OOkei,Olin hoitanut lipun ensiiltaan ja tennispalatsi oli tupaten täynnä väkeä..oli kaikenlaisia kilpoja(harry potter kirjojen kaksoisolento kisa) ja joillakin oli päällään tylypahkan koulukuteet ja innokas mielin päästä kattoon potterin kolmas "kausi".
Vaikka alku olikin tylyn kuuloinen,niin en kuitenkaan tuomitse potteria mistään..olen lukenut kirjat ja lukenut nettisivuilta vähän infoa ja juoruja elokuvista.Kuitenkin itse elokuvaan..no kaikki tietää jo nyt koko hypen takia,että elokuva on synkempi ja aikiuismaisempi kuin kaksi edellistä:ekassa keskityttiin pohjan luomiseen ja toisessa taas avarrettiin henkilöhahmoja,No kolmannessa Harry on jo aikuismaisempi ja koska hänen pitää tehdä läksyjä,on hänen tehtävä se salassa,jotteivat hänen "kaikkivoipa" serkkunsa vaan mene kanteleen isälleen ja sitten setä antaisi harrylle kurinpalautusta,Tilanne pahenee,kuin Vernon sedän sisko tulee käymään jalostetun tyhjäkaali koiransa kanssa ja alkaa kännissä haukkuun harryn vanhempia.Kuin ollaan selvitty harryn purkauksesta,niin hän lähteekin pois talosta,ilman että rikkoo lisää alaikäisen velhojen lakia muuttamalla dursleyd todelliseen ulkomuotoonsa eli possuiksi.Kuin harry saa kyydin pimittajalinjalla ja Ministeri tofee on arvovaltaansa käyttäen pannut asian villasella,niin harry saa jäädä vuotavaan noidankattilaan loppu viikoiksi ennen koulun alkua.Myöhemmin samaiseen majataloon tulee harryn ystävät Ron ja Hermione,jotka ovat toistensa kurkussa kiinni,johtuen hermionen kissasta,joka haluaa kutkan(ronin rotan) välipalakseen.Loppuleffassa mennään taas kouluun ja siellä opiskellaan,itketään,nauretaan..
Leffa on aikuisempi ja kolmiko ei ole enään kirkasotsainen ekaluokkalais ryhmä,vaan ron yrittää melko selkeästi peittää tuntemustaan hermionea kohtaan ja päinvastoin..tosin ronin yritys saada sympatiaa Malfoin tavoin oli kylläkin hyvä yritys,muttei ihan riittänyt.Leffasta oli myös jätetty vähän kohtia pois ja muuteltu kohtia,mutta ihan okei..ainoa joka ehkä häiritsi,oli että harry sai vasta lopussa tulisalaman ja mukana ei ollut kohtaa,jossa harry yrittää herrasmiesmäisesti pelata Cho Changia vastaan..mutta muuten hyvä leffa,nelosta odotetaan.
Harry Potter selvisi KOlmannen kerran(arvostelu Harry potter kolmonesta)
4
433
Vastaukset
- Matthau
Tämä "arvostelu" oli epäilemättä huonoin koskaan lukemani. Ensinnäkin, teksti oli suorastaan pakattu täyteen kielioppi- ja kirjoitusvirheitä. Aivan kamalaa luettavaa. Ja toiseksi, "arvostelu" loppui kun elokuva alkoi, eli "arvostelija" jaksoi käsitellä juuri ja juuri elokuvan pari ensimmäistä kohtausta.
Kammottavaa roskaa.
(ei, tarkoitukseni ei ole provosoida. tämä on rehellinen mielipiteeni.)- Neuman
mielenkiintoinen mielipide,okei kirjoituksessa on muutama kirjoitusvirhe etc,mutta onko järkeä kirjoittaa koko leffan kattavaa arvostelua ja sitten pilata leffa niiltä,jotka ei ole sitä nähnyt viellä...minua henk kohtasesti ärsyttää idiootit,jotka paljastaa tärkeän homman jostakin sarjasta,esm selviytyjistä,joku idiootti oli täällä paljastanut kuka voitti sen african kisan..että otti päähän.
tosin myönettäköön,että minun arvostelun oli vaikea pilata leffaa,sillä suurin osa on joko A:lukenut kirjan tai B:suurin osa on nähnyt kirjan ja lukenut kirjan - Stig
Neuman kirjoitti:
mielenkiintoinen mielipide,okei kirjoituksessa on muutama kirjoitusvirhe etc,mutta onko järkeä kirjoittaa koko leffan kattavaa arvostelua ja sitten pilata leffa niiltä,jotka ei ole sitä nähnyt viellä...minua henk kohtasesti ärsyttää idiootit,jotka paljastaa tärkeän homman jostakin sarjasta,esm selviytyjistä,joku idiootti oli täällä paljastanut kuka voitti sen african kisan..että otti päähän.
tosin myönettäköön,että minun arvostelun oli vaikea pilata leffaa,sillä suurin osa on joko A:lukenut kirjan tai B:suurin osa on nähnyt kirjan ja lukenut kirjanEn kaipaakaan koko tarinan paljastamista.
Alkuasetelman selvittely ja mielipide elokuvasta ihan ok. Kielioppivirheistä viis.
Spedeshowssa Vesku Loiri esitti kuulutajaa, joka kertoi koko elokuvan (Tuntematon sotilas) juonen ennen elokuvaa. Hyvä vitsi, mutta tälläkin foorumilla turhaan joku haluaa pilata muiden katselunautinnon juonipaljastuksillaan.
Itse olen luen vielä kirjan loppua. Hyvä kun et käsitellyt koko tarinaa. - neuman
Stig kirjoitti:
En kaipaakaan koko tarinan paljastamista.
Alkuasetelman selvittely ja mielipide elokuvasta ihan ok. Kielioppivirheistä viis.
Spedeshowssa Vesku Loiri esitti kuulutajaa, joka kertoi koko elokuvan (Tuntematon sotilas) juonen ennen elokuvaa. Hyvä vitsi, mutta tälläkin foorumilla turhaan joku haluaa pilata muiden katselunautinnon juonipaljastuksillaan.
Itse olen luen vielä kirjan loppua. Hyvä kun et käsitellyt koko tarinaa.kiitti,juonen paljastaminen on ärsyttävää..leffakin jätti jotain kohtia auki ja ne eivät matsanneet kirjan kanssa,mutta ent sitten..nyt voi vaan odottaa kahta tärkeää juttua:1:kuin kolmas potteri tulee videolle ja DVD:lle ja 2:kuin harry potter nelonen ja vitonen tulee
henk koht suosikki on nelonen,mutta vitonenkin on ihan hyvä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399179Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737980Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625709William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542364Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62097Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821746Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201692Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921439Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381370Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71327