RUS - mongolien perintö?

762
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Vaan aivan päinvastoin kuin kirjoitat.

Äänestä

Venäläisillä on mongoolien geeniperimää. Suomessa aasialaisperimä on tuhansia vuosia vanhempaa perua kuin Venäjällä.

Äänestä
  • Mitään Suomea tai Venäjää ei ollut muinaisten aasialaisten apaattien hyllätessä. Tärkeintä on muistaa että saksalaisissa on eniten muinaisten roomalaisten verta. Roomalaisethan ne puuseppä Jeesuksenkin muka naulitsi.

    Äänestä

Mitä sitten, onko sinulla jotakin mongoleja vastaan? Oletko mielestäsi kovastikin ylempää rotua vai mikä mättää korviesi väleissä?

Kantsii muistaa, että mongolit ovat kovaa porukkaa. Itäistäkin Eurooppaa hallitessaan he kävivät 7 suurta taistelua eikä hävinneet ainuttakaan. Sillä ehkä venäläiset murskasivat natsien sotakoneenkin.

Äänestä
  • Kyllähän tuo ukko Lenin ja hänen seuraajansa melko ylhäistä rotua oli. Kaikilla taisi olla se elinikä alle kuusikymmentä vuotta.

    Äänestä

  • Tämä on totta, mongoolit loivat valtakunnan joka oli neljä krtaa suurempi kuin Rooma, joka oli myös väestöltään nejä kertaa suurempi jos ei enempikin ja tämän kaiken ne loivat 70 vuoden aikana.

    Mongoolit valtasivat Venjän lisäksi, Kiinan, Intian, Persian, useimmat arabimaat myös Irakin ja Afganistanin, osan itäeuroopasta, jne....
    Kun Moingoolit valtasivat Bagdadin ( Irakin pääkaupunki ) ja siellä muslimipapit ryhtyovät vastarintaan ja julistivat jihadin eli pyhän sodan, niin mongoolit kylmästi tappoivat puolet kaupungin väestöstä, vastarinta loppui siihen, mullahit taipuivat mongoolikomentoon täysin kivuttomasti.

    Äänestä

Suomen suhde Tähän?

Onko tarve hoitaa itsetuntoa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Itä/Länsi gappi kirjoitti:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mongol_invasion_of_Rus'

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu