Nyt on monta päivää alko kiinni. Huonolta näyttää tilanne...
Kauanko jouluviinat kestää?
hörpsis
19151
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
kyllä ne kestää kun ei juo
mulla loppuu tänään,.
Huonolta todella näyttää, eilen meni eka Tapio ja nyt toinen menossa.
Ei lopu viron mäykky kesken.
Kuus on pulloa vitriinikaapissa enkä ole vielä korkannut ensimmäistäkään .
Saattaa hyvinkin olla että nuo on samassa tilassa vielä välipäivinäkin vaikka vannomatta paras.
Vaimo jos alkaa riitelemään niin sitpä ei kestäisi selvinpäin itse pirukaan , saati minä !
Ei viina juomalla maailmasta lopu, jonkun tollon omat varastot voivat loppuakin!
Kiitos ei viinaa jouluna uusivuosi erijuttu.
Huomenna kaupasta lisää.
Suomessa ei alkoholisteja olisikaan, jos viina juomalla loppuisi. Eilen tein inventaariota ja tämänjouluisten 11 saamani viskipullon jälkeen niitä on kaapissa jo yli 50. Pitäisi vissiin käydä jakamassa Vaasanaukiolla ja Itiksessä tarvitseville, kun itse en viskiä juo.
Joo......ja sun kaveritkin tietää sen.......sen takia ne vissiin sulle aina wiskiä tuokin....plörrrrrrrrr....pröööööööts....prööööötz
Viimevuotisetkin lahjapullot ovat vielä kaapissa.
Niistä tarjoan lasillisen kun tilanne vaatii.
Ei lopu kesken, kävin viros just! En tarjoa vaikka sauna on lämmin!
6 litraa punaviiniä (toinen hanapakkaus tosin avattu jo perjantaina...)
1 litra giniä (korkattu jo tämäkin...)
1 litra viskiä (no just korkkasin...)
70 cl vodkaa
50 cl konjakkia
50 cl tequilaa
20 cl pikkolopullo aitoa samppanjaa (menee naamariin uutenavuonna....)
Eli eiköhän nää riitä pitkästi tipattoman tammikuunkin yli, kellä tipaton nyt sitten sattuu olemaan....
ryyst!
Alkoholistit juo viinaa, kun niillä ei ole muuta elämää....spruuuuuuitzzzzzzzzzz......plöööööörrrrrrrrrr
Moni turvaa joulunsa ostamalla ensin viinat ja jos jotain jää niin lopulla lahjoja ja ruokaa. Tapanina nämä liikehtivät hiukan vavisten kauppojen keppanalavojen likettyvillä hakien loiventavaa apulaista. Tämä tietty karkaa lapasesta joten sama tahti jatkuu aina uuteen vuoteen ja sen yli. Tammikuun alkuviikolla moni piehtaroi sängyssä varsin levottomana ja katuvana, uni ei tule mutta erilaisia kummajaisia liikkuu ympärillä, delirium on tullut taas kylään.
kestää ainakin 2kk,on sen verran jemmattuna.
kyllä ne kannattaa nauttia heti tuoreena. ja jos se vain on suinkin mahdollista, niin kovin montaa tuntia miesten kaupasta hankkimisen jälkeen niitä ei kannata hautoa.
viina on siitä niin pirun arka aine, että siihen tulee herkästi ikävä lasin maku.
On se saattanan kumma , kun ei suomalaanen osaa olla iliman tuota viinamyrkkyä.
Pistääsivät vielä TUTIN pullonsa suuhun, niin havaattaas, notta isoo lapsihan se siinä - lapseksi se ainaki tuloo, kun aikansa imöö!!!
Jotta tällääsiä terveesiä taas täältä Ilimajoen Koskenkorvalta , viinatehtahan tienoolta!
Ryypätkää heti, sillä se saattaa olla viimeinen tillaisuus, kummelikin lähti yllättäen yläkertaan ryyppään!