Syyskuussa 2012 vapautettu iranilainen pastori on vangittu uudel

ihmisoikeus

Iranilainen pastori Yousuf Nadarkhani vangittiin lokakuussa 2009 syytettynä islamista luopumisesta. Hänet tuomittiin kuolemaan syyskuussa 2010. Tapauksen nostattaman kansainvälisen huomion takia syytös peruttiin ja muutettiin syytökseksi kristillisyyden levittämisestä. Yousuf tuomittiin tästä kolmeksi vuodeksi vankeuteen. Koska hän oli ollut tuomion julistamiseen mennessä vankeudessa jo kaksi vuotta ja 11 kk, hänet vapautettiin takuita vastaan syyskuussa 2012.

Vapautumisen jälkeen pastori Yousuf vietti joitakin viikkoja maansa ulkopuolella ja palasi sen jälkeen kotimaahansa. Pian paluunsa jälkeen poliisi otti häneen yhteyttä ja vaati häntä ilmoittautumaan Lakanin vankilaan. Vankilan johtaja väitti, että hänen täytyisi suorittaa rangaistusta vielä joitakin päiviä. Yousufin sallittiin ilmoittautua vankilaan päivittäin kotoaan käsin, mutta joulupäivän ilmoittautumisen yhteydessä hänet vangittiin.

Pastori Yousuf Nadarkhania vastaan ei ole nostettu lisäsyytteitä eikä oikeudenkäynnissä ole ilmennyt mitään lisäselvitysten tarvetta. On arveltu, että joulupäivän pidätyksen syynä olisi viranomaisten halu pelotella maan kristittyjä.

http://ihmisoikeus.blogspot.fi/2012/12/syyskuussa-2012-vapautettu-iranilainen.html

0

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

        Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
        Maailman menoa
        230
        5451
      2. Sinä eräs, pyydän......

        AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
        Ikävä
        195
        2785
      3. Kysymys muille miehille

        Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
        Ikävä
        60
        2088
      4. Kohta katson sun kuvaasi

        ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
        Ikävä
        19
        1666
      5. Nimikirjaimet

        Kuka kaipaa ketä 🥰
        Ikävä
        67
        1602
      6. VOI TÄTÄ ILON

        JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
        Tuusniemi
        138
        1355
      7. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

        Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
        Ikävä
        108
        1336
      8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

        Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
        Maailman menoa
        167
        1299
      9. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

        Olet mielessäni, vanhempi mies
        Ikävä
        87
        1232
      10. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

        jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
        Ikävä
        109
        1214
      Aihe