Vesitornin maastoon pukkaa uutta rataa näemmä...
http://www.nokianuutiset.fi/Uutiset/1194783826083/artikkeli/kaupunki antaa majoitustilat saa valineet frisbeegolfrataa varten.html
Uusi frisbeegolfrata Nokialle
25
1547
Vastaukset
- voivoitaas
mitä helvettiä?
Koska tätä on suunniteltu. Ja vesitorninalue on tällä hetkellä umpimetsää,rivitaloja,pururataa.. Millä teet sinne frisbeegolfradan?
Tämähän on monin kerroin suurempi projekti kuin mikään hikinen tekonurmi.- SelvitäEnnenHuutelua
Kulut Nokian kaupungille käytännössä 0 euroa, mites tekonurmen kanssa?
Vesitorninmäellä metsä on juuri sopivan tiheää/harvaa, jotta ei puita tarvitse kaataa. Kiva homma että Nokialle saadaan sopivan haastava rata, eikä mitään Eedeni kakkosta. - ken...
Rata tulee varmaan olemaan vähän saman tyylinen metsärata kuin mitä Ylöjärven julkujärvellä on. Frisbeegolf ratoja on myös metsissä. Ei se välttämättä puistoa tarvitse.
- KIN998
Uusi frisbeegolfrata on sinänsä ihan OK. Onhan monella paikkakunnalla noita jo kaksi tai useampiakin. Mietityttää vain minuakin tuo Vesitorninmäen metsäisyys. Käsittääkseni noita on enemmän tehty avarampiin puistoihin. Tuskin metsän avohakkuita tässä yhteydessä halutaan.
Perustamiskuluiltaan nuo radat on halpoja. Korit ja lähtöpaikat ei paljon maksa jos vaan maasto on ennestään sopivaa radalle. - kjkki444
Tässä olisi kyseessä käsittääkseni vaativampi rata jossa ns. tosi-harrastajat löytävät haasetta. Metsiä ei juuri tarvitse kaataa.
- Jklöiiyhh
Toivottavasti se rata sitten alkaa renkaiden keskusvaraston kohdalta jotta autot saa sinne parkkiin. Pihakadulla kun ei lisää liikennettä tarvita.
- rispiikolohvi
jes tätä on ootettukki
- ken..
Toivottavasti tuolla ei sitten liiku muita koiran taluttajia yms. Frisbeegolfissa ärsyttää pirusti nuo lajia pelaamattomat pelialueen tukkijat . Nokian Kisapuistossakin olisi reilusti tilaa useimmille väylille, mutta eihän niitä tenäkään voi kun puiston muiden käyttäjien takia ottaa kuin kisojen ajaksi käyttöön.
- ufooo
Onko jo varmistunut tuleeko uutta frisbee-golf rataa Vesitornin mäelle tai muualle ensi kesänä?
- Dadsga
Hyvä kun tulis pinsiön korpeen härittemästä joku tomppeli visko viimme kesänä vihnuksen rannassa melkein päin lensi
- Sinnikkäästi
Dadsga kirjoitti:
Hyvä kun tulis pinsiön korpeen härittemästä joku tomppeli visko viimme kesänä vihnuksen rannassa melkein päin lensi
Dadsga, ulkomaalaisen on vaikea oppia suomea, mutta ulkomaalaiseksi olet oppinut ihan kohtuullista suomea. Oletko asunut kauan Suomessa?
- B2000
Sinnikkäästi kirjoitti:
Dadsga, ulkomaalaisen on vaikea oppia suomea, mutta ulkomaalaiseksi olet oppinut ihan kohtuullista suomea. Oletko asunut kauan Suomessa?
Mutimma suomikodiin viimme vuosina, enka tykynny rispii kolfista olenkaa . Urheilumiehet jopa ulkomailla voittanu pokaleita huva nii rakentakaa verorahoillamma nokialle sellasta
- Anonyymi
Linnavuoressa on frisbeegolfrata,ainoalle vielä luonnontilassa olevalle kalliolle tehty,missä on marjastettu.lenkkeilty.kaikki muu täältä onkin sitten lähtenyt,päiväkoti.attendon hoitokoti.seurakuntatalo tämän vuoden loppuun mennessä,kirjaston kohtaloa pohditaan,varsinkin kirjastontoimi haluaa sen täältä pois.no,tehdasalue laajenee ja onhan meillä tosiaankin e.m. upouusi frisbeegolfrata.Jeeeeee!!!!!
- rispiimies
Kellää tiatoo, mite tää rojekti etenee ??
- toveajattelua
Ei tänne mitään uutta rataa saada. Ei oo ketään ketä sitä alkais rakentaan. Laiskaa jasaamatonta sakkia kaikki nokialaiset.
- höh
Ei tullu sitten ainakaan tänä vuonna, tuskin ensi vuonnakaan.
- Anonyymi
Tätä rataa ei koskaan tullut? Meni siis jäihin tää projekti?
No näillä tietoo olis kuitenkin linnavuoreen ja johkin päin etelä nokiaa. Sorva-Sammallisto- Tervasuo- Sotka alue.?? Tulossa rata. - Anonyymi
Parasta Nokialla on luonto. Nyt sitä sitten raiskataan jälleen. Ennemmin betoniviidakkoa olisi syytä karsia ja sinne sitten frisbeerata.
- Anonyymi
Tulikin sitten johkin viholaan vaan 5 väylää. Mites tuo linnavuori siuro. Miksei tästäkään radasra kuulu mitään? Samaten rajasalmi. Suunniteltu jo vuosi sitten eikä mitään ole vieläkään tehty? Ihmeen hidasta touhua tää ratojen rakennus.
- Anonyymi
Linnavuoren rata on saatu valmiiksi.
- Anonyymi
Missä tuollaiset Viholan väylät sijaitsevat?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missä tuollaiset Viholan väylät sijaitsevat?
Missä tuollaiset Viholan väylät sijaitsevat?
Edenin lähellä laitolahden kadulla.
- Anonyymi
Niin ja tosiaan linnavuoren uusi rata löytyy Linnavuoren koulun takaa olevasta metsästä. Linnavuorentie
- Anonyymi
Vaikka nokialla asun niin en ole koskaan käynyt missään linnavuoressa.
Oon aina luullut, että linnavuori on joku ihan oma kylä, mutta onko se muka osa nokiaa? Varmaan joskus aikanaan liitetty nokiaan?
No kevällää menen sitten sinnekin testaamaan tuon uuden firsbeegolfradan.- Anonyymi
Vois jopa muutta linnavuoreen. Alkaa asunnot halventua huomattavasti tuolla päin.Sais jopa ihan omaksi asunnon halvalla. Äkkihän tuolta ajaa nokian keskustaan töihin ja kaupoille aika nopeastikkin porin tietä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2782593Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."772443SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis512182Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj671844- 1201618
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis591544- 1341396
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin731288Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.871099Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli761089