abortti vai synnytys?
Mitä mieltä olette? Käykää äänestämässä!
http://www.kumpionparempi.fi/vertailu.php?veID=1049&show=1
Mitä mieltä olette? Käykää äänestämässä!
http://www.kumpionparempi.fi/vertailu.php?veID=1049&show=1
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Täysin älytön kysymys. Asiahan on, jos mikä, täydellisen henkilö- ja tapauskohtainen. Ei mikään äänestyskysymys.
Hyvinkin fiksu kysymys.
Tähän astihan on nimenomaan ollut ikäänkuin äänestyskysymys eli äänekkäimmät ja kieroimmat ovat huutaneet abortin hyväksymisen puolesta ja enemmistö on lapsen kohtuun tappamista vastaan.
Henkilökohtaiseksi kysymystä ei millään saa, koska teon kohde on puolustuskyvytön. Kysehän ihan sama, voisiko vastasyntyneen tappaa, koska hänen olemassaolonsa ei miellytä jotain tai estää urakehityksen. Vastasyntyneellähän minuus on kehittymätön eikä tämä silloinkaan pysty itseään puolustamaan. Ei edes 7-vuotias pysty itseään juurikaan puolustamaan. Eikä oikeastaan köyhäkään siihen kykene.
Puolustuskyvytön se on 16-lapsisen lestadiolaisperheen äitikin odottaessaan seitsemättätoistaan ja pohtiessaan äänettä kestääkö runneltu ruumiinsa sitä enää. Mutta saarnaajamiehensä onneksi naisen tulee vaieta seurakunnassa.
Henkilö X tai Dara taisi muistaakseni vastata tähän samaan kysymykseen aborttipalstalla (missä tämä aloitus myöskin on) että kysymys on yhtä fiksu kuin jos kysyisi että kumpi on parempi, avioliitto vai avioero.
"Onko Jumalan vanhurskaus ihmisellä parempi kuin ihmisen syntisyys ilman Jumalaa?"
Onko parempi elää Jumalan tahdon mukaan ihmisen kuin vastoin Jumalan tahdon tekemistä?
Raamatussa on ilmoitettu Jumalan tahto ja annetaan myös ohjeet kuinka voidaan tehdä Jumalan tahto elämässään.
Jumala on äärettömän hyvä kun antoi Jeesuksen että voimme elää Jumalan vanhurskaudessa. Olethan samaa mieltä! Jos et, tee parannus eli mielenmuutos ja uudistu epäuskosta hyvää Jumalasuhteeseen elämässäsi Jeesuksessa.
> Onko parempi elää Jumalan tahdon mukaan ihmisen
> kuin vastoin Jumalan tahdon tekemistä?
On parempi elää vastoin Jumalan tahdon tekemistä. Kiitos kysymästä.
kysyä: "Olisitko halunnut tulla abortoiduksi äidistäsi eroon ollessasi kohdussaan?"
Olisin. Sääli ettei se narkkarinarttu edes tajunnut olevansa raskaana ennen kuin vietiin sairaalaan synnyttämään.
niinkuin toivot itsellesi tehtävän. Surullista on se miten väärin ihmiset kohtelee toisiaan, jopa omiaan.
välitä on uskotonta pahempi. Kuka äitä haluaa lapsensa tuhota? Aika sairasta.
vihollinen on sodassa tai vihassa raiskannut raskaaksi tulleen naisen? Jeesus elämänä opettaa rakastamaan jopa vihollisiaan kuten itseään ja Jumala on opettanut rakastamaan vihaamisen sijaan.
Miksi Jumalan hyvä opetus on pahan ihmisen mahdotonta hyväksyä? Tietysti siksi että ihminen on paha ja Jumala on hyvä.
Nöyrät perivät maan ja ylpeät vihaavat Jumalaa.
Riippuu täysin tapauksesta! Päätön kysymys ilman taustoja.
Kysyjä on ilmeisesti uskovainen. Ja heidän maailmankuvansahan on tunnetusti jyrkän mustavalkoinen.