Nyt se Kirjastosilta tulee! VAU!

Työt on aloitettu. HYVÄ.
Ensi vuonna tähän aikaan kuljemme Kirjastosillan yli, ja kateselemme mitä hienointa näkymää Tuomiokirkolle ja vanhalle Suurtorille. Turistit maailman ääristä asti ottavat valokuvia tästä uudesta ja entistä mahtavammasta kulttuurimaisemasta. Uudelta sillalta avautuu huikea näkymä kirkkotorille .
Joulumarkkinat saavat lisää ostajia. Auran sillan kevytliikenne vähenee. Kirjastoon ja torillekin pääsemme siitä suoraan pyörällä ja kävellen. Autolla tulen sitten kun saamme sen toriparkin. Ja sitten teemmekin muijan kanssa kaikki kauppaosotokset Turun kekustassa, Wikkellä jne..
Mää asu Iräsen Pitkäkaru ja Uuremaakaru kulmas.
45445
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 45

Vanhimmat

Siinä kokoomuksen maksettu pelle puhuu...

Äänestä

Älä unta näe!
Ikinä ei tulla tekemään turhaa lenkkiä ei-mistään-ei-mihinkään.

Aurasiltaa käytetään niinkuin ennenkin.

Äänestä
  • Kunpi onpi pirenpi mutka: kulkea Itäistä Rantakatua vai Läntistä Rantakatua Auransillalta Kauppiaskadun kulmaan? Suorakulmasia mutkia molemmat?

    Äänestä

  • Sama kaiku askelten? kirjoitti:

    Kunpi onpi pirenpi mutka: kulkea Itäistä Rantakatua vai Läntistä Rantakatua Auransillalta Kauppiaskadun kulmaan? Suorakulmasia mutkia molemmat?

    :)

    Äänestä

Et ole tainnut huomata, että ne tekevät sillan väärään paikkaan. Sieltä ei Vanhalle suurtorille näy, ja kaiken muunkin liikenteen kannalta silta on täysin väärässä paikassa. Ainoa selitys paikalle, joka on valittu vastoin kaupunkilaisten mielipidettä, täytyy olla se, että joku Osuuskaupan päättäjä asuu Vartiovuoren rinteen taloissa ja halua kulkea suoraa reittiä Wiklundille. Sillan oikea paikka olisi ollut Vanhalta suurtorilta Vähätorille kirjaston kohdalle.

Äänestä
  • En keksi sillalle mitään muuta syytä kuin sen että Åboa Vetuksesta pääsee kätevästi lounastauolla toiselle puolelle jokea syömään.

    Silta on täysin väärässä paikassa. Sen olisi pitänyt olla joko Brahenkadun päässä, jolla kulkee pyörätie, tai sitten levikkeenä joko tuomiokirkonsillan tai aurasillan kyljessä.

    Äänestä

  • : )

    Äänestä

Olen erittäin tyytyväinen hyvään ja kauniiseen siltaratkaisuusn, ja että se viimeinkin tulee oikealle paikalle. Ihanaa.
Mutta vastustajat älkööt meidän siltaa käyttäkö.

Äänestä
  • Siellä Suojeluskunnan talon suunnalla näyttää olevan enemmänkin älämölöporukkaa, joka ei edes pyöräile keskustassa...

    Äänestä

Pyöräilen keskustassa kesäisin. Asun tääl toispualk jokkee, rautatieaseman lähel.
Pääsen käsityöläiskadun kautta jo ajelemaan jokirantaan. Ihan hyvä tämä uusi avattu reitti asemalta joelle.
Uudelta sillalta saan sitten ajella sinne Hämenkadun suuntaan ensin täältä jokirantaan ja siitä ajelen Kirjastosillalle asti, josta joen ylitys. Hyvä.
Siltoja kyllä saisi olla lisääkin. Tarvittaisiin Yliopistosilta Tehtaankadulta, josta opiskelijat pääsevät suoraa reittiä asemille.

Äänestä

Toiset ne pyöräilee ympäri vuoden ja ympäri Turkua sekä kutakuinkin joka päivä, eivätkä tarvitse yhtään ainoaa uutta siltaa. Sunnuntaipyöräilijöitä varten ei susisiltoja tarvita.

Sen sijaan pitäisi saada eurooppalaisia pyöräteitä, jotka on tehty kadulle eikä katukäytävälle. Hämeenkadusta voisi aloittaa.

Äänestä

Toteutettava visio tuo jonkun esittämä, että tarvittaisiin "Yliopistosilta". Sehän olisi todella tarpeellin. Sille olisi käyttöä.
Hyvä idis.

Äänestä
  • Voi hyvänen aika.!

    Mihin se silta ylipäätään voisi johtaa Läntisellä puolella. Maailman älyttömin ajatus.

    Hanki sähköpyörä, jos et jaksa Tuomaansillan tai TUomiokirkkosillan yli ajaa.
    Tuomaansillan kauttahan pääsee suoraan reittiä linja-autoasemalle ja rautatieasemalle.

    Mitä ihmeen betonipoikia täällä esiintyy muka kevyen liikenteen edistäjinä?

    Äänestä

  • :)

    Äänestä

Minunkin mielestäni sinne Tuomaansillan ja Tuomiokirkkosillan keskikohdille kuuluisi kevyen liikenteen silta.
Hyvä suunnitelma.
Tätä palstaa lukevat päättäjät, ottakaa valmisteluun tuo asia.

Äänestä

Olemme huomioineet ehdotuksen. Aloite asiasta voitaneen tehdä jo ensi kesänä.

Äänestä

Jos ajaa pyörällä tulevaisuudessa uuden sillan yli Kauppiaskadulle ja jatkaa
pyöräilyä,mitä tapahtuu?

Äänestä

Toriparkin myötä kävelykatu jatkuu torilta Kirjastosillalle. Mutta jo ensi kesäksi on suunnitteilla pyörätieosuus välille Kauppatori - Kirjastosilta.

Äänestä

" Mutta jo ensi kesäksi on suunnitteilla pyörätieosuus välille Kauppatori - Kirjastosilta. "

Näkis vaan. Puolet 15 vuotta sitten luvatuista pyöräteistä on edelleenkin rakentamatta.

Kirjastosillan rahoilla olisi laitettu pyörätieasiat kerralla kuntoon. (hintahan on ainakin 3 milliä, josta 1 mnilli Bryssselin kautta kierrätettyä verorahamme.)

Mininköhän siellä Itäisellä puolella painetaan Kirjastosillalta?

Susi on susi, mutta kun vaalirahaa on maksettu, niin kaikkea hölmöä: Kirjastosilta, Toriparkki ja Torinkulma(= Jummin älyvapaa talo) pitää ajaa.

Yksi liikennearkkitehti pyöritteli silmiään Kirjastosilta -suunnitelman nähtyään. Paljonko lyödään vetoa, että tulemme näkemään vakavia kevyen liikenteen onnettomuuksia ( pyörä vs. pyörä ja pyörä vs. kävelijä)? Laskut sitten vaan valtuuston yksinkertaiselle enemmistölle.

Äänestä

Valtuutossa on keskusteltu aikanaan samasta aiheesta silloin rakenteilla olleen Teatterisillan kohdalla. Sitähän vastustettiin juuri samasta syystä, että onnettomuuksia tulee. Tiedossamme ei kuitenkaan ole yhtäkäään sillalla tai sen johdosta syntynyttä onnettomuutta.
Kirjastosilta tulee olemaan kaikin tavoin Teatterisiltaa turvallisempi, vaikka käyttäjämäärä on oleva lähes kaksinkertainen.

Äänestä
  • Teatterisillan nurkilla ON tapahtunut kolareita. En muista ko. keskustelua, mutta Teatterisillalle on tehty nopeuksia hidastavia elementtejä, eikä pyörätie jatku poikkisuuntaisesti suoraan, kuten Kirjastosillalla. Kun otetaan vielä huomioon, että Kirjastosillan poikittaisliikenne tulee Itäiseltä puolelta mäeltä, niin soppa on valmis.

    Kirjastosiltaa ei saa turvalliseksi pyöräilysillaksi, muuta kuin tekemällä eritasoliittymät päihin. 2-5 kertaa suurempi liikenne kuin Teatterisillalla tekee siitä sellaisen kolarirysän, ettei parempasta väliä. Pelkkänä kävelysiltana se kyllä toimisi, pyötäilysiltana ei.

    Siellä on nyt jo ongelmia Rantakaduilla varsinkin kesäisin selviytyä liikenteessä.

    On se kumma juttu, että nimenomaan ne, jotka keskustassa säännöllisesti pyöräilevät, eivät Kirjastosiltaa kaipaa. Sen sijaan nämä betonipellet, jotka eivät jaksa edes 200 metriä kävelllä, puhuvat lämmöllä Kirjastosillasta kevyen liikenteen edistäjänä...

    Josko nämä "turva-asiantuntijat" itse sitten yhdessä Turun kaupunginvaltuuston yksinkertaisen enemmistön kanssa maksavat ne kustannukset, kun alkaa kolista.

    Äänestä

Vastustus uusia hyviä hankkeita kohtaan johtuu yleensä aina tietämättömyydestä. Usein on kyllä mukana myös pahantahtoinen kiusanteko.
Kehityksen jarruttajat voivat tietämättömyydessään luulla olevansa oikeassa, mutta he eivät tiedä, mitä tekevät.

Sillat ovat aina myönteinen asia. Samoin on toriparkin rakentaminen positiivinen asia. Autot maan alle - ihmiset kaduille.

Äänestä
  • Uusien "hyvienkin" hankkeiden ajajat, voivat tarkoittaa hyvää, mutta ovat väärässä.

    Äänestä

Kirjastosilta nyt ainakin tulee. Se onTOSI HYVÄ ASIA. Siinä ei ole mitään huonoa.

Äänestä
  • Hallelujaa!

    Usko betoniin on vahva!

    Äänestä

  • :)

    Äänestä

Aion käyttää Kirjastosiltaa. Siksi kannatan sitä jo nyt.
Kirjastosillan vastustajat älkööt tulko Turun parhaalle kevyen liikenteen sillalle.

Äänestä

Katselin tänään uuden Kirjastosillan työmaata. Siinähän jo on silta. Kyllä on upeeta.

Äänestä

Kesä tulee. Jäät jo lähtee. Kirjastosiltaa rakennetaan vauhdilla! Hyvä näin.

Äänestä
  • Miten helvetissä siihen rakennetaan betonisilta? Ympärillä on ainoastaan vanhoja kauniita rakennuksia, eikö olisi tyyliin sopivaa rakentaa kaunis silta? Suosittelen opintomatkaa Euroopan sivistyskaupunkeihin.

    Äänestä

  • ------ kirjoitti:

    Miten helvetissä siihen rakennetaan betonisilta? Ympärillä on ainoastaan vanhoja kauniita rakennuksia, eikö olisi tyyliin sopivaa rakentaa kaunis silta? Suosittelen opintomatkaa Euroopan sivistyskaupunkeihin.

    Turun viimeisetkin turmelemattoman maiseman kaistaleet tuhotaan hurjaa vauhtia. Joudutaan yhä tarkemmin rajaamaan valokuvat joita kaupunginäkymistä otetaan.

    Äänestä

Suomen Turku on maamme toisena pääkaupunkina nyt tärkeässä vaiheessa,
lähteekö kehitys nousuun vai laskuun. Tähän vaikuttaa suuresti infrakstruktuurin rakentaminen.

Turun Linnalta alkavan Pulevardin rakentamisen pitäisi myös saada vauhtia. Patterinhakaan tulevat pilvenpiirtäjät valmistuvat poarin vuoden päästä. Samaan aikaan pitäisi saada valmiiksi tuo hieno yhteys satamaan.

Ym.
Jne.

Äänestä

Äläkä unohda niitä pilvenpiirtäjiä. Sellaisia on nyt viimeinkin saatava Turkuun.

Ylöspäin on tilaa rakentaa. Sitä tulee käyttää, ja näin säästää maapinta-alaa ihmisille.

Äänestä

Hyvä ajatus. Ei ole tullut mieleeni tuo asian puoli. Tosiaan, maata on säästettävä tulöville polville.

Äänestä
  • Suomessa on melkein 6 hehtaaria maata asukasta kohti, ei tule ahdasta ihan heti.

    Äänestä

Maan pinta-alan säästö on hyvä idea. Se ajatus nyt aivan kloksahti paikoilleen.

Nyt pitäisi saada kaavoittajat tekemään taas selkeitä kortteleita eli laajentamaan keskustaa esim. Raision suuntaan. Turku on Koulukadun sillan jälkeen nimittäin tosi sekavaa. Eikö vanhan VR.n kohdallekin voisi rakentaa uudet tulevat kerrostalot katujen suuntaisesti?
Miksi kerrostalot pitää olla kuin taivaasta pudonneita ja sattuman oikusta kummallisesti asettuneita. Uusia kortteleita pitäisi rakentaa Eerikinkatu Kristiinanakatu - Yliopistonkatu Aurakatu -malliin. Näin aseteltuna asuminen ja liikkeet on parhaaksi havaittu.

Äänestä

Kirjastosillasta oli juttu tämän päivän Turun Sanomissa. Myös Mielipideosastolla oli jotain .
Turku 20.2.2013.

Äänestä

Kulttuurimaisema meni nyt Kirjastosillan päältä katsomiseksi. Mutta siitähän se aukeneekin paremmin kuin Auran sillalta.

Äänestä

Nyt ne aikovat tehdä uuden siltamunauksen. Kampiförin paikalle aiotaan rakentaa noin 100 000 euroa maksava ponttoonisilta. Samalla rahalla siihen saataisiin pysyvä kunnon kevyen liikenteen silta.
Tyhmä väliaikaisratkaisu.

Äänestä

:)

Äänestä

Kirjastosillan jälkeen pitäisi alkaa välittömästi rakentaa kampiförin paikalle kunnollinen kevyen liikenteen silta. Kirjoittakaa tästä asiasta edustajallenne ja muillekin kaupunkimme päättäjille. Tämä silta olisi ollut etusijalla jo ennen Kirjastosiltaa.
Samoin pitäisi saada pian Maarian kirkolle menevä liikennesilta levennetyksi kolmekertaiseksi.
Kaikki sillat ovat tärkeitä. Niitä lisää.

Äänestä
  • : )

    Äänestä

: )

Äänestä

:)

Äänestä

:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mää Iräselt karult kirjoitti:

Työt on aloitettu. HYVÄ.
Ensi vuonna tähän aikaan kuljemme Kirjastosillan yli, ja kateselemme mitä hienointa näkymää Tuomiokirkolle ja vanhalle Suurtorille. Turistit maailman ääristä asti ottavat valokuvia tästä uudesta ja entistä mahtavammasta kulttuurimaisemasta. Uudelta sillalta avautuu huikea näkymä kirkkotorille .
Joulumarkkinat saavat lisää ostajia. Auran sillan kevytliikenne vähenee. Kirjastoon ja torillekin pääsemme siitä suoraan pyörällä ja kävellen. Autolla tulen sitten kun saamme sen toriparkin. Ja sitten teemmekin muijan kanssa kaikki kauppaosotokset Turun kekustassa, Wikkellä jne..
Mää asu Iräsen Pitkäkaru ja Uuremaakaru kulmas.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu