Apua koiran vartiointihaukuntaan

aljgfwag

2-vuotias sekarotuinen koirani on ollut aina vartiointi herkkä koira. Koirani haukkuu rappukäytävän äänille ollessaan yksin, mutta kun olen kotona niin reagoi niihin välillä muristen, korvia liikuttelemalla tai sitten ei mitenkään.

Olen yrittänyt saada vartiointi haukuntaa koiraltani pois lisäämällä aktiviteetteja kotiin, viemällä pitkän lenkin ennen lähtöäni, tehnyt yksinolo koulutusta (Jossa mennään ulos ollaan vähä aikaa ja tullaan takaisin sisään. Pikku hiljaan lisätään aikaa.) ja radiolla...
Mutta ei tehoa. Tällä hetkellä lähtiessäni piilotan herkkuja, laitan radion päälle. Koirallani on myös kongi, jossa on jäädytettyä purkkiruokaa. Myös välillä laitan aktiviteettipallon, jonka kanssa leikkiä.
Koiralla on myös leluja ja luita, joita pureskella ja joilla voi leikkiä.

Silloin kun olemme kotona ja koira murisee, niin kiellän heti kun alkaa murisemaan. Tosin koirani ei tottele, koska on todella keskittynyt ääneen.
Tuntuu, että korvat katoavat kun ääniä kuuluu.

Myös harmikseni minulla on naapuri, joka huutaa koirallene "Hiljaa!" kun koira haukkuu yksin kotona. Mikä ei ole tietojeni mukaan hyvä asia, koska koira luulee henkilöä uhkaksi joka huutelee oven takana.


Joten erilaisten ja pitkän ajan kokeilun jälkeen olen alkanut harkita sitruunapantaa tai IKI-VOICE pantaa.
Onko teillä kokemuksia näistä pannoista?

Jos teillä on vielä joitain muita ideoita, niin haluan ne kuulla mielelläni.
Itse pelkään, että kohta postiluukusta valahtaa varoitus koirani haukunnasta.
Naapurini ovat olleet suopeita todella pitkään, mutta se suopeus voi joskus hävitä. Muutenkin olisi kiva jos koirani pystyisi olemaan yksin kotona ilman että sillä on tarve haukkua.

7

537

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ratkaisunne
      • aljgfwag

        Valitettavasti asun vuokralla, joten uuden oven ostaminen ei ole vaihtoehto.
        Muutenkin muutan tästä asunnosta pois heti kun vaan pystyn.


    • nepbeu

      Oletko itse jännittynyt, pelokas, hermostunut äänten takia? Kirjoituksessasi käytit paljon tällaisia sanoja. Koirasi tuntee lisääntyvää tarvetta vartiointiin, jos omistaja stressaa äänten takia.
      Ja sille ääliöänaapurille voisi kohteliaasti sanoa, että hänen huutelunsa vain pelottaa koiraa ja se lisää haukkumista.

      • aljgfwag

        Kyllä, reagoin ääniin jännittyneesti.
        Pakko sanoa, että en muista mistä lähtien itse olen jännittänyt ääniä, mutta nykyinen jännityksen syy on juuri koiran reagointi.

        Valitettavasti olen sanonut naapurilleni asiasta monesti, mutta ei ole uskonut. Vaan jatkaa huutelunsa kehumista.


    • canis.familiaris

      Vaikea saada selkyttä, koska mikään tapa ei synny ilman jotain tarvetta. Onko pentuna tehnyt näin, vai alkoiko vasta n.vuoden ikäisenä?

      "Mutta ei tehoa. .." miksi et ole keskitynyt haukumisen keskeyttämiseen, koska kiellot eivät anna toivottua vastetta?

      "Silloin kun olemme kotona ja koira murisee, niin kiellän heti kun alkaa murisemaan. "...kuten tässä. Keskeytä murina, viemällä se pois paikasta mistä murina aiheutuu...pidä se pois sieltä, aina kun murina alkaa, Seuraa hieman koiraa ja yritä puuttua ennakoivasti jo siinä vaiheessa, kun koira keskittää huomionsa äänenlähteeseen..(Halitse ja ohjaa.)

      "Olen yrittänyt saada vartiointi haukuntaa koiraltani pois lisäämällä aktiviteetteja kotiin, viemällä pitkän lenkin ennen lähtöäni, tehnyt yksinolo koulutusta (Jossa mennään ulos ollaan vähä aikaa ja tullaan takaisin sisään. Pikku hiljaan lisätään aikaa.) ja radiolla...
      Mutta ei tehoa. Tällä hetkellä lähtiessäni piilotan herkkuja, laitan radion päälle. Koirallani on myös kongi, jossa on jäädytettyä purkkiruokaa. Myös välillä laitan aktiviteettipallon, jonka kanssa leikkiä.
      Koiralla on myös leluja ja luita, joita pureskella ja joilla voi leikkiä."..huomaatko, mksi nämä toimet ei auta.? Koska koiralla on tarve/kokee tarpeekseen ilmoittaa/vartioida asuntoasi..Miten leikki voi poistaa tämän tarpeen?

      Lähtökohtainen ongelma tuossa on todennäköisesti koiran käsittelytapa (suhde) koska kokee tarvetta puolustaa. Ehkä muutosta on haettava ottamalla arjen asioita (käytöstä) ja muuta hieman jämäkämmin hallintaa, totta tuota tarvetta puolustaa koiralla ei tulisi...onko koira sosiaalinen? (ei arka)

      "Silloin kun olemme kotona ja koira murisee, niin kiellän heti kun alkaa murisemaan. "...tässä kohtaa ei kielletä, vaan keskeytetään, siirrtetään se eteisestä samaan tilaan, kuin missä muut on, mistä sen käytöstä voidaan kontroloida ja ennakoida...Yleensä puuttuminen vasta kuin jokin käytös on jo päällä on hankalaa ja koulutuksellisesti epätehokas.
      Näytetään selkeästi että käytöstä ei hyväksytä omalla käytöksellä....tuo käytös voi olla aika tiukassa. Rentouta koiraa kun siirrät sen eteisestä pois jne.

      • aljgfwag

        Haukkumistapa alkoi varmaankin juuri vuoden ikäisenä. Muista, että alkuvaiheessa ei kyseistä vartiohaukuntaa ollut.

        Koirani murina voi alkaa mistä paikasta tahansa. Ääniä kuullessaan koirani harvoin siirtyy eteiseen murisemaan, vaan murisee sieltä missä se on.
        Välillä koirani hakeutuu minun viereeni, mutta en tiedä mitä tässä tilanteessa pitäisi alkaa tehdä. Pitääkö koira sysätä pois minun luotani vai keskittyä keskeyttämiseen?

        Lelut ja radio estävät koirani haukkumasta minun perääni.
        Jos ne jättää pois, niin koirani haukkuu pari minuuttia lähtöni jälkeen.

        Koirani on ollut pienestä pitäen todella arka.

        Vinkkejä koiran rentouttamiseen?


    • Tuo on perusjuttua koiran kanssa,joten idea on aika perus...

      Ei nuot huonoja ole,mitä olet tehnyt.Ei siinä mitään...
      Mutta ei koira noita osaa yhdistää siihen mitä tekee.Ja kun on jo opittu mallikin,mikä ns.palkkaa itse itseään,niin kyllä se pitäisi kohdistaa itse asiaan suoraan.

      Vahtihaukku tai mikä lie,usein ihan muuta(pelkkää reagointia asioihin).Sen saa hanskaan sillä,että kielletään kun haukkuu/murisee.Jämäkästi,mutta rauhallisesti.Kehutaan kun lopettaa(tarvittaessa palkataan).Jos koira ampuu esim.eteiseen,niin poistetaan se sieltä.Ja sitten,aletaan opetella tilanteita,vaikka järjestäen.Kun koira hiukankaan alkaa reagoimaan,itse asiassa "ennen",niin koiralle joku käskysana,jolla huomio pois.Otetaan kontakti,ja rauhoitetaan koira.Tämä on pääpointti.Mutta lepsuksista kielletään.
      Kaava on ihan sama,kun opetettaisiin koiraa pysymään pihalla hiljaa.

      Se sitten,jos koira ei tottele kieltoa,niin joko se ei sitä ymmärrä(ei opetettu kunnolla) tai sitten suhde ei ole kunnossa eli auktoriteetti puuttuu.Jos/kun tuossa tilanteessa ollaan,niin sitten olisi pare saada joku pätevä arvioimaan tilanne ja antamaan apua.
      Koska se,että koira tottelee myös yksinään,on kokonaishallintakysymys myös ja viimekädessä.

      Eikä olisi pahitteeksi,jos saisi naapurin olemaan myös huutamatta.Voi provosoida sekin koiraa,varsinkin kun koiralla ei homma ole hallussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      611
      2213
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      108
      1088
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      23
      1055
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      4
      917
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      855
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      85
      833
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      89
      752
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      725
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      563
    Aihe