Pankkiko verottajan kätyri

Onko pankki hanakas ilmoittamaan (moraalittomalle rosvo)verottajalle asiakkaan tilisiirroista ja tilille tulleista rahasummista.
4135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei, mutta Finanssivalvonnalle kylläkin, jos rahasummat ovat oleellisesti muuttuneeet suuremmiksi normaalista rahaliikenteestäsi. Fiva hoitaa sitten suhteet verottajan suuntaan jos epäilee jotain.

Älä luota pankkiin pätkän vertaa. Et tule pettymään..

Äänestä

On ollut iät ja ajat - pankki joutuu mm. raportoimaan viranomaisille jos panet riittävän suuren summan rahaa tilillesi.... (ns. rahanpersuilmoitus)

Äänestä

Kyllä pankki ainakin minun tililleni tulleet summat takavuosina. Sain konsultoinipalkkioita parisen vuotta Ruotsista vaihtelevin kk-summilla. Ei ehtynyt mennä kuin 4 kk niin verovirkailija soitti minulle ja tiedusteli rahojen alkuperää. Koska mitään epärehellisestä ollut kyse niin ei sen kummempaa minun kohdallani. Jos olisin jättänyt veroilmoituksessa ilmoittámatta ne tulot niin olisivat varmasti olleet kimpussa uudestaan.

Äänestä

Kannattaa antaa käteen jos mahdollista, isommat summat. Itselläni oli kotona kerran kirjan välissä 16000 euroa, jonka sain vanhemmiltani.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


misspissu kirjoitti:

Onko pankki hanakas ilmoittamaan (moraalittomalle rosvo)verottajalle asiakkaan tilisiirroista ja tilille tulleista rahasummista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu