Hallinto-oikeus ei tutki valitusta korvausvelvollisuuden osalta mitä tulee ruokamessupäällikön virasta syrjäyttämiseen. On kuitenkin selvää ja moraalitonta että juuri valittu messupäällikkö syrjäytetään toisen hyväksi,ilman pätevää syytä.Kauhajoen valtuuston puheenjohtajan lausuman mukaan muutos tehtiin hyvässä yhteisymmärryksessä syrjäytetyn kanssa. Ei siltä tunnu sillä ei silloin ole aihetta valittaa jos näin olisi ollut.Ei tämä päätös kaupunginjohtajan ja hallintopäällikön kilpeä kirkasta vaikka heillä hallintopäätöksellä kuntalain mukaan oli oikeus näin toimia. Mitä hyötyä on korostaa koulutuksen ja pätevyyden vaatimuksia yhteiskunnassa jos näin toimitaan hyväveli tyyliin.Tällainen toiminta on laajemman kansalaiskeskustelun paikka, että joskus tutunkaupat loppuu ,moraali tulee valintoihin mukaan ja pätevyys ratkaisee valinnat.
Ruokamessupäällikön valinta ja hallinto-oikeus
Moraalia valintoihin
11381
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei korppi korpinsilmää noki ... Mafia jyrää...
Valtuutetut olisi voinut asiaan puuttua , mutta kenelläkään ei ollut halua ja kiinnostusta, toivottavasti uudet päättäjät ei anna tällaisia välistävetoja enää tapahtua, eli toimitaan hakuprosessin mukaan jos virka on ollut auki ja hakijoista on valinta tehty, niinkuin tässä tapauksessa oli.
Koko messupäällikön virkaon aivan turha.Suurempiakin tapahtumia on hoidettu sivutyönä. Ruokamessut on kuitenkin aika pieni tapahtuma, joten kokoaikainen messupäällikkö on aivan turha.
Ruokamessuviikonloppua varten päätoiminen ihminen, kulttuuriviikkoa varten päätoiminen ihminen. Näin Kauhajoella on varaa heittää rahaa kankkulan kaivoon.
Ja heitetään siinä sivussa vielä Atrialle lahjaksi 70 rivitaloasuntoa keskustan parhaalta paikalta. Ja ilmaiset jätevedet bonuksena pörssiyhtiölle.
Lastenlapsillekin tullaan vielä kertomaan satua "Ja näin Kauhajoesta tuli Köyhäjoki."
Kepu on Kauhajoen legendoja!
Keskustelun ydin kai on ja oli ,näin ei olisi pitänyt tapahtua selvän valinnan jälkeen,mutta kaksi miestä suuressa viisaudessaan niin päätti.
Kyseisessä tapauksessa henkilö jäi ns.tyhjän päälle uskoessaan valintaansa ja sanoessaan itsensä irti toisesta työpaikasta, mutta kas kun herrat päätti parin viikon päästä toisin.Valita epäpätevän tilalle.
Normaali käytäntö ei kuntalain mukaan tämä veto ole joka Kauhajoella tehtiin, jokainen voi kuvitella itsensä asemaan joka syrjäytetylle tapahtui. Nykyaikana vain ihmisarvo ja kunnioitus ei ole muotia edes ylimmässä johdossa.
Tosi on.
En toivoisi tällaista kohtelua kenellekkään ,vain kylmä virastoporras voi näin toimia, inhimmillisyys on kadonnut.
mainittu täälläkin
http://kauhujoki.blogspot.fi/2013/01/vuonna-2012-puhuttivat-seuraavat-aiheet.html