Häntä kaljuna..!

TaoTao

Minulla on kaksivuotias fretti, joka voi muuten oikein terveesti, mutta sen häntä on alkanut kaljuuntua. Onko se normaalia? Eräs kokenut frettiharrastaja sanoi, että monille freteille käy joskus niin, mutta haluaisin muidenkin neuvoja tästä asiasta. Piccoloa ei kuitenkaan hänään kaljuuntuminen näyttäisi häiritsevän, ja se syö ja leikkii ihan normaalisti. Eli kasvaako karva takaisin, vai onko kyseessä sittenkin jotain vakavampaa?
Kiitos neuvoista! =)

5

881

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Amaterasu

      Meillä tahtoo albiino-neidillä keväisin karvanlähdön aikaan lähteä hännästä enemmän karvaa.
      Eläinlääkäri antoi MALASEB-nimistä shampoota jolla sitten häntä pestiin.
      Häntä parani kahden pesun jälkeen, suosittelen!=)
      MALASEB-shampoota saa ilman reseptiä apteekista, mutta ole tarkka annostelussa, siinä taisi jotain atibioottia olla joka imeytyy elimistöön, eli käytä palkkään häntään (älä pese koko frettiä)ettei vaan saa liikaa... Pullo taisi maksaa n.20e

      • Amaterasu

        Kyllä se karvan lähtö hännästä on aika yleistä, mutta myös stressi voi olla osa-syynä.


    • Miina

      telmii tällä hetkellä neljä harvakarvaista häntää omistavaa näätää. Ensimmäinen kesä itseasiassa muutamaan vuoteen, kun ei yhtään kaljua häntää ole näkyvissä.

      Eli meillä on osa freteistä säännöllisesti pudottanut joka kevät karvanlähdöstä alkaen hännästä karvoja niin, että tässä vaiheessa on ollut häntä täysin kaljuna.

      Tuohon hännän kaljuuntumiseen on vaikea antaa yhtä syytä... osittain se saattaa olla hormonaalista, toisilla se voi johtua iho-ongelmista tms.

      Mikäli on kyse ns. mustapääongelmasta, häntää voi pestä sebamedilla tai muulla neutraalilla puhdistunesteellä (niillä mitä apteekissa on ihmisillekin myytävänä). Kannattaa myös huolehtia siitä, että eläin saa riittävästi rasvoja.

      En tiedä johtuuko noista ravinnelisistä, joita eläimet ovat tänä kesänä saaneet vai mistä, mutta nyt on vain lievää harventumista neljässä hännässä tapahtunut.

    • Blondi

      Hei, sillä on varmaan vitamiininpuutetta! Ruoki sitä monipuolisemmin. Katsos, kun ihmiset ei saa tarpeeks kalsiumii, ni niitte kynnet lohkeilee, ni kato freteil sit karva lähtee. Mulla on kahdeksan hyppymyyrää, fretti ja maaorava.

      • tumppi

        Kuulosti arvaukselta. Mutta jotain perää siinä on. Mutta jos fretti saa hyvälaatuista raksuravintoa, ei sillä pitäisi olla minkään puutetta. Jotkut tosin antavat vitamiinilisiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9154
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7897
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5600
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2341
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2085
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1734
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1673
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1419
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      438
      1355
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1243
    Aihe