Geenit kertoo kohtalomme...

Krema I II III

Newtownissa Yhdysvaltain Connecticutissa 27 ihmistä ampuneen Adam Lanzan DNA tutkitaan perinpohjin.

ABC Newsin haastattelemien geneetikkojen mukaan Lanzan DNA:sta etsitään todennäköisesti mutaatioita tai poikkeavuuksia, jotka saattavat lisätä aggressiivisuutta tai väkivaltaista käytöstä. Hänen koko genominsa pystytään selvittämään mutaatioiden löytämiseksi.

Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun tällaista tutkimusta tehdään rikostutkinnan yhteydessä, ABC News kertoo. Jotkut geneetikot pelkäävät, että mikäli mahdollisia geneettisiä poikkeavuuksia löytyy, niillä saatetaan leimata muita ihmisiä.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012122716493769_ul.shtml

Tämä on loistava alku ihmisten totaaliselle kontrollille. Myöhemmin jokaiselta kansalaiselta jokaisessa länsimaassa tullaan ottamaan DNA-näyte, ja jos perimä osoittaa tappajageenin läsnäoloa, henkilö internoidaan leirille yhteiskunnalle vaaralliseksi leimattuna. Jos vielä onnistutaan löytämään myös kapinallisuutta ja auktoriteettien vastaisuutta aiheuttava geeni... sama juttu.

7

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihan tosi

      Pahuusgeeni? Ja lampaat uskoo kaiken mitä niille syötetään. Haistakaa nyt jo vittu.

      • Nyt,

        jos et ymmärtänyt, mistä aloituksessa puhuttiin... IME SIITINTÄ! ISOA! MUSTAA!


    • asiakirjaväärentäjä

      Genomiin liittyvä tieto voidaan väärentää tai värittää kulloinkin tilanteen ja tarpeen mukaan...

    • katiskasta

      Geeneihin tuijottaminen on oma harhansa. Niillä voi tyydyttää tiettyä mielenkiintoa, mutta äärimmästen johtopäätösten teossa mennään railakkaasti metsään.

      Ruumis on sielun instrumentti. Tarvitaan tietty geeniperimä, fyysinen tuotekuten esim. hyvä sävelkorva, jotta voi olla hyvä säveltäjä, mutta yleistykseen se ei oikeuta.

      On raakaa materialismia, kun otaksutaan, että sielu, joka saa heikonpuoleiset geenit olisi aina kelvoton. On yksinkertaisuutta olettaa, että neron lapsi olisi nero, hän voi olla yhtä hyvin myös melko kyvytön ja vieläpä rikollinen. On ajattelemattomuutta olettaa., että tietyn geeniperimän omaava olisi valittuun kansaan kuuluvana moraalinen nero.

      Mitenkään kieltämättä geenitutkimuksen mielenkiintoisia piirteitä, täytyy todeta, että liian suuren painoarvon asettaminen sille, on pöljää ylsinkertaistamista elämän sisällölle.

      • Vuodelta 2002

        Itse asiassa asiaa on tutkittu jenkkilässä. Väkivaltaisten rikollisten geenitutkimuksissa ja sukuselvityksissä ilmeni, että näiden rikollisten suku on yleensä ollut porvarillisia kauppiaita ja muuta hyvin menestynyttä yhteiskunnan kermaa (myös monien heidän esi-vanhempien joukossa on ollut melko brutaalia mutta menestynyttä väkeä). Nämä heidän rikolliseksi tekevät geeninsä ovat sitä kautta sitten olleet vaikuttamassa väkivaltarikollisen nykymaailmaan sopimattoman käytöksen syntyyn.

        Työväestöllä näitä väkivaltageenejä oli huomattavasti vähemmän. Tämä vahingossa löytynyt yhteys porvariston ja väkivallan välillä antaa varsin mielenkiintoisen kuvan yhteiskuntamme "eliitistä".


    • fsgsagasdfdasf

      niin no jotain käyttöähän niille kalliille FEMA-leireille tarvitaan..

    • 8th passenger

      Alien-elokuvissa oli keksitty ihmisen tutkimiseen näppärä kudos-skanneri, joka joskus ilmoittikin : "maapallolla tuntematon proteiinirakenne,...." ...ja pian SEN pää purskahti tuli vatsanahan läpi esiin...................

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1343
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      861
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      703
    4. 50
      587
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      12
      493
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      474
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    Aihe