Kasvimaan perustaminen kivikolle

kevääksi

Mitenkähän onnistuisi kasvimaan perustaminen maaperään, joka on kallioista? Alue, jolle kasvimaata suunnittelen on täytetty lekasoralla. Ehkä jotain sammalikkoa on soran alla. En ole tarkemmin kerennyt maaperään tutustua kun muutimme vasta marraskuussa.
Itse olen täysin aloittelija, mutta olen pohdiskellut, että jos alueelle kärräisi tarpeeksi multaa niin kasvimaan perustaminen voisi onnistuakin. Vai onko tämä täysin tuhoon tuomittu ajatus? Kaipaisin neuvoja ja vinkkejä.

5

459

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kevääksi

      Siis ei lekasoraa vaan sellaista kivisoraa; sorapalaset noin 1,5-2 cm:n levyisiä/kokoisia.

    • Ammattitarhuri

      Paikasta tulee aivan liian kuiva, jos alla on kivimurskaa kallioisen maaperän päällä. Veden läpäisy/mullan ilmavuus on tuollaisessa tapauksessa liiankin tehokasta, paitsi jos multaa on metrikaupalla. Pohjalle joku veden läpäisyä hidastava suodatinkangas tai rei'itetty muovi ja multaa puolisen metriä, niin siinä voi jo useimpia juureksia ja muita hyötykasveja hyvin kasvatella. Mutta sitä multaa menee sitten paljon, eikä kuorma-auton lavallinen multaa paikalle tuotuna ihan ilmaista ole. Voit toki tehdä myös vaikka puiset kasvatusaltaat jotka täytetään mullalla niin selviät pienemmällä multamäärällä.

      Itse olen siis puistopuutarhuri, joten ei nämä viljelyhommat ole niin hyvin hanskassa mutta toki niistäkin kattavat perustiedot on opeteltu.

    • kevääksi

      Ok. Toi muovi on hyvä idea. Oisko mahdollista jollain luontaisella tuotteella hidastaa sitä veden läpäisyä ym? Joku puheli mulle savimaasta, et sitä kannattais tuoda? Itse pohdin, et voiskohan naapuri kauhasta tuosta hakatulta, soiselta metsäaukeelta maata traktorillaan siihen soran päälle ja sit sen päälle levittäis sitä multaa. Onkohan sellasessa mitään itua? naapuri siis omistaa sen metsän ja hänen kanssaan neuvottelisin hinnasta sun muusta jos sellasessa on järkeä :)

      • Minä taas

        Savimaata pohjalle on tosiaankin myös hyvä keino hidastaa veden liiallista valumista pohjakerroksiin. Siellä soisella metsäaukiolla ei vain taida liiemmin savimultaa olla, veikkaan että sieltä löytyy karikekkerroksen alta aika ravinneköyhää hiekkaista maaperää sekä turvetta. Siis jos se on havumetsää, jos se taas on lehtimetsää niin maaperä voi hyvinkin olla erittäin savista.


    • kevääksi

      Jees. Voikohan sitä savimaata jostain ostaa? Pitää alkaa tutkiskelemaan asiaa. Kiitos vinkeistä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      172
      1145
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      773
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      743
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      738
    5. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      231
      705
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      689
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      645
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      622
    9. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      56
      610
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      600
    Aihe