Onko manga ja anime syntiä?

12v. kristitty

En tiedä mihin olisin tämän laittanut, mutta toivottavasti meni oikeaan alueeseen.
Olen kohta 13 vuotias kristitty tyttö ja olen innokas japani/manga/animefani. Luin jostain, että manga ja ainime on syntiä. Onko se? Täytyykö minun luopua rakkaasta harrastuksestani?
Olen kiitollinen kaikille vastaajille!

16

1678

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aloittaja:(

      Apuaa kiltit!:(

    • ole rauhassa
      • 12v.kristitty

        KIITOs!:')


    • meidän tulee kysyä,

      No ainakin, jos me uskomme Lutherin sanaan, niin Lutherhan ei ole toki sanonut yhtään mitään animesta ja mangasta. Eikä hän tiennyt Japanistakaan mitään! Sitä paitsi hän hylkäsi kristillisen perinteen persutamastaan lahkouskonnosta, ja sitä taas niin montet kutsuvat uskonpuhdistukseksi. Luther sai aikaan kristillisyydestä puhdistetun uuden uskonnon.

      Toki meidän tulee rehellisesti kysyä itseltämme ja toinen toiseltamme, miksi ihmeessä kenenkään enää nykyaikana pitäisi uskoa Lutheriin.

    • -klmhu.,h

      Siksi kai ku se on herra epäjumala luterilaisille ja joka kielsi palvelevmasta muita jumalia, siis Jumalaa ja Jeesustakin:
      "Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia."

      ehkä hän oli suomalaisten luterilaisten perisynnin isä;
      Luder/Lutherin kirje 1.8.1521
      "Ole syntinen ja tee syntiä rohkeasti, mutta usko vielä rohkeammin. Synti ei erota meitä Hänestä, vaikka sortuisimme haureuteen tai murhaan tuhansia ja tuhansia kertoja päivässä."

    • ajatuksia7

      Hienosti sanoit tuossa että "Täytyykö minun luopua rakkaasta harrastuksestani?", siitä saa kuvan että olisit valmis vaikka luopumaan harrastuksestasi uskosi tähden.

      Mitkä kohdat Raamatussa saattaisivat opastaa suhtautumaan mangaan tai animeen? Ainakin kristityn tulisi karttaa - peleissä,videoissa ja sarjakuvissakin - sellaista mikä on selvästi syntiä, kuten tappamista, magiaa yms. Mieti siis että onko sellaiset olennaisena osana mangaa?
      Ja jos manga tai anime etäännyttää poispäin kristinuskosta, niin silloin kyllä jättäisin mangan. Mangan ei tulisi olla ns epäjumala, idoli, palvonnan kohde.

      • yolololol

        magiaa? Eli on syntiä kattoo harry potterii.. No damn


    • sanna_78

      Japani, Manga, Anime ja niiden eri virtaukset on cooleja. Ne eivät ole syntejä.

      Jos uskot synnin olemassaoloon, niin ajattele näin: Kaikki ketkä ilman järkevää perustetta yrittää estää sinua olemasta oma itsesi tai nauttimasta elämästäsi tekevät syntiä. Järkevä peruste voi olla esimerkiksi sinun fyysinen tai henkinen turvallisuutesi. Moni uskontorakenne tekee pahaa ihmisen henkiselle turvallisuudelle vaikka toisin väittää.

      • esimerkiksi myös

        Tässä yhteydessä voimme ottaa esimerkiksi myös Muumit, eikä kukaan Muumeista tai edes Hattivateista ole syntiä, Nuuskamuikkusesta, Tuutikistä, Pikku Myystä tai Muumilaaksosta nyt puhumattakaan.

        Ole aivan rauhallinen ja jatka kaikessa rauhassa Japanin, Mangan ja Animen harrastamista. Siitä on paljon iloa ja tulevaisuudessa olet myös hyvin tyytyväinen päätökseesi.


      • !!!

        Hentai on syntiä.


    • Sarjakuvafriikki

      Mangaa on monentyylistä.

      On "pehmomangaa", kuten hamsteripäiväkirjat
      http://animelehti.fi/arvostelut/anime/hamsteripaivakirjat/
      Symppiksiä pikkuotuksia lemmikeiden harrastajille

      Iso sarja Ranma 1/2 (38 osaa)
      Jossa on paljon taistelulajien väkivaltaa, eikä enää kovin suositeltavaa
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Ranma_½

      Vielä pidemmälle väkivaltaisuudessa ja pahuudessa menee Akira
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Akira

      Yleistä mangasta suomeksi
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Manga

      Ohjeeksi antaisin sen, että kuulostelet omia tuntemuksiasi mangan äärellä. Viihdy sellaisen parissa, mikä saa sinut voimaan iloisen myönteisesti.
      Vältä sellaista,mikä tuntuu pahalta, ahdistavalta tai pelottavalta.

    • onn

      Anime, hentai, manga kaikki tommonen paska on syntiä

      • Anonyymi

        Höpö höpö.


    • Anonyymi

      Jos joku tätä keskustelua vielä näinä vuosina lukee, nostan esille myös oman ajatukseni. Se, mikä vie pois Jeesuksesta on syntiä. Usko Jeesukseen on eri asia kuin ylimalkainen kristinusko.

      Mikä tahansa voi tulla synniksi, jos se vie liikaa aikaa. Viihde ylipäänsä voi viedä itseä pois Jeesuksen luota. Animea (ja mangaa) on monta tyylilajia. Väkivaltaiset demoninkarkotusanimet eivät nyt rakentavampaan lokeroon kuulu, vaikka niissä halutaankin nähdä kristillisiä viittauksia. Mutta ei kuulu kyllä BL (boylove) genrekään, johon olin itse ihastunut päätä pahkaa.

      Animen joukossa on monia hyviä ja vilpittömiä tarinoita.

    • Anonyymi
    • Kaikki mikä ole jumalasta on syntiä, jeesus sanoon uskokaa evankeljumiin joka on jumalan san, että pelastuisitte.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3575
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      112
      2446
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      593
      2273
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      2026
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      76
      1700
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1658
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1648
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      1532
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1446
    10. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      92
      1411
    Aihe