Tämä kainuulainen korpikommari tantta kun ängesi liikenneministeriksi niin ensimmäinen kailotus sillä oli tieveron voimaan saattaminen. Perusti jonkun ( vissiin virkamiesten ohjeesta) lautakunnan tutkimaan asiaa. Nyt sieltä tullut jo joitakin ehdotuksia Nokian entisen pääjohtajan Ollilan ??????? johtamana kuinka asiassa edetään. Joku sateliitti systeemi pitäis tulla.
Sitten asiaan. Kaikki kyseisestä tekniikasta jotain tietävät alkakaa keksiä jotain systeemiä millä seuranta sivutetaan . Olisko joku heijasta suojakupu tai joku elektrooninen sekoitin mahdollista rakentaa. Itse otan yhteyttä Venäläisiin ystäviini , josko heillä olisi konstia. Luulen että löytyy.
Autoilijoita verotetaan nyt muutenkin härskisti kaiken maailman veroilla ja suurin osa niistä tuloista menee muuhun ( sosiaali turvaan yms.), kuin tiestön ja sen kunnossa pitoon.
Sitten asiaan. Kaikki kyseisestä tekniikasta jotain tietävät alkakaa keksiä jotain systeemiä millä seuranta sivutetaan . Olisko joku heijasta suojakupu tai joku elektrooninen sekoitin mahdollista rakentaa. Itse otan yhteyttä Venäläisiin ystäviini , josko heillä olisi konstia. Luulen että löytyy.
Autoilijoita verotetaan nyt muutenkin härskisti kaiken maailman veroilla ja suurin osa niistä tuloista menee muuhun ( sosiaali turvaan yms.), kuin tiestön ja sen kunnossa pitoon.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuskin venäjän pojat ovat asiasta kiinnostyneita. Esimerkkinä olkoon vaikkapa http://www.siemens.fi/fi/pressi/uutiset/slovakia_satelliittipaikannusjarjestelma.htm jossa järjestelmä käyttää suojattua GSM-yhteyttä eikä tietenkään jatkuvaa yhteyttä laitteeseen tarvita.
"Slovakiassa käytetyssä järjestelmässä kaikki tietullien piirissä olevat tiet on tallennettu autoon asennettavan ajoneuvolaitteeseen. Liikennetiedot, eli maksujärjestelmän piirissä olevilla teillä ajetut kilometrit ja auton sijainti, siirretään ajoneuvolaitteesta IT-järjestelmään suojatulla GSM-yhteydellä."
Monenkohan vuoden veron tuotto menee järjestelmän rakentamiseen? Sehän ei tietenkään ministeriä kiinnosta, koska autoilija maksaa sekä järjestelmän että verot.
Mistä hlvetistä aloittaja oikein höpisee? Ennakkovaraus on vain maksullinen ja samalla maksetaan siis se tietulli. Ei siinä mitään seurantaa sen enempää ole. Tarkoituksena on vain purkaa rajalta ruuhkat ja siihen tämä systeemi varmaankin toimii ihan ok.
Toi Slovakia-esimerkki on sitten se seuraava vaihe, josta isot yritykset ovat kiinnostuneita, aivan kuten Siemens. Onko aloittajalla "ystäviä" kenties Venäjän hallinnossa asti, jos aiot jotenkin huijata tuota tulevaisuuden GPS systeemiä? Saakin olla tosi hyviä "kavereita" siellä. Hahhah!
Kyllä se vaan vaatii autoon gps-paikantimen, jonka liikkeitä satelliitit valvovat. Aivan kuin navigointisysteemeissäkin. Ei sinne auton tallentimeen mitään tietoja kotipihalta siirry, mutta eipä siirry myöskään koodatuilta teiltä jos satelliitti ei gps-signaalia löydä.
Noita nyt löytyy ihan EU-alueeltakin vapaasti saatavana häirintälaitteita, jotka estävät satelliitin seurannan. Ei näytä auto olevan liikkeellä vaikka maksullista tietä ajaakin.
Laillisuus on sitten toinen juttu, mutta huijaus on varsin yksinkertaista ja yrittäjiä aina löytyy.
Joo sori olin "hitaalla". Tarkoitetaankin juuri tätä tulevaisuuden tietullijärjestelmän huijaamista. Toivottavasti tekevät siitä varman systeemin, ettei ala samanlainen kierto kuin mitä oli aikoinan esimerkiksi telkkaluvan kanssa. Eiköhän se nykyisellä digiteknologialla ole melkoisen simppeliä, niin kuin olisi se telkkalupakin. Esim. GSM-puheluiden soittaminen samankaltaisin menetelmin kuin NMT:llä aikoinaan on melkoisen vaikea toimenpide. Harva siihen taitaa pystyä. Tai jos pystyy, niin osaa pitää myös turpansa kiinni.
Sorry, mutta uskoisin autoon asennettavassa järjestelmässä olevan sen verran älyä, että se tallentaa muistiinsa auton liikkeitä silloinkin kun sillä ei ole näköyhteyttä satelliitteihin. Paluutienä riittää GPRS tai vastaava datayhteys siten, että kun tullaan sopivan tukiaseman lähelle, niin datapaketti päivittää tietokantaa.
Kun ollaan tien päällä, niin käry käy helposti, jos liikkeellä oleva auto on reaaliaikaisen tietokannan mukaan jossain muualla. Tutustu vaikkapa Helptenin juttuun http://www.helpten.fi/fi/tiemaksut-ajotieto-operaattori-tyrmaa-virkamiehen-ja-autoliiton-vaitteet/ Muistelen, että Helpten testasi paikannuksen toimintaa muutama vuosi sitten ja kokeiluun liittyvä http://www.lvm.fi/web/fi/uutinen/-/view/1274576 hinta-arvio näyttää olevan vuoden takaa. Suurimman osan järjestelmän kustannuksista maksavat tietenkin veronmaksajat, sillä ajoneuvoon asennettavat laitteet eivät ole halpaa kamaa...
Saksan toiminnassa olevasta järjestelmästä infoa
www.toll-collect.de/fileadmin/content/...in.../lkw_maut_dtl_fin.pdf
www.toll-collect.de/fileadmin/...in.../immer_in_verbindung_fin.pdf