Onko vartiotorneissa koskaan käsitelty yhtä arkaa asiaa, eli lihavuutta?
Havaintojeni mukaan Jehovan Todidtajissa on myös paljon pulskia miehiä, naisia ja lapsia. Eikö se ole oman kehonsa turmelemista, yhtälailla kuin tupakointi, alkohinjuonti jne?
Tupakoinnista erotetaan seurakunnasta, erotetaanko liikasyömisestä, eli antutumisesta lihan viettelyksiin?
Tietysti jätetään sairauden ja lääkityksen aiheuttama lihavuus pois asiaa tarkasteltaessa.
Havaintojeni mukaan Jehovan Todidtajissa on myös paljon pulskia miehiä, naisia ja lapsia. Eikö se ole oman kehonsa turmelemista, yhtälailla kuin tupakointi, alkohinjuonti jne?
Tupakoinnista erotetaan seurakunnasta, erotetaanko liikasyömisestä, eli antutumisesta lihan viettelyksiin?
Tietysti jätetään sairauden ja lääkityksen aiheuttama lihavuus pois asiaa tarkasteltaessa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
# #Lihavuuden syitä
”Meneillään on epidemia, joka saattaa vaikuttaa merkittävästi lastemme terveyteen. Ellei yhteiskunta ryhdy heti ehkäisytoimiin, lihavuus yleistyy vääjäämättä.” (Lastentautien professori William J. Klish)
NE JOILLA ei ole paino-ongelmia,
suhtautuvat ylipainoisiin ja lihaviin ihmisiin usein tuomitsevasti
ja ajattelevat,
ettei näillä ole tahdonvoimaa eikä motivaatiota tehdä asialle mitään
. Mutta onko ongelma näin yksinkertainen?
Ovatko lihavat automaattisesti saamattomia ihmisiä, jotka karttavat vähäisintäkin liikuntaa, vai liittyykö lihavuuteen monissa tapauksissa muita laaja-alaisia syitä, joita on vaikeampi hallita?
Perintötekijät, ympäristö vai molemmat?
Kirjassa Food Fight sanotaan:
”Pitkään on väitelty siitä, johtuuko lihavuus perintötekijöistä vai ympäristöstä.” Miten perimä voi vaikuttaa painoon?
On esitetty sellainen teoria, että ihmisen elimistöllä on taipumus varastoida energiaa mahdollisia tulevia tarpeita varten. Samassa kirjassa jatketaan: ”Lihavuuden perinnöllisyyttä on tutkittu joitakin kymmeniä vuosia. – – Ihmisen geenejä ja lihavuutta on nyt tutkittu paljon.
Huipputekniikkaa hyödyntämällä etsitään geenejä, jotka altistavat painonnousulle sekä diabetekselle ja muille samantyyppisille taudeille.
Tieteellisesti ilmaistuna 25–40 prosenttia väestön ruumiinpainon vaihtelusta yksilöiden välillä selittyy geeneillä.”
Kirjassa sanotaan edelleen:
”Lihavuus pannaan yleensä ihmisen oman heikkouden tiliin, mutta nämä luvut tähdentävät biologisen puolen merkitystä. Silti vähintään 60 prosenttia vaihtelusta voidaan lukea ympäristötekijöistä johtuvaksi.”
Tämä merkitsee sitä, että lihavuuteen vaikuttaa merkittävästi ihmisen elämäntyyli. Saako hän päivässä enemmän energiaa kuin kuluttaa?
Nauttiiko hän säännöllisesti vääränlaista ruokaa?
Varaako hän joka päivä aikaa kohtuulliseen liikuntaan?# #
http://wol.jw.org/fi/wol/d/r16/lp-fi/102004802?q=lihavuus&p=par
Ruokavalioistakin löytyy Vt-matskusta paljon tietoa :)
http://wol.jw.org/fi/wol/s/r16/lp-fi?q=ruokavalio&p=par
Vt-matskussahan on aihetta "ylipainoisuus" käsitelty hyvinkin laajasti:
http://wol.jw.org/fi/wol/d/r16/lp-fi/1200264290
Hakusanan "ylensyönti" tulos :
http://wol.jw.org/fi/wol/s/r16/lp-fi?q=ylensyönti&p=par
Öhömmin öhö, kiellot ja säädökset ovat lahkon soveltamia, mikä siis sopii henkilökohtaisesti kielletäväksi se kielletään, ellei siis ole hankaloita jahvettien johdon omia etuja.
Jos laihuus olisi jehovalaispomojen mielestä syntiä, siihen venkoiltaisiin jokin raamatunpaikka asiaa todistamaan. Mutta koska lihavuus ei ole syntiä....miksikö, no arvaat kyllä, sitä ei ole määrietty vartiotorniseuran opeissa itsensä turmelemiseksi ja luomistyön epäkunnioittamisen arvoiseksi synniksi.
Eiköhän Raamattuun Vartiotornista lainattu kohta, Hes 4 jae 2 todista ylensyönnin olevan synnitöntä, verrattuna esimerkiksi tupakanpolttoon, mikä todistetaan Raamattuun vartiotornista lainatussa raamatunpaikassa Psalmi 7 jae 5
Myös Esran kirja luku 2 jae 1 osoittaa kiistatta ylensyönnin olevan sopusoinnussa Vactowerin opetuksen kanssa
Jos arto oppisi lukemaan, hänkin hyötyisi www.jw.org sivujen laihdutusohjeista.
on aika massiivisessa kunnossa,huomasin kotisivunsa kuvista.
sydäntapahtumat uhkaa sellasia joillaon lihava vyötärönympärys....