Kristitty tuomittu vankeuteen Muhammedin väheksymisestä

MrSmithy

Kristinuskoon kääntynyt Karim Siaghi vangittiin huhtikuussa 2011, kun hänen väitettiin antaneen muslimille kristinuskosta kertovan cd-levyn. Siaghi oli mennyt puhelinliikkeeseen ostoksille ja kauppias oli ruvennut puhumaan uskonnosta. Tyytymättömänä siihen että Siaghin vastaukset eivät olleet musliminuskon mukaisia, kauppias yritti saada Siaghin osoittamaan kunnioitusta profeetalle ja lausumaan muslimien uskontunnustuksen ”Todistan ettei ole muuta palvomisen arvoista jumalaa, paitsi yksi jumala, Allah. Todistan että Muhammad on Allahin Lähettiläs.”

Kun Siaghi kieltäytyi ja kertoi olevansa kristitty, kauppias teki Siaghista ilmoituksen, jonka mukaan hän olisi väheksynyt profeettaa. Kun väheksymisestä ei ollut todisteita, niin häntä syytettiin kristillisyyden levittämisestä. Kauppias väitti nähneensä kuinka Siaghi oli antanut kristillisen cd-levyn jollekin. Kauppias ei tullut kuitenkaan tuomioistuimeen todistamaan.

Toukokuussa 2011 Siaghi tuomittiin viideksi vuodeksi vankeuteen ja hänelle määrättiin 200 000 Algerian dinaarin (noin 1900 euron) sakko, vaikka syyttäjä ei ollut esittänyt yhtään todistusaineistoa tai todistajaa. Yli vuosi sen jälkeen, marraskuussa 2012, Siaghin valitus käsiteltiin Oranin kaupungin tuomioistuimessa, tällöin hän kohtasi häntä syyttävän miehen ensimmäistä kertaa tuomioistuimessa. Siaghi ”kielsi jälleen kerran lausuneensa mitään halveksuvaa profeetasta”. Myös Siaghin vaimo ja pieni tytär olivat läsnä tuomioistuimessa.

Syyttäjän pyrkii kaksivuotiseen tuomioon ja 50 000 Algerian dinaarin (n. 530 euron) sakkoihin. Tuomari ei ole vielä asettanut päivämäärää seuraavaan tuomioistuinkäsittelyyn, jossa tuomio julistetaan. Algerian tilanteen tuntevat sanovat, että maan tuomioistuimet pyrkivät viivyttelemään päätöksiä, jotka vapauttavat kristittyjä syytöksistä, pelätessään paikallisten muslimien suuttumista.

Algeriassa on säädetty vuonna 2006 mielivaltainen laki 06-03, joka sallii henkilön, joka ei jaa ”tiettyjen islamilaisten” arvoja, tuomittavan kuulopuheiden perusteella

1

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SUVAKKI

      SUVAITKAA!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4169
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2634
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      40
      2380
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1436
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1426
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      963
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe