Siis nyt minä en ymmärrä

Ensin kovalla tohinalla ajetaan eläkeikää ylemmäs ja ylemmäs, nyt kun se on saatu, nyt ajetaan että vanhoille voisi maksaa pieenpää palkkaa....??? Siis oliko tarkoitus saada ilmaista työvoimaa ammattitaitoisista ja vanhoista työntekijöistä???

Kyllä on törkeetä tuo hallituksen meininki. Ihmisiä ajetaan ilmaistöihin hienoilla sanoilla ja todella kierolla tapaa.
480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

KYSY SIELTÄ MISTÄ ALOITE ON TEHTY.

Äänestä

Herrat on mokannu noissa kreikan ym raha asioissa, ja nyt he laittavat kansan niistä maksamaan. Ja kansahan maksaa. Onneksi en ole ollut päättämässä äänestämällä siitä kuka niistä päättää, ei tarvi tuntea syyllisyytttä moisista päätöksistä.
Enkä aio jatkossakaan äänestää, senkun hullumaksi vaan menee nää suomen asiat.

Kaikki hinnat ja eläminen nousee juuri sen tähden, että sumi maksaa muiden rikkaiden maiden velat omalla kustannuksella, suomen hyvinvointivaltioista(jos sitä on ollutkaan) on tulossa kpyhyysmaa, ei täällä enää tavallinen duunari omalla palkalla pärjää. Teet sitten vaikka viittä työtä, olet leipäjonossa ennenkuin huomaatkaan.
Liian nuoret päättäjät, ei heillä ole mitään kokemusta raha asioista. Ihan pelottaa, mihin suomenkansa on menossa. Onko vaihtoehtoa, köyhiä ollaan, se on tosiasia. Mä lähden tässä estimään leipäjonoa ja kaupasta punasilla merkattuja vanhoja ruokia.

Äänestä
  • No äänetsämättä jättäminen tarkoittaa että hyväksyt kaiken minkä uusi hallitus tekee..

    Äänestä

  • hmmm.... kirjoitti:

    No äänetsämättä jättäminen tarkoittaa että hyväksyt kaiken minkä uusi hallitus tekee..

    No ei tarkita, vaan se tarkoittaa sitä, että ei ole semmoista ihmistä kuka VARMASTI istuisi sanojensa takana.

    Ei politiikassa äänestetä niinkuin itse ajattelee ja äänestäjä. vaan niinkuin se puolue päättää, vaikka se olisikin edustajan omaa kantaa vastaa. Ei hän saa sanoa omaa mielipidettä.

    Silloihan se ei pidä lupausta jonka on kansalle kluvannut jos äänestät häntä.

    Olen kuule niin selvillä niistä asioista, että paras tapa vaikuttaa mulle on olla äänestämättä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onneksi olen sairase kirjoitti:

Ensin kovalla tohinalla ajetaan eläkeikää ylemmäs ja ylemmäs, nyt kun se on saatu, nyt ajetaan että vanhoille voisi maksaa pieenpää palkkaa....??? Siis oliko tarkoitus saada ilmaista työvoimaa ammattitaitoisista ja vanhoista työntekijöistä???

Kyllä on törkeetä tuo hallituksen meininki. Ihmisiä ajetaan ilmaistöihin hienoilla sanoilla ja todella kierolla tapaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu