosien pakerrus perifeerisen, tarpeettoman marginaalikielen, RUOTSIN kanssa, jolla ei tee maailmalla yhtään mitään. Yhtä vähän kuin Suomen kielellä.

"Osaisinpa Italiaa, Ranskaa, Englantia, Saksaa, Venäjää, Espanjaa, Portugalia, Kiinaa, Suahilia". Näin ajattelee moni.

Ruotsin opiskelulla Suomessa on vain yksi tarkoitus: osaamalla ruotsia voit PALVELLA suomen ruotsinkielistä, joka kyllä osaa hyvää suomea lähes aina. Eikä muutenkaan kaipaa sinun huonoa kouluruotsia.

Pakkoruotsi Suomessa on täydellistä hölmöyttä, ajan, resurssien, rahan tuhlausta. Ainutlaatuista maailmalla. Vain Suomessa. Se piinaa 24h/vrk/365pv.v., koko kansakuntaa.

Suomi EI OLE 'kaksikielinen maa'. Suomessa puhutaan yli 50:tä kieltä. Joka päivä.

2

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raksutiikeri

      Jos et ole ruotsia ikinä tarvinnut, on se sit ollu turha juttu sulle. Mut älä yleistä sitä kaikkiin!!!

      Stadissa pärjää kyl suomen kielellä, mutta monessa osassa Suomea siitä on hyötyä.

      Myös työelämässä ruotsia tarvitaan aina välillä. Useimmat suomalaiset joutuu elämänsä aikana tekemisiin ruotsinkielen kanssa.

      Itse aikanaan vastustin ruotsia enkä siitä tykänny yhtään. Harmi, koska nyt ois kiva, jos oisin oppinu sitä hiukan paremmin...

      • pkr

        on mukava ja toisinaan myös tarpeellista hallita.
        Varsinkin, kun Suomi on liputtanut omat aluksensa ulos, niin "kongolaisilla" eli ahvenanmaalaisilla rulaa edelleen ja työkielenämme siellä kyllä pääosin on ruotsi, vaikka kyllä sitä suomellakin pärjää. Mutta, vaikka Ahvenanmaa kuuluukin Suomeen, niin maassa maan tavalla, joten silloin on hyvä puhua ruotsia. Ei se niin hirveetä ole. Välillä vaan tuntuu, että kaikki mikä tehdään meriitillä "pakko" on niin vastenmielistä suomalaisille. Olisikin kyllä järkevämpää siirtää minunkin mielestäni tämä "pakko-opiskelu" vapaaehtoiseksi.
        Vahinko vain, että se kostautuisi aika lyhyellä aikavälillä noin käytännössäkin. Jonkinlaisen peruspohjan kyllä voisi luoda valmiiksi, jos mieli vaikka ajan saatossa muuttuisi sitten taas.
        Ja muistakaa mainita aina Tanskassa ruotsia puhuessanne, että olette suomalaisia, sillä silloin he suvaitsevat ymmärtämään ja neuvomaan, muuten eivät alkuunkaan ummarra.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      194
      2725
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      151
      2444
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1142
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      101
      1028
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      931
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      244
      837
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      830
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      290
      801
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      91
      796
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      728
    Aihe