Katsokaapa A-Studio tänään 19.12.12. Ja jos jäi katsomatta niin Areenalta voi katsoa myöhemmin.
Ihmettelen suuresti: Miksi pääministeri Jyrki Katainen päästettiin pois keskustelusta? Olisi kyllä ollut aihetta katsoa ensin tämä leipäjono-kohtaus, ja vasta sitten keskustella siitä mihin Suomi menee.
Ja miksi juontaja Katri Makkonen keskeytti mies juontaja Sakari Kilpelän, kun hän aivan oikein oli pääsemässä asian ytimeen?
Ihmettelen suuresti: Miksi pääministeri Jyrki Katainen päästettiin pois keskustelusta? Olisi kyllä ollut aihetta katsoa ensin tämä leipäjono-kohtaus, ja vasta sitten keskustella siitä mihin Suomi menee.
Ja miksi juontaja Katri Makkonen keskeytti mies juontaja Sakari Kilpelän, kun hän aivan oikein oli pääsemässä asian ytimeen?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ovat ahneita ja heidän yrittäjät ja kokoomus ja sdp jäsenet varastaa!
omalla ahneudella
Se miljonääri Kari Mäkinen evlut suuntauksen arkkipiispa änkytti koska ei se tienyt mitä sanoa, se mies on huijari petollinen vapaamuurari jokajos kirkot on Jumalan palvoo mammonaa, sen palkka on yli 120.000€/vuosi !
Menkää kertomaan täm ätonne kirkko kuulee palstalle niin heidän petolliset palkkapaimenet poistaa aihepiirin viestit!
Kirkoissa pitäisi saada puhua heidän omat jäset jos kirkot on kerran Jumalalle pyhitetty, mutta ei siellä saa puhua oikeat Jumalan lapset!
Anteeksi, täällä olikin jo aloitus asiasta. Samaa ihmettelin mennä. Katainen päästettiin kuin koiraveräjästä. Minua myös olisi kiinnostanut kuulla mitä pääministeri olisi selitellyt hyvinvointi yhteiskunnasta katseltuaan ja kuunneltuaan leipäjonossa olleita ihmisiä.
Aikanaan Esko Aho vietiin pääministerinä Helsingin lähiöostariin ihmisten sätittäväksi.
Kyllä toimittajissa silloin oli terävyyttä.
Kummallista että nyt syyllisiä ei oikein osaa kukaan osoitella, paitsi nyt tietysti Ahon hallitusta jonka kataluudesta tämänkin ajan ahdinko kaikki juontaa.
Katainen ei millää voinut olla lausumatta sanaa TYÖVOIMAPULA, tuosta vois alkaa sakottamaan. Miten olis kuukusipalkka/kerta?
Vihapuhetta?
Suomesta on tulossa sivistysvaltion sijaan yritys, jolla on kovat arvot. Siihen ei heikommista huolehtiminen kuulu.
"Ja miksi juontaja Katri Makkonen keskeytti mies
juontaja Sakari Kilpelän, kun hän aivan oikein oli
pääsemässä asian ytimeen? "
Eiköhän Makkosen korvanappiin tullut suoranainen huuto komenton. Nyt laitat akka tuon keskustelun poikki vaikka kädestä repimällä.
Ja Katrihan totteli, tarrasi kaveriansa ranteeseen ja leikkasi väkisin poikki kiinnostavaan suuntaan kehittymässä olleen Kataisen hiillostushetken.
Katainen on kautta aikain Suomen surkein pääministeri. Sitä asiaa Bilderberg-johtoinen YLE ei vaan halunnut suin surminkaan päästää kaiken kansan näkyville.
Tuohon kommenttiisi en voi enää lisätä mitään muuta kuin:
Näin se demokratia HyvinVointiValtiossamme toimii. Kansa on puhunut.
...uskomatonta mutta totta.
Niin, surullista kertomusta tämänpäivän Suomesta. Hyväosaiset viisastelevat ja ovat niin autuaita. Tosiaankin olisi ollut Kataisenkin syytä katsoa leipäjono-kohtaus ja keskustella vasta sitten.
Tässä linkki A-Studion ohjelmaan:
http://areena.yle.fi/tv/1741610
Katainen puheli paljonkin läpiä eikä kaiketi ole ajantasalla edes omista tekemisistään.
Kertoi itselleen olevan suurinta ajankäyttöä olemalla turuilla ja toreilla sekä kuulostelevansa kansaa ruohonjuuritasolla paikanpäällä siis toreilla ja kauppakeskuksissa menee hänellä suurin osa ajasta.
No jos näin on niin se varsinainen viranhoito jää sitten kyllä aika ohueksi.
Jos olisi edes yhden päivän viikossa kansaa kuuntelemassa puheidensa mukaan niin työviikon pituudeksi saadaan näinollen maksimissaankin 2 pvää. No se siittä.
Ennen keskeytystä kertoi huonoa integraatiopolitiikkaa olevan huono taloudenpito ja sen aiheuttamien ongelmien solidarisoiminen valtioille jotka ovat hoitaneet asiansa.
Sen jälkeen tuli stoppi pölötyksille.
Olisi korkea aika tosiaan uusia tämän maan poliittinen johto.
Samaan asiaan kiinnitin huomioni , näyttää ylellä olevan edelleen sama linja , että oikeista ja tarpeellisista asioista ei saa keskustella.
jotenkin tuntui ettei pääministeri edes vastannut tehtyyn kysymykseen vaan alkoi tapansa mukaan jaarittelemaan jotain asian sivusta
Ei tarvitse kunnolla vastata, kun haastattelijat päästävät liian helpolla.
Entisaikaan oli tapana antaa valtion päämiehen terveydentilaa koskevat lausunnot säännöllisesti. Urho Kekkosen aikaan ja muistaakseni myös Paavo Lipposen aikaan noita tiedonantoja oli kerran vuodessa.
Haluaisin kuulla jonkinlaisen lausunnon pääministeri Jyrki Kataisen tämänhetkisestä henkisestä ja ruumiillisesta kunnosta.
Mies voi oikeasti olla ylistressaantunut, eikä nykyisellään pysty järkeviin päätöksiin. Sellaiset asiat pitäisi koettaa lääkinnän keinoin hoitaa kuntoon, ja laittaa varapääministeri siksi aikaa hoitamaan hommia.
Varapääministerihän on nokkimisjärjestyksessa Urpilainen tällä hetkellä.