iltalehti ja monet muut uutisoivat :"Viranomaisten mukaan kyse oli höyryvuodosta, eikä radioaktiivista säteilyä päässyt vuotamaan voimalasta."
Eli kysyisinkin mitä on tämä mystinen radioaktiivinen säteily, yliopistossa siitä ei ainakaan ole kerrottu?
radioaktiivista säteilyä?
5
493
Vastaukset
- zero
Lyhyt rautaisannos radiaaktiivisen säteilyn lajeista.
Radioaktiivinen säteily jaetaan normaalisti kolmeen eri luokkaan alfa, beta ja gamma.
Näistä alfa säteily on matala energista. Se koostuu heliumytimistä ja siltä suojautumiseen riittää hyvin kevyt suoja. Jopa paperi arkki on riittävä suoja.
beta säteilyllä on suurempi energia kuin alfa säteilyllä. Se koostuu nopeista elektroneista. Ihmiskehossa se voi tunkeutua n. 10 mm syvyyteen asti.
Gamma säteily taas on suurienergista se koostuu nopeista fotoneista ja sillä on suurimmat vaikutukset lähinnä suuren energiansa takia.
Säteilyn mittauksessa taas käytetään kolmea eri mittaria(jotka vastaaja on ansiokkaasti yrittänyt trollata sekaisin)
Bequerel mittaa aktiivisuutta eli 1 Bq on 1 hajoaminen/sekunti
Gray (J/kg)on SI järjestelmässä määrtelty absortoituneen annoksen yksikkö. Tähän luonollisesti vaikuttavat aktiivisuuden määrä, väliaine lähteen ja kohteen välillä, etäisyys, jne....
Sievert on taas ekvivalentti annoksen yksikkö joka saadaan kertomalla Gray lukema sätelyn lajin kertoimella. beta ja gamma säteilyllä kerroin on 1, alfa:lla kerroin on 20 ja neutroni säteilyllä 20.- Vastaaja
"Säteilyn mittauksessa taas käytetään kolmea eri mittaria(jotka vastaaja on ansiokkaasti yrittänyt trollata sekaisin)"
Jospa osoittaisit tämän. - Vastaaja
Epäilen keskustelun avaajan halunneen takertua termiin 'radioaktiivinen säteily', jota käytetään yleiskielessä radioaktiivisen aineen lähettämästä ionisoivasta säteilystä, mutta jota tosiasiallisesti ei ole olemassakaan.
STUK on aika hyvin tiivistänyt asian:
"Ionisoiva säteily on säteilyä, jolla on riittävästi energiaa irrottamaan säteilyn kohteeksi joutuvan aineen atomeista elektroneja tai rikkomaan aineen molekyylejä. Radioaktiiviset aineet lähettävät ionisoivaa säteilyä. Ionisoivaa säteilyä tuottavat myös muun muassa röntgenlaitteet."
Hyvä lukea muutenkin:
http://www.stuk.fi/sateilytietoa/mitaonsateily/fi_FI/ionisoiva/ - Joku vaan...
Sen verran huomauttaisin, että...
Alfa-säteily on kaikkein voimakkaimmin ionisoivaa... Sen energia sisällöstä en osaa tarkemmin sanoa...
Gamma-säteily on taas kaikkein vähiten ionisoivaa, mutta toisaalta gamma-säteily on kaikkein läpäisevintä... Kun Alfa-säteily puolestaan pysähtyy jopa edellä mainittuun paperiinkin... - zero
Joku vaan... kirjoitti:
Sen verran huomauttaisin, että...
Alfa-säteily on kaikkein voimakkaimmin ionisoivaa... Sen energia sisällöstä en osaa tarkemmin sanoa...
Gamma-säteily on taas kaikkein vähiten ionisoivaa, mutta toisaalta gamma-säteily on kaikkein läpäisevintä... Kun Alfa-säteily puolestaan pysähtyy jopa edellä mainittuun paperiinkin...Tämä onkin otettu huomioon kun Sievertejä lasketaan, niin alfa säteilyllä on oma haitallisuus kertoimensa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi663276Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj903066SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1773008- 1362385
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä412366Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2052211Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361724Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi521688Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön4001673- 1001185