Vesa-Matti Loiri on verraton näyttelijä, mutta laulaa hän ei osaa. Loiri on tehnyt lukuisia levytyksiä, mutta se ei ole tuonut hänelle puuttuvaa laulun lahjaa.
Kun laulutaito puuttuu, niin se puuttuu. Ei laulamaan väkisin opi. Se on joko syntymälahja tai sitten sitä ei ole ollenkaan.
Miksi muuten jokaisen näyttelijän on pakko yrittää iskelmätähdeksi? Syynä on ehkä raha tai oikeastaan sen puute.
Iskelmälaulajalle maksetaan keikalta 100-kertaisesti näyttelijän keikkaan verrattuna.
Kun laulutaito puuttuu, niin se puuttuu. Ei laulamaan väkisin opi. Se on joko syntymälahja tai sitten sitä ei ole ollenkaan.
Miksi muuten jokaisen näyttelijän on pakko yrittää iskelmätähdeksi? Syynä on ehkä raha tai oikeastaan sen puute.
Iskelmälaulajalle maksetaan keikalta 100-kertaisesti näyttelijän keikkaan verrattuna.
Vastaukset 67
Vanhimmat
Höpötykselle löytyy asiallisemmat palstavaalinnat toisaalta.
>Suomi24 / Viihde / Musiikki
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/31
Tasan samaa mieltä. Ei kyllä ole miellyttävää kuunnella tuota tuskaisen paatoksellista vaikerointia, kun sydämeeni joulun teet yms. varpuset...
Vanhoissa Spede-filmeissä, kuten Näköradiomies ja Jussi Pussi, V-M Loiri on aivan verraton näyttelijä, noista uunoista en niin kovin piittaa..
(Perussuomalaisten Vesa-Matin pitäisi saada vähän tuollaista väriä esiintymiseensä :) ).
Avausesitys on poliisin mielipide Vesa Matti Loirin lauluista, niin kuunnelkaa vaan vaikka Pavarottia, mutta kyllä tänäkin Jouluna moni löytää oikean tunnelman myös Vesa Matti Loirin tulkitsemista joululauluista "Sydämeeni Joulun teen" jonka varmaan tuon palstalle sopivana ajankohtana. Mutta haluan tuoda näytteeksi Vesa Matti Loirin yhden viimemaikaisen tulkinnan "Hyvää puuta" joka on syvällisellä tulkinnalla ja sanomalla tuonut esiin aidon Suomen Arjalaisen laadun niin Savolaisessa, kuin Karjalaisessa sukujuuressa jonka juuret ulottuvat syvemmälle kuin uskottekaan.
https://www.youtube.com/watch?v=hSFmsPJYis8
Ja tässä Vesa Matti Loirin varhaisemman tuotannon esitys joka mielestäni sopii jokaisen ihmisen kuunneltavaksi juuri tähän vaiheeseen lähestyessämme joulunpyhiä.
http://www.youtube.com/watch?v=sshllx9eAz0
Tämä Vesa Matti Loirin tulkitsemana "Mistä tunnet sä ystävän" on todellakin harvinaista esityskantaa, mutta mielestäni se on juuri oikein esitetty, ja kelpaa hyvinkin alkuperäisen venäläisen laulun esittäjäksi.
http://www.youtube.com/watch?v=8xkaRFUpHe4
Laula ite paremmin en usko.....
Olen samaa mieltä aloittajan kanssa. En voi ymmärtää kuinka kukaan voi kuunnella Loirin laulua. Se on aivan kamalan kuuloista.
Samaa mieltä.
Loirilla on tapana pilata jouluilo
Kylklä Loiri nuorena osasi (ja halusi) laulaa kauniistikin.
No ehkä ääneen on tullut sitä ikäkarheutta,niinkuin lähes kaikille laulajille käy,
kyllä mää silti veskuakin kuuntelen.
Minäkin pahoitan mieleni kun kuulen Loirin joululauluja, niistä on lapsuuden aikaisten joulujen herkkyys ja rauha kaukana.
Täytyy aina laittaa radio kiinni veskun aloittaessa laulamaan, lapset alkavat itkemään ja pelkäävät ihan kauhusta kankeina. Joulu on ihan pilalla.
Veskun levyjä saisi soittaa radiossa vasta klo 20 jälkeen tai myöhemmin.
Kukas se täällä jouluhirviö on!? Missä sun joulumieli on? Arvostelet Veskua vaan äänen perusteella! Soita niille skideilles jotain lastenlauluja, äläkä tee niistä semmosia itkupillejä, jotka pelkäävät aina kuullessaan sanankin Loirin lauluja. Miten joulu voi muka siitä mennä pilalle jos kuulet yhdenkin Veskun kappaleen???
Mutta kun koirakin alkaa ulvomaan ja sitten murisemaan vihaisena.
Suutari pysyköön lestissään ja Uuno Uunona.
Tämä on tosiasia.
Kun ei ole sitä lahjaa niin ei ole.
Sama koskee monta muuta näyttelijää.
Rahanahneudella ei ole rajoja.
Muiltakin näyttelijöiltä pukkaa karmeita joululevyjä markkinoille yleensä tähän aikaan.
Kuten samulilta.
Samuli Eedelimies osaa vain veisata virsiä... ja vain helppoja niitäkin.
dooo reee miii ja ystävä sä lapsien onnistuu kaikilta, itserakkaalta kusipää samuliltakin.
Kun Loiri on kerran esiintynyt resuisena ja hikisenä renttuna niin sen jälkeen juoppokansa katsoo kaiken mitä Loiri paskoo olevan kultaa.
minusta Loiri on TAITEILIJA.
Osaa tulkita LOISTAVASTI lauluja.
Lauluääni ei ole puhtain mutta persoonallinen ja hyväkin laulaja.
Ei toki valioluokkaa maassamme mutta laulun välittäjänä yleisölle mitä parhain ellei paras kaikista.
Anna Puu on mm todella loistava laulun tulkitsija ja samoin Vesku.
Älkäämme siis turhaan dissatko tätä hienoa miestä ja hyvää laulajaa.
Laulakaa ite paremmin!
Anna Puu...voi vitsi älä nyt edes viitsi naurattaa - niin tympeä keskinkertaisuus, joita Suomessa on kuin vilkkilässä kissoja - millä tuokin naukuja on laulajaksi päässyt...
Nykyään se Loiri vääntää ja kääntää laulut piloille. Ihme määkijä. Ennen kyllä osasi kun vain lauloi.
Niinhän sitä sanotaan, että näyttelijä tulkitsee laulunsa, mutta tulkinnasta ei ole mitään hyötyä, jos ei ole laulunääntä.
Onko se varpunen jo selvinnyt siitä krapulaisesta jouluaamusta vai ei?
,, 😂
Mikä on Loirin oikeasti iso ja taitava elokuvarooli?
Loiri on menestynyt se riittäköön.
Menkää ja tehkää perässä jos pystytte, palstan arvoisat pullamössöt .
Huono laulaja ja keskinkertainen näyttelijä.
Ei seTauhkakaan nyt kummoinen laulumies ollut vaikka sitä naiset ja jotkut hintit niin jumaloi .
ja kukahan oli Tauhka ????????
Tauno Palo !
Läski,juoppo ja laulutaidoton mies,joka ei osaa edes näytellä.Uunon rooli sopii tälle valtakunnan kaapinpäälle nostetulle pellelle ehkä parhaiten.
Mulla on semmonen miel pide jotta Lauri Tähkä kikkaille " laulu" äänellään. nyt 48 sina sen hokasin . .. ennemmin kuuntelen loiria vaik sekin kikkailee hieman.
No eipä räppäritkään osaa laulaa, mutta silti ovat suosittuja...muusikkoja.
Se mitä ei vesku osaa niin ei tarvii ees osaa suomen tykein äijä mitä on tehny kaikessa
Peelot kinaa täällä uutiskeskustelupalstalla makuasioista, mikä jo sinänsä on täysin idioottia toimintaa. Yksi tykkää äidistä toinen tyttärestä...
Ei laulutaito ole mikään makuasia. Joko sitä on tai ei ole ja Veskulla sitä ei ole. Laulutaito saadaan syntymälahjana tai sitten sitä ei saada. Näin yksinkertaista se on, kun sen oikein oivaltaa.
Juuu, mutta näinä päivinä laulutaidolla ei ole mitään merkitystä. Kaikki muut jutut määrittävät pääseekö edes yrittämään. Ulkonäkökeskeisyys rulaa ja muu itsensä esille tuomisen taito. Laulutaitoja ei niin tarvitakaan kun tekniikka, tekniset vempeleet kyllä korjaavat sen, mitä esittäjä ei taida eli osaa.
Varsinkin noissa Vesku Loirin tulkistemissa joululauluissa Tonttu, Sydämeeni joulun teen ja Varpunen jouluaamuna mua häiritsee niin mielettömästi se miten Vesku laulaa ne sanat niin nuotin vierestä. Veskun ääni on niin upea niihin lauluihin mutta se laulutyyli on vaan niin peestä.
Uuno Turhapuro on Uuno Turhapuro vaikka voissa paistaisi ! Uuno ei osaa laulaa ei nyt eikä aijemmin.
Uuno Turhapuro leffat oli feministien hyökkäys Suomalaista miestä vastaan,. jossa Suomalainen mies kuvataan laiskaksi ja rumaksi.
Niin-niin, näyttelijähän tietysti tulkitsee laulun(kin), sen hän osaa kun se juttujen tulkitseminen ja ilmaiseminen on hänen ammattinsa. Ja hän osaa sen vaikka lauluääntä ei olisikaan.
Humalaisen Loirin laulu on hirveää kuunneltavaa. Siitä saa päänsäryn.
Loiri on vihervasemmistolainen suvakki, kuten suuri osa muistakin taiteilijoista
Loiri on persu
"Laulu" kuulostaa mielestäni vanhan densan ujellukselta kun sorbus on loppunut...
Hyvin muotoiltu.
Loiri ulvasee kaikki laulut samalla tavalla. Maneeri.
Vesku kyllä eläytyy varsin komiasti, mutta tämän hapenotossa on jotain isoja ongelmia ja se röhkiminenkin saisi jäädä pois.
t. Kriitikko
TV:stä viikonloppuna tullut uusinta, jossa Loiri esiintyi Ruisrockissa muutama vuosi sitten Lenni-Kalle Taipaleen bändin säestyksellä, oli ainakin täyttä kuraa.
”Laulu” oli hirveää kuultavaa. Sävelkorkeudet vähän sinne päin, ellei täysin nuotin vieressä, muka-jatsahtava fraseeraus alkeellista ja rytmisesti pielessä, ääni ja eleet ... Mutta humaltuneeseen festarikansaan varmaan meni täydestä, kun TV:stä tuttu Uuno oli kunnioittamassa tilaisuutta henk.koht. läsnäolollaan.
Monipuolinen näyttelijä, mutta laulajaksi ja muusikoksi on paha mennä sanomaan. Itse kai tykkäisi, jos tituleerattaisiin muusikoksi. Mutta kannattiko hajottaa itseään niin monelle eri alalle?
Nuorempana oli vielä hyvä laulaja, mutta ääni mennyt piloille
En ole koskaan tykännyt Loirin laulusta.
Kaikki osaavat laulaa, kun laitetaa auto-tune päälle.
------------------------------------------
Auto-Tune on Antares Audio Technologiesin valmistama, äänitysstudioissa käytettävä, pääasiassa laulussa esiintyvien sävelkorkeuden epätarkkuuksien korjaamiseen tarkoitettu tietokoneohjelma.[1] Auto-Tune pystyy prosessoimaan muutakin materiaalia kuin laulua, mutta kuitenkin vain yksiäänistä signaalia, jonka sävelkorkeus on helposti tunnistettavissa digitaalisesti.
Auto-Tune virittää käsiteltävän signaalin käyttäjän määrittelemän sävelasteikon mukaisesti. Käyttäjän on myös mahdollista piirtää haluamansa sävelkulku, johon käsiteltävä materiaali viritetään. Muita säädettäviä parametreja ovat muun muassa herkkyys, reagointinopeus ja vibrato. Auto-Tune on saatavana myös erillisenä, ilman tietokonetta toimivana laitteena, käytettäväksi esimerkiksi live-esiintymisten yhteydessä[1].
Myös monet muut valmistajat ovat kehittäneet erilaisia virekorjaukseen tarkoitettuja ohjelmia ja laitteita. Näistä esimerkiksi Melodyne osaa korjata ja manipuloida myös moniäänisen signaalin virettä ja sävelkorkeutta. Englanninkielinen yleisnimitys tämänkaltaisille sovelluksille on "pitch corrector", ja niiden käyttämästä tekniikasta käytetään yleisnimitystä "pitch correction". Puhekielessä termiä "autotune" käytetään usein viittaamaan virekorjaukseen huolimatta siitä, millä ohjelmistolla tai laitteella efekti on toteutettu.
Normaaliasetuksille säädetyn Auto-Tunen käyttöä on vaikeaa havaita valmiista musiikkikappaleesta, kunhan korjauksen määrä pysyy kohtuullisena. Tarpeeksi vahva virekorjaus voi tehdä laulusta steriilin ja konemaisen.
Virekorjausta hyödynnetään toisinaan myös efektiluonteisesti, jolloin ääriasetuksilla saavutetaan luonnottoman nopeat ja tarkat siirtymät eri sävelkorkeuksien välillä. Ensimmäinen edellä kuvattua efektitekniikkaa hyödyntänyt suuren yleisön tietoisuuteen noussut kappale oli Cherin vuonna 1998 julkaistu kappale "Believe".[2]
Kuka kehittäisi auto-imitation tms. -laitteen, joka muuttaisi lauluäänen kenen tahansa tunnetun laulajan ääneksi.
Näyttelijät osaavat imitoida, mutta tavan tallaajankin olisi mukava yllättää karaokessa...
Voisi olla nappi. josta saisi säädön eri äänille: Pavarotti... Loiri... Katri-Helena... Elvis...
”Varpunen jouluaamuna” Pavarottin esittämänä…
Kuka osaa laulaa? nykyajan studiotekniikalla vaikka röhkivästä siasta saadaan estradien Elina
Mitä tulee Vesku Loiriin kyllä hän osaa laulaa, ja hyvin. Tässä hänen vanhoja tulkintoja
https://www.youtube.com/watch?v=fyJhwsJ7gzw
Eihän Elviskään osannut laulaa. Elvis olin ainoastaan kaupallinen tuote
Loirin p*skaa musiikkia väkisinmyydään tv kanavilla ja radioissa ihmisille
Ei hääppöinen näyttelijäkään, rooli kuin rooli niin näyttelee aina Ploiria. Esim. vanhat Uunot herättävät myötähäpeän.
Luirun elokuvat ja musiikki ovat sontaa.
Just ja kuinka pitkä sun ura on ja mitä oot levyttänyt?
Ee ossoo lauloo..
Osaa laulaa
Kun loiri "lauloi" niin työnsi suuren dildon pyllyyn ja ulisi. Uuno leffoissa löi naamaa seinään jotta saisi lisää rumuutta.
Niin ja onko ehkä Eino Leino itse, joka hätyyttelee Runebergin kannoilla kansallisrunoilijamme titteliä, pyytänyt Ploiria ruhjomaan runojaan?
Kuinka saattoi...
Ihmisten pitäisi tutustua klassisen musiikin esittäjiin ennenkuin puhuvat mitään.
Ei voi käsittää miksi loiri alkoi kuvittelemaan niin vahvasti olevansa laulaja että sai ainakin jotkut muutkin uskomaan siihen.
Eikä sillä keisarilla todellakaan ollut vaatteita!
karmea ölisijä oli ei mikään laulaja ikinä.