Niin olen ajatellut hankkia A6 2.8 Quattro 193 hv tipronikilla.Ilmeisesti saksasta sen hankin,97-98 malli ja mahdollisimman vähän ajettu olis tarkoitus ja nyt olis muutamia kysymyksijä:
1.Onko mitään tyyppi vikoja tai heikkoja kohtia?
2.Tuntuu vähän laiskalta,saako lastua tai muuten helppoa tehon lisäystä?
3.Mitä mieltä olet hinta erosta kun se on saksasta tuotuna noin 5000 euroa halvempi kuin suomessa?
1.Onko mitään tyyppi vikoja tai heikkoja kohtia?
2.Tuntuu vähän laiskalta,saako lastua tai muuten helppoa tehon lisäystä?
3.Mitä mieltä olet hinta erosta kun se on saksasta tuotuna noin 5000 euroa halvempi kuin suomessa?
Vastaukset 10
Vanhimmat
1. öljy ei pysy koneen sisällä, se joko kusee sen jostaina pihalle tai palaa.
2.saa lastun mutta ei siitä mitään iloa ole.
3.eos
4. osta 1.8t (viritettävä vähintään lastulla) tai 2.7tt / TDI jos haluat fiksun laitteen.
...olla heikko kohta se laatikko;
jo kolmas menossa ja ajettu vasta 150 tkm.
Eipä ole kovin lupaavaa,,kone ei pidä öljyjä ja laatikon saa vaihtaa 50 000km välein,voitteko tarkentaa?
...se on. Laatikko on liian hieno näihin olosuhteisiin ja suomi-poikien sepitettäväksi. Aina on tilattava saksasta koko paketti, kun tomaatista ei stokkalla kukaan mitään ymmärrä.
Raha heille kyllä kelpaa, haluatko nähdä laskut?
Mikä siinä alkaa mättää?Minkä ikäinen auto ja millä koneella?Entäpä takuu,eihän loota saa hajota 50 000km välein?On ilmeisen kallista lystiä.Onko suomiauto?
Skannaa ja laita johonkin nettiin näkösälle se lasku...peitä omat tietosi niin ei tarvi hävetä kun olet valinnut väärän automerkin laatumerkin sijaan.
Tehtaan Vaihtolaatikko 7918,- e
Työ 955,-
Kysyin laatikon korjauksen hinnan muuten vain, kun tuli juttua ammattikorjaajan kanssa. Se sanoi, että pulitoista tonnia keskiverto homma tietenkin irroitus ja paikalleenlaitto, jotka hän mielellään jättää muiden huoleksi.
Eikä muuten mitään vikaa vehkeessä vaikka taulussa jo yli 200 tkm 2,5 TDI.
...joten ainoa vaihtoehto on ostaa uusi laatikko. Jos kolme laatikkoa on jo hajalle saanut, niin vika on joko käyttäjässä tai sitten on jotain ihan muuta pielessä.
Laatikot on muuten valmistanut ZF, jonka laatikoita käytetään esim. corvetessa, eri jaguaareissa, BMW:ssä, mersuissa joten trollit laatuautoista ja laatikon kestosta voinee unohtaa...
A6:seen on muuten ainakin kahta laatikkoa, toisen hinta on 5555€ (Alv 0%) ja toinen 8540€ (alv 0%).
..tomaattia saada ajamalla rikki? Eikös se huolehdi itse itsestään ja vaihtamistapahtuma on aina optimikierroksilla. Varsinkin jos vielä ajelee maantieajoa Dllä ja kruisella.