Olen huomannut millaisia sammakoita sovinistit päästävät suustaan. Ja ihmetyttää miten jotkut vielä voivat ottaa nämä letkaukset tosissaan.
Mitäpä jos joku sanoisi
-miehen paikka on kotona
-miehet pois työelämästä
-miehet ovat huonompia kuskeja kuin naiset
-miehille ei kuulu antaa yhtä paljon palkkaa kuin naisille
-miehet ovat huoria
-miehellä saa olla vain yksi nainen mutta nainen saa mennä miten haluaa
-miesten ei kuulu äänestää
Tälläisiä tekstejä ilmaantuu aina silloin tällöin julkisuuteen, sukupuoliroolit vain toisin päin.
Ja sitten taivastellaan miten naiset voivatkaan suuttua moisesta!
Miettikkää!
Samalla mitalla
16
1130
Vastaukset
- Rento mies
huonosti kopioitu joltain toiselta ihmiseltä nuo sanonnat ja aikas kliseitä vielä. Ainahan miehet ja naiset kinastelee jostain. Sellaista elämä on.
- Akka
Niinhän ne nimeenomaan olikin kopioitu. Halusin vain ottaa huomioon sen miten jotkut ottavat nämä tosissaan ja ajavat jopa politiikkaan kyseisiä asenteita. Yleensä kyllä miehet naisia sortavia. Ja ihan ilman perusteita!
- Rento mies
Akka kirjoitti:
Niinhän ne nimeenomaan olikin kopioitu. Halusin vain ottaa huomioon sen miten jotkut ottavat nämä tosissaan ja ajavat jopa politiikkaan kyseisiä asenteita. Yleensä kyllä miehet naisia sortavia. Ja ihan ilman perusteita!
Mistä se yleistys taas pääsikään luikertelemaan tuohon viestiisi... ei saa kiukustua. Kiukustuvatkohan useat naiset näin helposti?
- Kiukku-Katja
Rento mies kirjoitti:
Mistä se yleistys taas pääsikään luikertelemaan tuohon viestiisi... ei saa kiukustua. Kiukustuvatkohan useat naiset näin helposti?
Varo, etten HUITAISE!
- Rento mies
Kiukku-Katja kirjoitti:
Varo, etten HUITAISE!
Saat syytteen pahoinpitelystä ja maksat korvauksia vamman vakavuudesta riippuen :-) Joku mättäisi takaisin mutta en alennu sille tasolle kanssasi kultaseni.
- Kaisa
No tottahan nuo pitävätkin.
-miehen paikka on kotona
->mies on fyysisesti vahvempi, joten hänelle sopii hyvin tehdä kotona raskaita siivous-, remontti-, lastenhoito-, yms. hommia.
-miehet pois työelämästä - em. syyt se, että ilman miesten turhanpäiväistä itesensä tehostamista ja saamatonta jahkailua monet projektit saataisiin ainakin meidän firmassa puolet nopeammassa ajassa valmiiksi.
-miehet ovat huonompia kuskeja kuin naiset - miehet eivät osaa suhtautua autoon pelkkänä kulkuvälineenä, vaan asennoituvat ajamiseen kuin kilpailuun, mistä seurauksena ihmeellinen näyttämisen halu ja turha vaarantuottaminen
-miehille ei kuulu antaa yhtä paljon palkkaa kuin naisille - laittavat kumminkin rahansa turhuuksiin, joten sitä parempi mitä vähemmän saavat
-miehet ovat huoria - jokainen mies ajattelee enemmän alapäällään kuin yläpäällään, enkä usko, että kovin suuria summia useimmille miehille tarvitsee tarjota ennen kun antavat.
-miehellä saa olla vain yksi nainen mutta nainen saa mennä miten haluaa - naiset osaavat hoitaa nämä yhdenyön jutut huomattavasti tyylikkäämmin, eivätkä levittele juttuja puolelle kylälle niinkuin miehet.
-miesten ei kuulu äänestää - nuorten miehet äänestävät pärstän perusteella ja vanhemmat miehet samaa puoluetta kuin ovat aina ennekin äänestäneet. Näin ollen äänestys voidaan hyvin jättää naisille.- tmk
Näin on!! Ei lisättävää. :)
- Sovari
Nuo lausahdukset mitä olit kerännyt pitää täysin paikkansa. Todista yksikin asia vääräksi. Onhan nämä asiat nähty tässäkin yhteiskunnassa käytännössä. Miksi heille töissäkin pitäisi maksaa sama palkka jos eivät pysty samaan työhön. Silloin voi saman palkan hyväksyä jos pystyy samaan työhön. Harvalla alalla taitaa kuitenkaan kyetä. Eiköhän tunnusteta tosiasiat ja hyväksytä ne niinkuin ne on. Entä naisten ajotaitokin. Ostaisivat varmaan pakittomia autoja jos niitä olisi kun eivät osaa peruuttaa.
- Sovari
Tarkoitin siis, että ne lauseet mitkä olit kääntänyt miehiä tarkoittavaksi ovat oikeaan osuvia alkuperäisissä naisia tarkoittavassa muodossa.
- jaapa jaa
Sovari kirjoitti:
Tarkoitin siis, että ne lauseet mitkä olit kääntänyt miehiä tarkoittavaksi ovat oikeaan osuvia alkuperäisissä naisia tarkoittavassa muodossa.
Hyvä täsmennys.. osoittaa sen, että listaan olisi vielä pitänyt listätä jotta:
- Miehet toimivat ennen kun ajattelevat
- Miehet eivät osaa tehdä mitään kerralla oikein
- Miehet eivät yksinkertaisesti osaa ilmaista itseään ja ajatuksiaan selkeästi vaan ulosanti on vaikeasti ymmärrettävää ja sekavaa mölinää - Sovari
jaapa jaa kirjoitti:
Hyvä täsmennys.. osoittaa sen, että listaan olisi vielä pitänyt listätä jotta:
- Miehet toimivat ennen kun ajattelevat
- Miehet eivät osaa tehdä mitään kerralla oikein
- Miehet eivät yksinkertaisesti osaa ilmaista itseään ja ajatuksiaan selkeästi vaan ulosanti on vaikeasti ymmärrettävää ja sekavaa mölinääSellaiseksi ne Äidit (naiset) poikansa opettaa ja siinä näkyy tulos. Sehän on tunnettu kautta aikojen, että naiset osaa esittää asiansa selkeästi, terävästi, ilkeästi eikä tule surkeaa mölinää. Juuri siinä sanallisessa henkisessä väkivallassa he ovat mestareita. Äitien esimerkki perheessä menee perille tytöille, eli tuleville vaimoille. Pojat pistetään jo pienenä matalaksi. Suomessa ei ole todellakaan naisten ja miesten välistä tasa-arvoa, vaan naiset on kaikessa niskan päällä. Kaiken ne tietää ja osaa aina paremmin ja ilkeilee ja piikittelee joka asiasta miehille. Sinäkin "jaapa jaa" todistit teoriani oikeaksi. Arvostelit ettei kerralla onnistunut esittää asiaa. Ei onnistunut Sinullakaan ainakaan tuo oikeinkirjoitus kerralla oikein. Ei myöskään asettelu. Onkohan suullinen esityksesi samaa tasoa. Halauksin tomussa ja tuhkassa kurjuuttaan itkevä Sovari.
- jaapa jaa
Sovari kirjoitti:
Sellaiseksi ne Äidit (naiset) poikansa opettaa ja siinä näkyy tulos. Sehän on tunnettu kautta aikojen, että naiset osaa esittää asiansa selkeästi, terävästi, ilkeästi eikä tule surkeaa mölinää. Juuri siinä sanallisessa henkisessä väkivallassa he ovat mestareita. Äitien esimerkki perheessä menee perille tytöille, eli tuleville vaimoille. Pojat pistetään jo pienenä matalaksi. Suomessa ei ole todellakaan naisten ja miesten välistä tasa-arvoa, vaan naiset on kaikessa niskan päällä. Kaiken ne tietää ja osaa aina paremmin ja ilkeilee ja piikittelee joka asiasta miehille. Sinäkin "jaapa jaa" todistit teoriani oikeaksi. Arvostelit ettei kerralla onnistunut esittää asiaa. Ei onnistunut Sinullakaan ainakaan tuo oikeinkirjoitus kerralla oikein. Ei myöskään asettelu. Onkohan suullinen esityksesi samaa tasoa. Halauksin tomussa ja tuhkassa kurjuuttaan itkevä Sovari.
On varsin ikävää, että sinä olet kokenut surkean lapsuuden, joka on vääristänyt naiskuvasi noin surkeaksi, mutta mielestäni lähdet nyt vähän turhan hanakasti yleistämään noita ominaisuuksia kaikkiin naisiin. Havaintojeni mukaan tuo henkisen väkivallan käyttö ja sanallinen ilkeily ei ole niinkään sukupuolisidonnaista, vaan esimerkkitapauksia löytyy niin miehistä kuin naisistakin (samoin kuin niitä lannistettuja tuppisuitakin). Sinun kannatisikin yrittää nousta ylös sieltä lapsuuden (ja edellisten suhteidesi) traumojen syövereistä ja pyrkiä nauttimaan tästä elämästä ja vasttakkaisesta sukupuolesta, vaikka se välillä vaikeaa onkin.
p.s. Mitä tulee tuohon esitystapaan, niin eipä onnistunut sinullakaan tuo oikeinkirjoitus ihan kohdalleen. Kannattaisi tarkistaa ainakin nuo pilkkusäännöt ja kappalejaot, ennen kun alat kielipoliisia leikkimään;) - Sovari
jaapa jaa kirjoitti:
On varsin ikävää, että sinä olet kokenut surkean lapsuuden, joka on vääristänyt naiskuvasi noin surkeaksi, mutta mielestäni lähdet nyt vähän turhan hanakasti yleistämään noita ominaisuuksia kaikkiin naisiin. Havaintojeni mukaan tuo henkisen väkivallan käyttö ja sanallinen ilkeily ei ole niinkään sukupuolisidonnaista, vaan esimerkkitapauksia löytyy niin miehistä kuin naisistakin (samoin kuin niitä lannistettuja tuppisuitakin). Sinun kannatisikin yrittää nousta ylös sieltä lapsuuden (ja edellisten suhteidesi) traumojen syövereistä ja pyrkiä nauttimaan tästä elämästä ja vasttakkaisesta sukupuolesta, vaikka se välillä vaikeaa onkin.
p.s. Mitä tulee tuohon esitystapaan, niin eipä onnistunut sinullakaan tuo oikeinkirjoitus ihan kohdalleen. Kannattaisi tarkistaa ainakin nuo pilkkusäännöt ja kappalejaot, ennen kun alat kielipoliisia leikkimään;)Niin kukahan se sitä kielipoliisia leikki. En sanonut omaani virheetömäksi, mutta Sinun mielestäsi mimun virheeni todisti ettei miehistä ole mihinkään. He ovat vain jotain mölisijöitä. Siksi huomautin että jos se osoittaa jotain sukupuolen laadusta, niin sitä osoitusta löytyy itselläsikin. Ihan vain sivuhuomautuksena, et näy vieläkään osaavan kirjoittaa ilman kirjoitusvirheitä. Yrititkö nyt olla hienovaraisen ilkeä. Ei minulla ole lapsuudesta mitään huonoja kokemuksia Äidistäni. Pikemminkin päinvastoin, isästäni oli. Eikä ole ollut epäonnistuneita suhteitakaan, ihme kyllä. Sinulla taitaa olla niistä molemmista kokemusta koska miehet ovat niin arvottomia silmissäsi. Miksi muuten naiset haluaa olla työmaalla miespuolisen esimiehen alaisuudessa mieluummin kuin naisen. Miksi naiset sanoo naisten olevan juonittelijoita. Miksi naiset alkaa heti puhua pahaa siitä joka poistuu ryhmästä.
Post scriptum: Olen todella onnellisesti naimisissa ollut jo yli 30v. Toinen asia: En ole tehnytkään mitään kappalejakoa. Tämä ohjelma jakaa mitä jakaa. Koeta Sinäkin hyväksyä niitä avuttomia mölisijöitä ja ymmärtää, että ainakin joku niistä voi olla jopa ihminen.
- petri
naisetovat huonompia kuskeja kuin miehet,
katoppas vaan kun seuraavan kerran, on joku tientukko edessä, joko se on nainen tai
erittäin vanha mies!!- Minä
Miehet aiheuttavat auto-onnettomuuksia kaksi kertaa enemmän kuin naiset. Naiset ajavat varovaisesti ja varmasti, joka joskus ärsyttää miehiä. Mutta fakta on, että miehet tappavat enemmän ihmisiä kilpailuajollaan
- miehethän on
just tota kaikkee:D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o2605732Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki363326Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1432597"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2202082Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol711610- 641027
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua77971Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan9825Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni123823Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui10768