Keinoja työurien pidentämiseksi

Hallitukselle tiedok

Yritykset eivät saa irtisanoa työntekijöitä vain kasvattaakseen voittojaan. Työllistäminen hyvissä oloissa on osa yhteiskuntavastuuta, jolla yritykset maksavat takaisin yhteiskunnalta saamiaan palveluja.

Yritykset kohdelkoot henkilökuntaa ihmisinä kuten Ruotsissa tehdään, jolloin työuran jatkaminen kiinnostaa enemmän.

Ylimpään yritysjohtoon palkattakoon teknokraatteja, jotka luovat uusia tuotteita ja innovaatioita. Ekonomistit, jotka hallitsevat neljä peruslaskutapaa, osaavat laskea ainoastaan irtisanottavien määrän.

Vanhimpia työntekijöitä tulee kohdella voimavarana eikä jätteenä, johon kohdistetaan vain saattohoitotoimenpiteitä työntekijän täytettyä 50 vuotta.

Armeija on muutettava palkka-armeijaksi, jolla jatketaan nuorten työuraa alkupäästä ainakin vuodella. Tätä edellyttää mm. aseistuksen teknistyminen, jonka omaksumiseen ei normaali varusmiesaika riitä.

Suuryritysjohtajien ja ainakin kokoomusministerien ja EK:n johtajien on esimerkin vuoksi jatkettava työuraansa ainakin 65 vuotiaaksi, jota he muiltakin edellyttävät. Mikäli heidän puolisonsa eivät ole työelämässä, täytyy heidät patistaa töihin. Mikäli tämä ei onnistu, täytyy töissä olevan puolison paikata kotona huilivan puolisonsa työuraa oman työuransa päätyttyä 65 ikävuoden jälkeen. Äitiyslomaa esimerkin näyttäjät pitävät tietenkin vain yhden vuoden. Isyyslomaa ei tietenkään pidetä.

1

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nykyinen houkutin työuran jatkamiseksi ei toimi. Se, että eläkettä alkaa kertyä nopeammin 63-vuotta täytettyä jättää epäilyjä. Voiko eläkeyhtiöihin luottaa? Entäpä jos sairastun tai kuolen pian eläkkeelle siirryttyäni.

      Parempi olisi palkita heti:
      Jos henkilö jää töihin 63 vuotta täytettyään, hänelle maksettaisiin palkan lisäksi eläkettä puhtaana käteen 300€, mutta korkeintaan puolet eläkkeen määrästä. Summa ei saa riippua eläkkeen suuruudesta. Eläkettä karttuisi saman verran, kuin alle 63-vuotiaana.
      Vaihtoehdoksi jätettäisiin nykyinen systeemi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      406
      8932
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      180
      3411
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      19
      1870
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      79
      1181
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1080
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1075
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      64
      1031
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      79
      1015
    9. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      983
    10. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      65
      930
    Aihe