Kunnanhallitus on hyväksynyt ehdotuksen, jonka mukaan aletaan suunnitella kaavaa uudelle liikerakennukselle, johon myös kunnantalon toiminnot yhdistetään. Vanha kunnantalo räjäytetään atomeiksi, ja Suupantien-Koulutien kulmaan tulee tilalle 11-kerroksinen hybridirakennus sekä matalempia rakennuksia Suupankujan ja Koulutien väliselle alueelle nykyisen virkailijatalon paikkeille.
Tämähän on sikäli toimiva konsepti, että jos Pirkkala myöhemmin joutuu naimisiin Tampereen kanssa, niin tarpeettomiksi jäävät kunnanviraston tilat voidaan modata helpommin muuhun liike / toimistokäyttöön kuin jos tontilla olisi pelkästään korskea kunnantalo.
Harmittaa vaan, paljonko nykyisen kunnantalon homekorjauksiin on jo pistetty rahaa, menivät kankkulan kaivoon.
Kunnantalo kumoon
Virkaniemen vinkuja
0
120
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l3001040Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni61857- 76825
- 69712
- 67691
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et39668Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona34577- 43570
- 48507
- 40505