Saksa keskitti hyökkäykseen Neuvostoliittoon,josta Stalinia varoitti ennalta mm.Richard Sorge,lähes 2 miljoonaa lantsaria.
Hyökkäyksen edettyä jo viikkoja Neuvostoliiton alueelle,saivat Wehrmacht:n joukot kauhukseen vastaansa salaisia aseita,mm. raketinheittimien peittäviä tulimyrskyjä,samaten äärimmäisen vaikeasti tuhottavia T 34-panssarivaunuja.
Tämä osoittaa,että Puna-Armeija kaikin voimin pyrki Wehrmacht:n hyökkäyskyvyn heikentämiseen,jopa poistamiseen!
Hitlerin oli vaikea hyväksyä totuutta,mutta lopulta hän myönsi testamentissaan,että"tulevaisuus kuuluu itäiselle rodulle,joka on osoittautunut voimakkaammaksi.Sitäpaitsi parhaat ovat kuolleet taistelukentillä."
Näin siis Stalin petoksella käänsi tilanteen,joka Molotovin-Ribbentropin sopimuksen jälkeen näytti huonolta,edukseen.
Hyökkäyksen edettyä jo viikkoja Neuvostoliiton alueelle,saivat Wehrmacht:n joukot kauhukseen vastaansa salaisia aseita,mm. raketinheittimien peittäviä tulimyrskyjä,samaten äärimmäisen vaikeasti tuhottavia T 34-panssarivaunuja.
Tämä osoittaa,että Puna-Armeija kaikin voimin pyrki Wehrmacht:n hyökkäyskyvyn heikentämiseen,jopa poistamiseen!
Hitlerin oli vaikea hyväksyä totuutta,mutta lopulta hän myönsi testamentissaan,että"tulevaisuus kuuluu itäiselle rodulle,joka on osoittautunut voimakkaammaksi.Sitäpaitsi parhaat ovat kuolleet taistelukentillä."
Näin siis Stalin petoksella käänsi tilanteen,joka Molotovin-Ribbentropin sopimuksen jälkeen näytti huonolta,edukseen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Heerin vahvuus idässä 22.6. 41 oli noin 3,2 miljoonaa miestä.
Raskaisiin panssareihin törmättiin jo alkuvaiheesssa. Raketinheitimet taisivat tulla peliin vasta syksyllä.
Stalin sai suuren määrän varoituksia, mutta uskoi Saksan suuntaavan Välimerelle tai jopa Englantiin. MR sopimus oli niin edullinen, että pragmaattisen Stalinin oli vaikea uskoa Hitlerin ryhtyvän sitä rikkomaan.
"MR sopimus oli niin edullinen, että pragmaattisen Stalinin oli vaikea uskoa Hitlerin ryhtyvän sitä rikkomaan."
Stalin oli pitkälti paasikiveläinen reaalipoliitikko, jolla juuri siitä syystä oli vaikeuksia ymmärtää Hitlerin rotuideologista hulluutta.
"Hyökkäyksen edettyä jo viikkoja Neuvostoliiton alueelle,saivat Wehrmacht:n joukot kauhukseen vastaansa salaisia aseita,mm. raketinheittimien peittäviä tulimyrskyjä,samaten äärimmäisen vaikeasti tuhottavia T 34-panssarivaunuja.
Tämä osoittaa,että Puna-Armeija kaikin voimin pyrki Wehrmacht:n hyökkäyskyvyn heikentämiseen,jopa poistamiseen!"
Niin no. Jos pari miljoonaa äijää painaa päälle suuntana Moskova niin varmaan jotain kannattaa tehdä? Vaikka sitten vastapuolen "hyökkäyskyvyn heikentämiseen,jopa poistamiseen"....
Aatu petti raskaasti Stalinia ja Molotovia esittämällä ystävyyttä ja hyökkäämättömyyttä.
Molotov kävi viimeisen kerran neuvotteluissa Saksassa toukokuussa 1941 ja kesäkuussa alkoivat jo Saksan lentopommitukset Neuvostoliitossa.
Vierailu ja neuvottelut käytiin hyvässä ymmärryksessä ja ystävyydessä.
Saksan hyökkäystä kesti melkein parisen viikkoa, ennenkuin Stalin vihdoin myönsi, ettei kyseessä ollut pelkkä provokaatio.
Saksallahan oli merkittävää sotamenestystä Neuvostoliitossa kuukausia. Vasta isojen taistelujen jälkeen Neuvostoliitto edes jossain määrin pystyi pistämään Saksalle kampoihin. Stalingradin taistelu oli viimein käännekohta. Siihen saakka Saksa hallitsi taisteluja mielin määrin.
"Stalingradin taistelu oli viimein käännekohta. Siihen saakka Saksa hallitsi taisteluja mielin määrin"
Puna-armeija otti aloitteen joulukuussa 1941. Saksa taisteli kyllä muutaman menestyksekkään torjunnan, joilla pelastettiin armeija tuhoutumasta.
Saksa otti aloitteen etelärintamalla loppukesästä -42.
Jos aseiten salaaminen on pettämistä, niin silloinhan Suomeakin voitaisiin syytää pettämisestä talvisodassa kun käyti salattua polttopulloja pansareita vastaan. Minusta aseiten salaaminen ei ole pettämistä millääm muotoa, koska salaaminen kuuluu osana sodankäyntiin.
"Jos aseiten salaaminen on pettämistä, niin silloinhan Suomeakin voitaisiin syytää pettämisestä talvisodassa kun käyti salattua polttopulloja pansareita vastaan"
Totta, on se nyt pentele kun heitellään vieraan valtion kalliisiin ajoneuvoihin vempeleitä millä voi sytyttää em ajoneuvon tuleen ja näin ollen tuhota koko kallis väline. Laitteen henkilökuntakin vielä voidaan ampua kylmästi kun tulevat ulos. Ei ei ei..
Lisää "pettämisiä" suomalaisten taholta mielestäni lumipuvut joilla pyrittiin TIETEN TAHTOEN haittaamaan sotilaan näkymistä lumisessa maastossa. Ei reilusti liikuttu ruskeassa manttelissa kuten vastapuoli suureksi osaksi itsensä vaatetti.
Simo Häyhä. Satoja kuolemantuottamuksia väijyksistä kohti ampuen.
Huh, on se tsuhna kiero ollut. Perin kiero. :)
Juuri tästä syystähän nykyään Suomenkin armeijan sotaharjoituksia ja varuskuntia on seuraamassa ja tarkastamassa ulkomaisia asiantuntijoita.
Ja suomalaisia vastaavasti ulkomailla.