RKP vaati 30 minuutin ruotsinkielisiä uutisia parhaaseen katseluaikaan ja kaiken lisäksi sai ne. Mutta nopeasti tilanne on muuttumassa koska nyt enää puolet ajasta käytetään tähän uutisille varattuun aikaan ja toinen puoli onkin jo sitten ruotsinkielistä ajanvieteohjelmaa. - Pieni kysymys onkin siis paikallaan, että oliko ruotsinkieliset uutiset vain veruke lisäajan saamiseen? Pitää muistaa myöskin, että ei edes suomenkieliset uutiset TV Finlandissa saa puolen tunnin lähetysaikaa. Ruotsinkielisille uutisille sitä aikaa kuitenkin löytyi ja josta nyt puolet ollaan antamassa ruotsinkielisen ajanvietteen haltuun..
Ulkosuomalaisille tarkoitettu TV Finland!
voihan helvetti!
15146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Paljonko TV-Finlandissa on ruotsalaisia ohjelmia?
Oliko tuo uusi ohjelmapaketti yös aikalisää?
Miksi ihmeessä Suomi lähettää ulkomaille ohjelmaa naapurimaan kielellä?!
Suomi on kielipolitiikan Absurdistan maailmassa....
Lähettävät ruotsinkielisiä uutisia koska ulkomaalla asuu % väestönosuuteen enemmän Suomen ruotsinkielisiä kuin Suomen suomenkielisiä. Ja hekin haluavat seruata mitä kotimaassa tapahtuu
Miksiköhän ruotsinkieliset jotka asuvat ulkomaille ei tyydy Ruotsalaisiin ohjelmiin jotka ovat paljon laadukkaimpia kuin suomessa väsäillut ?
Kanske det har något att göra med att sverige inte sänder nyheter angående finland. vad tror du? och tycker du verkligen att det är jätteorättvist att 30 av dygnets 1440 minuter går till svenskspråkiga nyheter?
Ja hekin haluavat seruata mitä kotimaassa tapahtuu
Eikö naapurimaan media kerrokaan yhtä tarkaan mitä Suomessa tapahtuu kuin toisinpäin?
täyttä p-kaa suomalaisten verorahoilla.
Oli valtava virhe säätää yle vero.
TV Finland antoi ruotsinkielisille uutisille TV-Nytt:ille puolen tunnnin lähetysajan mutta nyt uutisaika on enää 15 minuuttia ja toinen puoli on ruotsinkielistä "Pop specialia". Oliko ajan vaatimus uutisiin vedoten vain huiputusta jolla oli helppoa saada lisäaikaa?
PS. Ei edes suomenkieliselle väestölle riitä uutisia puolta tuntia.
Neandertalaren, kuulepas, eiväthän hurrit katsele kotimaassaankaan Suomen televisiota, vaan SVT ja Ruotsin kaikki kanavat. Varsinkin rantaruotsalaiset ja muutkin tekevät niin, he tietävät vain Ruotsin asiat, julkkikset, politiikan jne., että tosiasioiden tunnustaminen jne.
aha... hyvä tietää, minä kun pari minuutia sitten suljin YLE femmanin ohjelmat.
Klart vi ser på finska kanaler! Speciellt nyheterna tittar man ju på finska kanaler... jag vet inte vilken snedvriden värld du lever i men alla svenskpråkiga jag känner följer iallafall dom finska nyheterna.
och där kan jag tillägga att det för min del alltid blir dom finskspråkiga nyheterna om man inte vill anpassa sin fritid så att man råkar vara hemma då dom någon sällsynt gång råkar komma på svenska.
Eiköhän ne vaadi puolet ohjelmasta ruotsiksi, samanlainen solutus kuin muuallakin Ylessä. On ne jutikoita.
Olettako te suomenruotsalaiset sitten ruotsalasia?? kun meettä ruotsiin oletta sielä finjäveleitä heehee
ei teitä siellä kunnioiteta yhtään paremmin, vaikka niin luuletta,
Kyllä kun tulen joskus Helsinkiin niin kyllä kun kuulen jonkin änkyttävän ruotsia, niin sano että jaa olet sä se finjävel hiihii
up