Eduskunta on parhaillaan joululomalla aina helmikuun alkupäiviin asti. Se viettti viimeksi yli kolmen kuukauden kesäloman. Työviikkoinaan kansanedustajat eivät tee töitä maanantaisin, koska silloin ei ole lainkaan täysistuntoja. Täysi palkka juoksee silti kaikilta päiviltä, myös vapaapäiviltä ja lomilta.
Hallitusta jatkuvasti haukkuvan Mikko Alatalon kynästäkin on muste kuivunut eikä miehestä ole kuulunut mitään pitkään aikaan. Taitaa Pispalan laulusieppo olla Kanarialla.
Herää kysymys. Maksetaanko kansanedustajille liikaa liksaa tyhjästä?
Hallitusta jatkuvasti haukkuvan Mikko Alatalon kynästäkin on muste kuivunut eikä miehestä ole kuulunut mitään pitkään aikaan. Taitaa Pispalan laulusieppo olla Kanarialla.
Herää kysymys. Maksetaanko kansanedustajille liikaa liksaa tyhjästä?
Vastaukset 9
Vanhimmat
No just. Eikö nuo pirut olleet juuri pari kuukautta sitten lomalla? Lomaa lomaa, kylläpä sitä passais itse kullekkin.
TÄYS PERSEESTÄ KOKO SUOMEN EDUSKUNTA . Vai voiko joku toisin väittää . ALV VUODEN ALUSTA SUOMALAISELLE 23 % muissa maissa alle 10% TÄYTETÄÄN ETELÄN POHJATONTA KAIVOA SAKSANKIN PUOLESTA . hävetkää päättäjämme !
Huijarit. Jeesus tulee ja antaa teille keppiä ja remmiä. Laiskurit paskanjauhajat suomen perikatoon viejät.
Maksetaan, alkupalkka niinkuin muillekin ja kolmen kuukauden koeaika.
KUINKA KAUAN VIELÄ MENEE KUNNES KANSA ON SAANUT TARPEEKSEEN
TÄMÄM MAAN PÄÄTTÄJISTÄ?
RIISTOA KOKO AJAN KANSALTA RIKKAILLE !
MITÄ PITÄÄ OLLA ASIAN TAATU ENNENKUIN KANSA MENIS LAKKOON?
väärin on päättäjien palkat ja eläkkeet
maahaanmuuto remontiin
hallintokoneistoa supistaa 4000 virkaatekevää
tyhjänpäiväisia tutkimuksia niille ryhmille loppu.
lomat minimipalkka 7002kk
MISSÄ ON SOINNI ONKO SINULLA AIKOMUSTA PUOLUSTAA
ÄÄNESTÄJIÄ ?
kyllä ymmärtää että kaikille maistuu muhkea tili 70002kk
KAIKKI MUUT EDUT JA LISÄKKEET
mutta
kaikki REVITÄÄN MUILTA:
opposition ei tule hyväksyä kaikkea järjettömyyksiä.
kyllä on huonosti kun ensin syrjittiin kaikki sodassa ollet maanpuolustajat
ja nyt kaikki jotka on tähään maahaan tuoneet vaurauden
KAIKKI PITÄIS HÄVITTÄÄ EI SUODA HEILLE MITÄÄN OIKEUKSIA !
ei työtä
ei eläkkeitä
ym veroja vaan kiskotaan...
miksi työnsä tehneitä RANGAISTAAN??
VALTION ANNETTAVA VAIHTOEHTO JOKA TOIMII !
EIKÄ YKSIPUOLISESTI KÄSKYTTÄÄ!
tässä on oikeustaju koetuksella!-
Suomen perustuslaki sanoo, että valta on Suomessa kansalla. Miten se toteutuu käytännössä, kun 200 nukkuvaa ja lomailevaa kansanedustajaa yrittävät tehdä vain olonsa mahdolllisimman mukavaksi eduskunnassa. Nämä onnetttomat veitikat muka edustavat kansaa. Antakaa mun nauraa!
nimittävät 7 viikon lomaa.joulu tauoksi.
Noilla lomilla ja palkkioilla mitä eduskunnalla on , voisivat kansalaisetkin paremmin jaksaa työelämässä.
Ei tunnu tasa-arvolta se, että kansalaisille ehdotellaan työpåivien pidennyksiä, palkatonta ensimmäistä sairaus poissa-oloa, eläkeiän korotuksia jne..jne...Mitä jumalia ne eduskunnassa luulevat olevansa.