Mitä kuuluu joulunviettoosi?
Lähdetkö sukulaisten luo, tai esim. perheen kanssa mökille?
Vai oletko kotona, yksinäsi, netin ääressä, syöden riisipuuroa?
Menetkö johonkin seurakunnan tilaisuuteen?
Onko köyhä joulu, vai onko kaikkea yllinkyllin?
Mitä itse aion tehdä?
Käyn kirkossa, joulusaunassa, kävelyllä hankien hohteessa. Luen jouluevankeliumin ja syön vaatimattoman jouluateriani. Katselen tv:n jouluohjelmia, poltan kynttilöitä.
Lähdetkö sukulaisten luo, tai esim. perheen kanssa mökille?
Vai oletko kotona, yksinäsi, netin ääressä, syöden riisipuuroa?
Menetkö johonkin seurakunnan tilaisuuteen?
Onko köyhä joulu, vai onko kaikkea yllinkyllin?
Mitä itse aion tehdä?
Käyn kirkossa, joulusaunassa, kävelyllä hankien hohteessa. Luen jouluevankeliumin ja syön vaatimattoman jouluateriani. Katselen tv:n jouluohjelmia, poltan kynttilöitä.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Näissä merkeissä mennään..
“Niityllä lunta, hiljaiset kadut.
Taakse jo jäänyt on syksyn lohduttomuus.
Muistojen virta, lapsuuden sadut.
Sanoma joulun on uusi mahdollisuus.
Joulu on taas, riemuitkaa nyt!
Lapsi on meille tänä yönä syntynyt.
Tulkoon toivo kansoille maan,
pääsköön vangit vankiloistaan.
Uskon siemen nouskoon pintaan,
olkoon rauha loppumaton.
Joulu on taas, kulkuset soi.
Jossakin äiti lasta seimeen kapaloi.
Tulkoon juhla todellinen,
tulkoon Jeesus Herraksi sen.
Tulkoon rakkaus ihmisrintaan,
silloin joulu luonamme on.
Tahtoisin päästä paimenten mukaan,
unohtaa kiireen ja melun rasittavan.
Aamu kun koitti, tiesikö kukaan,
tuo yksi joulu sai muuttaa historian.
Joulu on taas…
Siunattua Joulua!
Paska runo!
joka teistä on synnitön heittäköön ensimmäisen kiven
Yleensä vietämme joulua ja joulunseutua siten, ettemme tietoisesti lisää yksinäisyydestä kärsivien ihisten yksinöäisyyden tunnetta lisää. Moni ei varmaan tiedosta, miten joulun aika lisää yksinäisyydestä kärsivien ihimsten yksinäisyyttä. Siis tämä hössötys ja hän kokee entisestään olevan vielä enemän ulkopuolinen.
Eli todettakoon, miten elämme tavallista arkea koko joulunseutu, ilman hössötyksiä.
Mää en ahistu vaikka viettäisitkin joulua.
Hyvää joulua!
terv. jouluinen yksinäinen
Yksinäisyyskin on asenne.
Yksinäinenkin voi olla onnellinen, hän voi laittaa oman joulunsa, osallistua johonkin yhteiseen tilaisuuteen, ulkona kulkiessaan toivottaa ihmisille hyvää joulua.
Kun kuitenkin joulunakin syödään, silloin voi laittaa jouluruuan itselleen. Voi laittaa puhtaat liinat, kynttilän pöydälle.
Ilman mitään "hössötystä".
On kuitenkin kyseessä suuri, sekä kristillinen, että myös perinteikäs suomalainen juhla. Ja täällä netissähän yksinäiset löytävät juttuseuraa.
Jouluradio: www.jouluradio.fi
Iloista Joulunaikaa kaikille!
Yksinäinen voipi ryhtyä vaikka kiertäväksi joulupukiksi tai joulupukin muoriksi tai tontuksi ja tuoda jouluiloa lapsille ja aikuisille lahjain jakamisen yhteydessä ja lopuksi kokoontua muitten joulupukkien ja joulupukin muorien sekä tonttujen kanssa paikalliseen pubiin ottamaan olutta ja suu ja parta sekä rinnukset vaahdossa tonttuilla mielensä mukaan iloisesti kuorossa laulellen ja vihellellen, niinkuin elämässään yleensäkin laulelee ja viheltelee tai on viheltelemättä suu ja parta vaahdossa ja ykät rinnuksillaan ja persaukisena oluthuuruisen pubi-illan jälkeen.
Näinkin VOI joulunsa viettää, mutta itse en suosittele alkoholipitoista joulua. Jos pitää, ryypätä voi muulloinkin.
Raitis, valkoinen joulu on kauniimpi kuin savuisessa kapakassa istuskelu ja humalaisten kuuntelu. Mikä joulu se semmoinen on?
Ei kun joulutorttuja ja alkoholitonta glögiä eteen ja jos ei muuta, niin laulelet telkusta tulevien ohjelmien mukana. Pyrähdys ulkoilmassa, hankein hohteessa voi virkistää.
Ja täällä netissähän aina päivystää joku toinen yksinäinen, juodaan glögijuomaa, tai kaffetta yhdessä. Itse olen tänä jouluna yksin kotonani, mutten pidä sitä ongelmana.
Onko teillä esim. kerrostalossa aattona yhteistä joulusaunaa? Sinne naapureiden kanssa lauteille! Ja lähikirkkoon, katso netistä lähikirkon jouluhartaudet.
Yksinäisyyden tunne ja yksinoleminen on kokonaan kaksi eri asiaa. Ihminen voi asua yksin tai samoilla luonnossa yksinänsä, mutta on silti onnellinen ja tuntea hyvää oloa.
Mutta, ihminen voi olla vaikka Kuopion torilla ihmispaljouden keskellä, mutta silti kokee olevansa yksinäinen.
Siis yksinäisyyden tunne muodostuu /kasvaa, jos ihmisellä jostain syystä ei ole kykyä- taitoa- rohkeutta- somia siltaa toiseen ihnmiseen.
PS.
Itsekkin viihdyn todella hyvin yksin, mutta silti en ole yksinäinen.
Sinulla se on kummallinen motiivi olla viettämättä joulua. Kolkuttaako yhtään omatunto, jos ajelet autolla, vaikka kaikilla köyhillä ei ole vara pitää autoa?
Luuletko tosiaan, että yksinäinen tuntee olonsa paremmaksi, jos hänen takiaan, sympatiasta häneen, kukaan muukaan ei seurustele ystäviensä, perheensä, sukulaistensa kanssa?
Näen, miten tuttavapiirissäni on yksinäisyydestä kärsiviä ihmisiä ja olen keskustellut juuri heidän/kin kanssaan aiheesta ja ovat samaa mieltä. Toki mekin käymme jouluna monessakin paikassa kyläilemässä, mutta onko siitä pakko kehuskella.
Aivan sama asia, jos köyhyydestä kärsivän ihmisen seurassa reteostelee rahoillaan ja omaisuudellaan.
Niin, toki joulua vietämme omalla tavallamme esim. ostamalla lahjoja /ajoittamalla ostoja joulun seutuun, mutta koskaan joulupukki tarinaa lapsemme eivät ole kuulleet.Samoin oiomme Jeesuslapsen syntymän / vieton ajankohtaa.
PS.
Muuten tämä asia on tutkittu ja todeksi havaittu, miten joulunseutu lisää yksinäisille ihmisille yksinöisyyttä tai korostaa sitä tunnetta.
#Muuten tämä asia on tutkittu ja todeksi havaittu, miten joulunseutu lisää yksinäisille ihmisille yksinöisyyttä tai korostaa sitä tunnetta.#
Kyllä se tiedetään. Kevät on toista sellaista aikaa yksinäiselle, kun toiset ihmiset alkavat olla enemmän ulkona ja rupattelevat ja nauravat iloisina auringon alkaessa lämmittämään ja virkistämään mieltä pitkän pimeän talven jälkeen.
Täytyy kuitenkin ymmärtää, että se ongelma on niissä yksinäisissä itsessän, eikä ympäristössä ja ympäristön käytäytymisessä. Heitä pitäisi kaannustaa irtaantumaan yksinäisyydestään sen sijaan, että yrittää tyrehdyttää ympäristön tai itsensä sosiaalista kanssakäymistä.
Totta, se perusongelma on juuri heissä. Ajattelutavassa ja mielikuvissa, mutta miten muutat niitä. Sivullisena.
Todellisuus on, miten ihmisen ajattelutapaa /mielikuvia on erittäin vaikea muuttaa. Lääkkeillähän pyritään näivettämään vain ajattelutavasta ja mielikuvista tulevaa reagointia.
Mutta, itse pidän tärkeänä, miten itse huomioin ja siten käyttäydyn/pyrin käyttäytymään toisen ihmisen poikkeavuutta. Esin, jos on huono kuulo tai näköaisti, niin luonnollisesti ihmiset huomioivat tämän asian. Sama huomioiminen tulisi olla myös persoonan alueilla. Siis empaattisuudesta on kysymys/Jeesuksen opettama ahdasportti.
Minä en vietä joulua, koska tähän saakka se on mennyt ohi, viettämättäkin!
" En minä jätä teitä yksin" kertoi Jeesus...Usko tämä sana, niin et ole yksin
terv. benedi
Miksi kutsut saunaa ennenjoulua tahi joulun jälkeen??
Opin sauna autuas aina!
Katselin raamattua ja yritin löytää JOULU evankeliumin. En löytänyt muuta kuin evankeliumin!
Eikös pukki ole pimeyden hedelmätön teko? t. benedi
"Mene tässä voimassasi ja tuhoa kaikki jotka kumartavat joulupuuta tahi joulu-ukkoa", hävitä heidät perin pohjin ja lopullisesti" sanoo Herra.
Ja nyt ota Herran neuvosta vaari !
"Ota kirves ja kanisteri bensaa, kulje ovelta ovelle ja tuhoia kaikki joilla on joulupuu kotona tahi oven pielessä"- älä arkaile äläkä pelkää. sanoo Herra palvelijalleen Videolle.
Ei enää uusia videoita ei enään joulupuu on rakenne laulua, Jumalan mieli harmiksi, vaan kaikki kuivat puut on tulessa poltettava sekä maahan kaadettava.
Siis kulje ovelta ovelle ja hävitä kaikki jumalattomat pois.
alkaen saastaista koirista !
ja hirtä joulupukki kuten Juudas, sillä jokainen joulua palveleva on kohtaava saman kohtalon :)
Tähkäpää-muori on saanut pienistä pienimmän, tänään 6 pvää vanhan iiiiiihhhhaaaana taivaan lahjan!
Kun häntä parin pvän ikäisenä pidin sylissäni, katsoin pieniä käsiä, kasvoja ym. joissa on joka kohta suuren Suunnittelijan ja Mestarin käden jälkeä, on sitä jokseensakin sanaton (meikäläinenkin :)) sen äärellä, että Hän, Kaikkivaltias Jumala ja Taivaallinen Isä on tuon kaiken luonut, valmistanut ja aikaansaanut ja antanut meille tuon ihmeellisen lapsen lahjaksi, ilman ansiota.
Ja kun katsoin onnellista äitiä ja isää lapsensa vuoteen vierellä,
samalla mieleni johdattui ensimmäiseen jouluun,
Marian, Joosefin ja Jeesus-lapsen luokse "talliin" (perimätiedon mukaan) ja edelleen eteenpäin siihen tilanteeseen, kun äiti seisoo tämän saman lapsensa, esikoisensa ristin juurella.
Kuinka moni meistä siinä tilanteessa olisi kysynyt;
Missä Sinä Jumala olet nyt??
Oletko olemassa??
Miksi sallit tämän kaiken tapahtua??
Voiko tämäkin olla Sinun suurta suunnitelmaasi??
Ja kuulla poikansa huuto: "Jumalani, Jumalani, miksi minut hylkäsit?!"
Mutta kuulla myöskin: "Isä, sinun käsiin minä annan henkeni!" ja
"Se on täytetty!"
Tässä kaikessa on minun joulunviettoni ydin ja sanoma ja näin konkreettisesti sen tänä jouluna kykenen kokemaan ja tuntemaan.
Miksi en siis hiljentyisi joulusanoman äärelle,
tämän suuren ja ihmeellisen tiedon kuuntelemiseen:
”Älkää peljätkö; sillä katso, minä ilmoitan teille suuren ilon, joka on tuleva kaikelle kansalle: teille on tänä päivänä syntynyt Vapahtaja, joka on Kristus, Herra, Daavidin kaupungissa. Ja tämä on teille merkkinä: te löydätte lapsen kapaloituna ja seimessä makaamassa” (Luuk. 2:10-12).
Jouluni:
- Syön.
- Juon.
- Katson piirrettyjä TV:stä.
- Avaan lahjapaketteja (itse en osta lahjoja kenellekään).
- Nukun pitkään.
- Vietän joulun yksin. En päästä ketään mun luo enkä vastaa puhelimeen.
joulutervehdyksiä aattoaamuna vien
aattohartaus
jouluateria läheisten seurassa
joulusauna
lepoa ja rauhaa
joulupäivän kirkko
hiljaisuutta, hyvää joulumusiikkia. lepoa.
tapanina tulee vieraita
rauhaisaa ja hiljaista, iloa Jeesus-lapsesta, seimeen syntyneesttä.
"Joulupukinmaa" ja kaikki mitä siihen on rakennettu palavat kerran. Mutta Jeesuksen Kristuksen todellinen seuraaja odottaa uutta maata jossa vanhurskaus asuu.
Lahjoja voi antaa, ja hyvää voi tehdä pitkin vuotta. Raamatussa kehoitetaankin (Gal.)"..Joka lihaansa kylvää, se lihasta turmeluksen niittää; mutta joka Henkeen kylvää, se Hengestä iankaikkisen elämän niittää. Ja kun hyvää teemme, älkäämme lannistuko, sillä me saamme ajan tullen niittää, jos emme väsy. Sentähden, kun meillä vielä aikaa on, tehkäämme hyvää kaikille, mutta varsinkin uskonveljille...."
2.Piet."..Mutta Herran päivä on tuleva niinkuin varas, ja silloin taivaat katoavat pauhinalla, ja alkuaineet kuumuudesta hajoavat, ja maa ja kaikki, mitä siihen on tehty, palavat.
Kun siis nämä kaikki näin hajoavat, millaisia tuleekaan teidän olla pyhässä vaelluksessa ja jumalisuudessa, teidän, jotka odotatte ja joudutatte Jumalan päivän tulemista, jonka voimasta taivaat hehkuen hajoavat ja alkuaineet kuumuudesta sulavat! Mutta hänen lupauksensa mukaan me odotamme uusia taivaita ja uutta maata, joissa vanhurskaus asuu. Sentähden, rakkaani, pyrkikää tätä odottaessanne siihen, että teidät havaittaisiin tahrattomiksi ja nuhteettomiksi, rauhassa, hänen edessänsä;.."
Muuten taidetaan olla harvemmassa kirkko kunnassa harrastaa ehtoollisen viettoa joulun aikaan ? "... Tehkää se minun muistokseni ......niin usein kuin te syötte tätä leipää ja juotte tämän maljan, te julistatte Herran kuolemaa, siihen asti kuin hän tulee.."
Apt."..Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, ne kastettiin, ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin kolmetuhatta sielua. Ja he pysyivät apostolien opetuksessa ja keskinäisessä yhteydessä ja leivän murtamisessa ja rukouksissa. Ja jokaiselle sielulle tuli pelko; ja monta ihmettä ja tunnustekoa tapahtui apostolien kautta. Ja kaikki, jotka uskoivat, olivat yhdessä ja pitivät kaikkea yhteisenä, ja he myivät maansa ja tavaransa ja jakelivat kaikille, sen mukaan kuin kukin tarvitsi. Ja he olivat alati, joka päivä, yksimielisesti pyhäkössä ja mursivat kodeissa leipää ja nauttivat ruokansa riemulla ja sydämen yksinkertaisuudella, kiittäen Jumalaa ja ollen kaiken kansan suosiossa. Ja Herra lisäsi heidän yhteyteensä joka päivä niitä, jotka saivat pelastuksen..."
JK. ( fiktio ) "Pieni poika isänsä mukana vuoden ensimmäisen päivän ehtoollis kokouksessa kuulee puhujan lausuvan "..te julistatte Herran kuolemaa, siihen asti kuin hän tulee..." Ihmetys on pikku pojalla suuri, ja vetäen isäänsä hihasta kysyy " joko Jeesus kuoli , pari viikkoa sitten hän syntyi ja oli seimeen laitettuna , milloin hän kuoli ?
#"Joulupukinmaa" ja kaikki mitä siihen on rakennettu palavat kerran. Mutta Jeesuksen Kristuksen todellinen seuraaja odottaa uutta maata jossa vanhurskaus asuu.#
Niinhän kaikki muukin kerran palaa. Sinun talosikin, autosi, kaikki omaisuutesi, Valtakunnansalinne... Kaikki entinen on mennyt... Sitten kerran. Kyllä kai uskova ihminenkin sentään saa sitä uutta maata odotellessaan elää normaalia elämä, eikä vain istua puun juurella (joka sekin tulee kerran palamaan) odottelemassa uutta maata.
pöh
Olin eilen erään paikkakunnan koulun joulujuhlassa, jossa esitettiin jouluevankeliumi aivan, kuten se on Raamatussa kirjoitettuna.
Tällainen lasten esittämä jouluevankeliumi on yksi niistä asioista, joka on kuulunut omaan joulunodotukseeni jo muutaman vuosikymmenen.
Sali täynnä vanhempia ja voi miten sydämeni jälleen iloitsi joulusta, jolloin jokainen paikalla olija "joutui" edes tuon kerran kuuntelemaan ja katsoman Raamatun ilmoitusta siitä, miten; "Meille on syntynyt Vapahtaja, Kristus Herra......"
Monet vanhemmat pyyhkivät silmäkulmiaan tuon kuvaelman ja luetun Jumalan Sanan edessä.
Ja mielessäni jälleen kerran kysyin, kuinka moni näistä vanhemmista kuulevat Vapahtajasta ja Kristuksesta Herrasta missään muualla, kuin lastensa joulujuhlassa?
Ja me uudestisyntyneet uskovatko olemme niiden mukana, jotka haluamme ottaa tuonkin mahdollisuuden julistaa Kristusta pois??
Yritetään muistaa, että ei vihollinen tule houkuttelemaan meitä vanhoja uskovia harhaan enää Koskenkorvapullon kanssa, vaan hänellä on ovelammat juonet yrittäessään saada kaiken Raamattuun lliittyvän pois ihmisten kuultavista ja nähtävistä ja tämä joulun kristillisen sanoman poispyyhkiminen on yksi näistä juonista.
Kieltäydytään yhteistyöstä hänen kanssaan tässä asiassa.
Nukun talviunta kuin karhu ja auta armias, jos joku uskaltaa tulla häiritsemään.
Töissä olen. Kotona töitten jälkeen kuuntelen joululauluja ja sytytän pari kynttilää tuomaan joulutunnelmaa. Siinäpä se.
Yleensä nukun myöhään eli johonki neljään asti päiväl. Sitte ku jaksan herää niin meen koneel hetkeks ja luen jotai kauhutarinoit ja selailen chatteja ja foorumeit. Jossai vaihees tulee nälkä ni käyn hakee mäkkärist safkaa esim. pari big mac ateriaa ja kananugettei ja valkosipulidippii. Sit meen niitten kans himaa ja mässäilen oikeen kunnol ku ohan sentää joulu ja jouluaterialla saa syödä nii paljo ku haluu. Sit yleensä ruuan jälkee tulee fiilis et pitää kattoo vähä pornoo netist ja runkata eli "masturpoida". Sen jälkee tulee kans nälkä ja mässäilen vähä lisää eli käyn hakee vaiks pizzan tai jos on puljut jo kiinni ni hesest esim. kerrostaterian tai sit joltai karvakädelt kebabbii. Tykkään kans ajella autol paljo mut sossust saa aika nihkeest rahaa ni nykysi joutuu vähä rajottaa sitä autol kruisailuu. Eli uus satsi safkaa ja sit katon jonku leffan tai kakski tai pelaan xboxii (fallout 3 kova sana). Yleensä ku alkaa väsyttää niin alan sitte lukee aku ankkaa tai jotai kauhujännärii ja nukahan. Voi olla et jossain vaihees käyn suihkus ku on tullu runkattu mut ku mässäilee rasvast safkaa ja runkkaa ja laukee eikä mee suihkuun ni tulee sellanen "likanen" fiilis ni se on aika jees kans. Voi olla et pari bissee tai viskipaukun otan samal ku luen kirjaa.
Käväisin jo sukulaisten luona "joulunvietossa", eli siltä osin on jo paketit vaihdettu.
Tänään ajattelin hakea kuusen.
Ompas ihana paksuluminen pakkassää. Oikea joulutunnelma ulkona!