Arttu nähtiiin viimeksi kello 14 - eikun kello 17 - eikun kello 19. Eikun...
Onkohan rikostutkijat oikein täysipäisiä vai lehdistökö tätä tietoa sekottaa?
Onkohan rikostutkijat oikein täysipäisiä vai lehdistökö tätä tietoa sekottaa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sinä ja sinun kaltaiset medipornon suurkuluttajat tässä ovat sekaisin.
Lehdet kirjottelee mitä lystää ja poliisi tutkii asiaa, eikä keskity yleison viihdyttämiseen.
Vittuakosemeillekuuluu...
No sehän on melkoista harhauttamista kun ensin huudellaan silminnäkijöitä että onko kukaan nähnyt Arttua Pöllötiellä kahden aikaan? Sitten sanotaan että aprillia, se onkin ollut joulujuhlassa klo 19.
Sinua se ei taida pienen pojan katoaminen kauheasti liikauttaa, ellei sinulle kuulu milloin on viimeksi nähty. Auttaa huomattavasti alueella olijoita miettimään oliko vielä valoisaa, kun pojan näkivät tai mitä muuta ko. ajankohtaan liittyvää osaavat arjestaan hahmottaa, että voisivat etsijöitä auttaa.
Onko joku viemärikansi ollut pois paikaltaan tai joku vastaava pettänyt johon pudonnut (kaivo/kaivanto/lumikasa)?
En käsitä myös, vuorotellen ilmoitetaan lehdessä, viimeksi nähty 14, nähty 17, nähty 19 ja nähty klo 20 to!
Ja ensin oli, vanhemmat eivät olleet juhlassa. Nyt oli, olivat joulujuhlassa mutta eivät nähneet Arttua siellä.
Siis täh???
Joku oli kirjoittanut maailman menoa palstalle, Arttu kuuluu johonkin pikku jengiin Metsäkylässä ja polttaa tupakkaa, on varastellut, olisi kodin lisäksi laitoshoidossa, on ylivilkas jne...?
Onkohan totta.......
... ja sinun pitää levitellä jonkun ilkeyksissään laittamaa tietoa täällä eteenpäin?
Tiedän kyllä ihan hyvin tuon kuusijuhlan tilanteen, eturivissä istuvat kaikki oppilaat, ja takaapäin katsottuna ei juurikaan pysty sanomaan kuka nassikoista on kuka. Vanhemmat ovat ahtaan juhlasalin takaosassa, eivätkä sieltä pysty pitämään mitään kontaktia lapsiinsa. Siinä selitys.
Voi helvetti suoraan sanoen! Kyllä täällä voi kuule kysyä, josko joku täältä kotoisin oleva tietäisi, onko tuolla toisella palstalla kerrottu totta!
Sinä et tiedä selvästi onko totta, mutta joku, joka tunsi Artun niin varmasti osaa sanoa, onko pelkkää pötypuhetta tuo että Arttu oli hieman "ongelmapoika", vai ei.
Minustakin melkoinen moka, että ensin toitotettiin, että Arttu katosi klo 14 jälkeen, ja kyseltiin vihjeitä sen kellonajan jälkeisiin tapahtumiin.
Jos heti oltaisiin tiedetty, että viimeisin näköhavainto oli klo 19, olisi saatettu saada parempia vihjeitä Arttun liikkumisista.
Kuka töppäsi? Eikö ollut aikaa kuulustella asianosaisia heti, vaan vasta joskus aikojen päästä? Jää naurettava kuva poliisin toiminnasta kun kellonajat arvotaan tiedotusvälineille.
WWW.POLIISI.FI sieltä löytyy virallinen tieto.
ON TÄÄ AIKA OUTOA kun opettajakaan ei tiedä oliko Arttu kuusijuhlassa vai ei?!? Helvetti mikä metsäkylän ope; meillä ainakin ope laskee lapset ja TIETÄÄ kuka on juhlassa ja kuka ei!
Koko tämä juttu suorastaan haiskahtaa.
Miten voi olla näin epäselvää, oliko vai eikö ollut luokan oppilas joulujuhlassa. Niin että vanhemmatkaan eivät tiedä.