Yritykset eivät saa irtisanoa työntekijöitä vain kasvattaakseen voittojaan. Työllistäminen hyvissä oloissa on osa yhteiskuntavastuuta, jolla yritykset maksavat takaisin yhteiskunnalta saamiaan palveluja.
Yritykset kohdelkoot henkilökuntaa ihmisinä kuten Ruotsissa tehdään, jolloin työuran jatkaminen kiinnostaa enemmän.
Ylimpään yritysjohtoon palkattakoon teknokraatteja, jotka luovat uusia tuotteita ja innovaatioita. Ekonomistit, jotka hallitsevat neljä peruslaskutapaa, osaavat laskea ainoastaan irtisanottavien määrän.
Vanhimpia työntekijöitä tulee kohdella voimavarana eikä jätteenä, johon kohdistetaan vain saattohoitotoimenpiteitä työntekijän täytettyä 50 vuotta.
Armeija on muutettava palkka-armeijaksi, jolla jatketaan nuorten työuraa alkupäästä ainakin vuodella. Tätä edellyttää mm. aseistuksen teknistyminen, jonka omaksumiseen ei normaali varusmiesaika riitä.
Suuryritysjohtajien ja ainakin kokoomusministerien ja EK:n johtajien on esimerkin vuoksi jatkettava työuraansa ainakin 65 vuotiaaksi, jota he muiltakin edellyttävät. Mikäli heidän puolisonsa eivät ole työelämässä, täytyy heidät patistaa töihin. Mikäli tämä ei onnistu, täytyy töissä olevan puolison paikata kotona huilivan puolisonsa työuraa oman työuransa päätyttyä 65 ikävuoden jälkeen. Äitiyslomaa esimerkin näyttäjät pitävät tietenkin vain yhden vuoden. Isyyslomaa ei tietenkään pidetä.
Keinoja työurien pidentämiseksi
Hallitukselle tiedok
1
108
Vastaukset
Nykyinen houkutin työuran jatkamiseksi ei toimi. Se, että eläkettä alkaa kertyä nopeammin 63-vuotta täytettyä jättää epäilyjä. Voiko eläkeyhtiöihin luottaa? Entäpä jos sairastun tai kuolen pian eläkkeelle siirryttyäni.
Parempi olisi palkita heti:
Jos henkilö jää töihin 63 vuotta täytettyään, hänelle maksettaisiin palkan lisäksi eläkettä puhtaana käteen 300€, mutta korkeintaan puolet eläkkeen määrästä. Summa ei saa riippua eläkkeen suuruudesta. Eläkettä karttuisi saman verran, kuin alle 63-vuotiaana.
Vaihtoehdoksi jätettäisiin nykyinen systeemi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4402528Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek142360Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2521475Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821129Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel621046Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4171038Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41908- 153905
- 56859
- 79845