Keinoja työurien pidentämiseksi

Hallitukselle tiedok

Yritykset eivät saa irtisanoa työntekijöitä vain kasvattaakseen voittojaan. Työllistäminen hyvissä oloissa on osa yhteiskuntavastuuta, jolla yritykset maksavat takaisin yhteiskunnalta saamiaan palveluja.

Yritykset kohdelkoot henkilökuntaa ihmisinä kuten Ruotsissa tehdään, jolloin työuran jatkaminen kiinnostaa enemmän.

Ylimpään yritysjohtoon palkattakoon teknokraatteja, jotka luovat uusia tuotteita ja innovaatioita. Ekonomistit, jotka hallitsevat neljä peruslaskutapaa, osaavat laskea ainoastaan irtisanottavien määrän.

Vanhimpia työntekijöitä tulee kohdella voimavarana eikä jätteenä, johon kohdistetaan vain saattohoitotoimenpiteitä työntekijän täytettyä 50 vuotta.

Armeija on muutettava palkka-armeijaksi, jolla jatketaan nuorten työuraa alkupäästä ainakin vuodella. Tätä edellyttää mm. aseistuksen teknistyminen, jonka omaksumiseen ei normaali varusmiesaika riitä.

Suuryritysjohtajien ja ainakin kokoomusministerien ja EK:n johtajien on esimerkin vuoksi jatkettava työuraansa ainakin 65 vuotiaaksi, jota he muiltakin edellyttävät. Mikäli heidän puolisonsa eivät ole työelämässä, täytyy heidät patistaa töihin. Mikäli tämä ei onnistu, täytyy töissä olevan puolison paikata kotona huilivan puolisonsa työuraa oman työuransa päätyttyä 65 ikävuoden jälkeen. Äitiyslomaa esimerkin näyttäjät pitävät tietenkin vain yhden vuoden. Isyyslomaa ei tietenkään pidetä.

1

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nykyinen houkutin työuran jatkamiseksi ei toimi. Se, että eläkettä alkaa kertyä nopeammin 63-vuotta täytettyä jättää epäilyjä. Voiko eläkeyhtiöihin luottaa? Entäpä jos sairastun tai kuolen pian eläkkeelle siirryttyäni.

      Parempi olisi palkita heti:
      Jos henkilö jää töihin 63 vuotta täytettyään, hänelle maksettaisiin palkan lisäksi eläkettä puhtaana käteen 300€, mutta korkeintaan puolet eläkkeen määrästä. Summa ei saa riippua eläkkeen suuruudesta. Eläkettä karttuisi saman verran, kuin alle 63-vuotiaana.
      Vaihtoehdoksi jätettäisiin nykyinen systeemi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      65
      5885
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      344
      5707
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2038
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      250
      1202
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe