HYVÄ SAKSA! Vihdoinkin on jopa "Euroopan höyryveturissa" noussut vastarinta nykymenolle, joka on pian tekemässä maailman teknologisimmasta, kehittyneimmästä ja hyvinvoivimmasta maanosasta varsinaisen Banaanivaltion! Hyvä että vielä on ihmisiä, jotka uskaltavat panna työpaikkansa ja tulevaisuutensakkin likoon, ja nousta vastustamaan tätä kvartaalikapitalistien yritystä kurjistaa Eurooppa takaisin 1800-luvulle! Yhdessä paremman ja oikeudenmukaisemman Euroopan puolesta, muillekin kuin vain rikkaille!
_____________________________________
Saksassa osoitetaan mieltä sosiaalitukien leikkauksille
Lafontainen ja useiden muiden mielestä nykyinen politiikka on tuhonnut SPD:n sielun.
Vasemmistopuolueiden itäsaksalaiset kannattajat ovat ilmoittaneet järjestävänsä mielenosoituksia Saksan liittokanslerin Gerhard Schröderin suunnittelemia sosiaalitukien leikkauksia vastaan.
Mielenosoitukset alkoivat itäisessä Saksassa jo viikko sitten maanantaina, jolloin tuhannet ihmiset marssivat Schröderin uudistuspakettia vastaan. Vuonna 1989 Itä-Saksassa maanantaisin järjestetyt mielenosoitukset vauhdittivat Berliinin muurin murtumista, nyt niillä halutaan lopettaa sosiaalitukien leikkaukset.
Magdeburgin ja Hallen kaupungeissa odotetaan yhteensä 13 000 ihmistä osoittamaan mieltä.
Kiukkuiset äänestäjät ovat saaneet tukea Schröderin sosiaalidemokraattisen puolueen (SDP) sisältä, sillä puolueen entinen puheenjohtaja ja valtiovarainministeri Oskar Lafontaine kertoi maanantaina Der Spiegelin haastattelussa, että hän saattaa perustaa uuden vasemmistopuolueen.
STT
Vallankumous on alkanut!
3
124
Vastaukset
- Kyykkkyyn
Hohhoijaa, vastustakaa itsenne hautaan. Ettekö ymmärrä, 1900-luvulle jämähtäneen telaketjumurhaajat, että teidän viimeinen mahdollisuutenne on sopeutua. Olette riistäneet ainoata työtä tekevää luokkaa, yrittäjiä, liian kauan. Milloin opitte hillitsemään alati yltyvää ahneuttanne. Luovalle ihmiselle ansaittu kunnia, verenimijäkommunisti hävetköön.
- rpu
antaa yrittää
hieman huvittaa - Työn orja
HYVÄ SAKSA! Vihdoinkin on jopa "Euroopan höyryveturissa" noussut vastarinta nykymenolle, joka on pian tekemässä maailman teknologisimmasta, kehittyneimmästä ja hyvinvoivimmasta maanosasta varsinaisen Banaanivaltion! Hyvä että vielä on ihmisiä, jotka uskaltavat panna työpaikkansa ja tulevaisuutensakkin likoon, ja nousta vastustamaan tätä kvartaalikapitalistien yritystä kurjistaa Eurooppa takaisin 1800-luvulle! Yhdessä paremman ja oikeudenmukaisemman Euroopan puolesta, muillekin kuin vain rikkaille!
__________________________________________________
Saksan hallitus hädissään työkiistasta
Saksan liittokansleri Gerhard Schröder on kutsunut ministereitä lomilta hätäkokoukseen, kun sosiaalitukien leikkauksia vastustavat mielenosoitukset näyttivät kasvavan paljon odotettua suuremmiksi.
Työttömyyden riivaamassa itäisessä Saksassa vasemmistopuolueiden kannattajat ovat alkaneet järjestää niin kutsuttuja maanantaimarsseja, jotka muistetaan Berliinin muurin murtumista edeltäneiltä kuukausilta. Nyt marssien tavoitteena on lopettaa sosiaalitukien leikkaukset.
Hallituksen on tarkoitus keskustella työuudistuksen pehmentämisestä tänään. Schröderin tiedottajan Bela Andan mukaan kokouksessa ei ole määrä tehdä lopullisia päätöksiä, vaan mahdollisista lain muutoksista kerrotaan vasta ensi kuussa.
Schröderin esittämän uudistuspaketin mukaan pitkäaikaistyöttömien tukia leikattaisiin ensi vuoden alusta tuntuvasti. Myös eläkkeitä, terveydenhuollon menoja ja muita sosiaalimenoja karsitaan.
(STT)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399179Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737980Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625709William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542364Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62097Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821746Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201692Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921439Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381370Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71327