Roskaliike: Miten olisi uusivuosi ilman raketteja?
http://www.ess.fi/?article=397309
Itse pärjään ihan hyvin ilman raketteja, en ole koskaan kaivannut niitä. Väriä, ääntä (toivottavasti ei liian kovaa) ja valoa saa muutenkin.
http://www.ess.fi/?article=397309
Itse pärjään ihan hyvin ilman raketteja, en ole koskaan kaivannut niitä. Väriä, ääntä (toivottavasti ei liian kovaa) ja valoa saa muutenkin.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Pettämätön logiikka!
En ole koskaan tarvinnut ja en tule tarvitsemaan!
Nimenomaan roska liike. Kaikki pitää kieltää, istutaan vaan sisällä kiikustuolissa ja kytätään naapureita. Jos jollakin on hauskaa uutena vuotena niin sehän täysin säädytöntä.
Mikä ihme nykyajan ihmisiä vaivaa jos vuodessa ei kestetä yhtäpäivää uuden vuoden juhlintaa?
Kyllä hauskuus tulee jostain muusta kuin keinotekoisesta hauskuudesta. Mitä hauskaa on paukutella jotain raketteja? Älyvapaata touhua. Ei istua tarvii kun ottaa jalat ja menee ulos. Moni ei omista keinutuoliakaan.
Jaa että yhtä päivää, kyllähän niitä tässä maassa riittää, mutta uudenvuoden perkeleellinen paukuttelu ei ole mistään kotoisin, eikä tässä ole paljon aihetta iloita mistään uudesta vuodesta, ainakaan kovin monella joten vähempikin paukuttelu riittäisi vallan hyvin.
Oletko joku hauskuusnatsi jonka pitäisi saada päättää mikä saa olla hauskaa ja mikä ei. Hanki itsellesi vaikka autio saari ja muuta sinne jos ahdistaa.
Ei ahdista. Mutta ei saa saastuttaa ja pilata ilmaa. Mitä hauskaa siinä on. Miten niin pilaan kun paukutatte koko ajan.
Niimpä! NaapuriKyylä on kyllä oikeassa! Ompa tosiaan kamalaa kun yhtenä päivänä vuodessa ammutaan raketteja...
Itse kerään joka vuosi muutaman ilotuliteroskan roskikseen ja lähivuosina en ole ampunutkaan itse yhtään. Ei mielestäni mikään ongelma kunhan maltettaisiin myös siivota jäljet.
Se saaste leviää muustakin kuin päällyskääreistä ilmaan, maahan ja veteen.
Eipä taida olla kovinkaan merkittäviä nuo haitat.
Luopa ympäristöraportteja niin tiedät haitat sitten.
Luepa
Anna linkki josta vaikutuksen voin huomata.
Tässä on:
http://www.ymparisto.fi/default.asp?contentid=110133&lan=fi
http://www.ymparisto.fi/default.asp?contentid=163856
"Kaikki ilotulitteiden käytöstä syntyvät reaktiotuotteet ovat jossain määrin haitallisia ihmisille ja ympäristölle, ja ne tulevat alas ilmasta enemmin tai myöhemmin ja joutuvat maaperään ja vesistöihin."
Nämä linkit luettuani pysyttäydyn edelleen oletuksessani "Eipä taida olla kovinkaan merkittäviä nuo haitat."
En ymmärrä, miksi pitäisi ostaa ilmaan ammuttavia paukkuja ja valopalloja ja sitten ampua ne ilmaan aattoiltana. En, vaikka olisin kännissä.
En ymmärrä miksi ostetaan alkoholia ja pyöritään humalassa hauskana mukamas. Mieluiten paukkuja ja valopalloja kuin krapulassa/morkkiksessa 1.1.
Paukkuja saa nauhurista. Valopalloja voidaan tehdä valotehosteilla ilmaan.
kuulostaa mainolta, suorastaan suositeltavalta! =)
Eeeiikä! Kyllä uutenavuotena pittää olla rakettia! Ja jos viimeistään seuraavana päivänä käy kerräämässä roskat pois, niin onko se nyt niiiiin kamalaa kerran vuojessa raketteja ampua? Ainaki tääläpäin se on perinne ampua raketteja. Jos ei ammuttais raketteja, niin sitten menis koko ilta sisällä kännäämisseen. Kyllä raketit on hieno asia (silloin ko niitä käytettään oikein ja turvallisesti!).