60.000 lasta kaapattu Jenkkeihin

Dima Jakovlev

Suomen keskitysleireissä viruu edelleen 16.000 venäläislasta Venäjän ulkoministerin mukaan. Nyt on paljastunut että USA:ssa on peräti 60.000 venäläislasta epäselvissä olosuhteissa. Suomessa lapsiasiamies ja Bekmanni saivat jotenkin hoidettua asiaa mutta jenkit ovat kovempi pala. Sitä varten Venäjän parlamentti säätää uusia amerikkalaisvastaisia lakeja vastatoimena lastensa kohtelulle.

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288525181945.html

5

246

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "suurvalta" uhittele

      Pitäisivät huolen lapsistaan, ja varsinkin niistä sadoista tuhansista katulapsista, niin ei ulkomaan adoptioita tarvitsisi lainkaan.

      Tosiasiahan on, että monelle venäläislapselle on lottovoitto tulla adoptoiduksi ulkomaille, vaikka sitten Amerikkaan.

      On hyvin karua politiikkaa Putinilta näpäyttää amerikkalaisia lasten hyvinvoinnin uhalla. Mutta Äiti Venäjä ei välitä lapsistaan, kaikki uhrataan kunnian ja menestyksen alttarille.

      • Anonyymi

        tämäkö oli se syy että vapaamuurarit teki lastenryöstölain allekirjoittaneesta illuminaatti-salaseura-Stubbista pressan?


    • kiukuttelua

      Siinäpä putinit nyt uhittelevat isommalleen. On helppo kiusata pieniä naapureitaan, vääristellä historiaa ja keljuilla.
      Kaikki on tähdätty tietysti omien alamaisten pitämiseksi nöyrinä. Samalla vahvistetaan rysssävihaa naapureissa.

    • pelkäävä naapuri

      Härmässä sanottiin että silloin on kaikki hyvin kun naapurissa tykätään mutta kauempana pelätään.

      Venäläisillä tämä elämänohje on päinvastoin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      129
      1849
    2. 121
      1355
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1140
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      59
      1031
    5. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1029
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      131
      980
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      257
      979
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      816
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      809
    10. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      80
      801
    Aihe