Uusivuosi ja poliisi se vaan ihmettelee, taas?

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012122916500660_uu.shtml

Minä puolestani ihmettelen poliisin, lainlaatijoiden ja hyysäreiden järjenjuoksua. Siis eikö tosiaan edes vaikka 17 v ja 11 kk vanha ole vielä tarpeeksi kypsä käsittelemään ilotulitteita? Pitää siis odottaa vielä 1 kk?

5 -vuotiaskin oppii ampumaan raketteja turvallisesti ja osaa ja muistaa sen loppuelämänsä, kun vaan opetetaan. Mitään typeriä 18 -vuoden ikärajoja ei tarvita.

Millä logiikalla ilotulitteiden käyttö on kielletty alaikäisiltä, jos kaikki aikuisetkaan eivät sitä hommaa osaa? Eikös se pitäisi olla silloin kielletty kaikilta? Vai olisiko parempi, että myyjä varmistuisi, että ostaja osaa käyttää niitä oikein?

Onhan niissä ohjeitakin, mutta voisi kuvitella, että ne jää joiltakin lukematta, tai sitten ei vaan välitetä.

17

139

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PamPumpammaus.

      Poliisi ajattelee mihin he pystyi kun olivat poliisikurssin käyneet, siellä saavat vaan valvonnassa ja leikkipyssyillä harjoitella ja sanoa "pUM PUM!

    • ei tarvita missään.

      Vi..uako tuota ihmettelee, kielletään kaikki ilotulitteet ja niiden myynti, ja sillä sipuli.

      • Late Lapista.

        HÖPÖ höpö! Miksi kaikki pitäisi kieltää??? Minkähän ikäisenä nuorukaiset saavat aseenkantoluvan? Eiköstä ainakin haulikolle saa kantoluvan jo 15 vuotiaana !
        Nämä ilotulite säännöt ovat vähä älyisten taaperoiden laatimia, taannoinhan kiellettiin ne sormenmittaiset kiinalaiset, mutta isoja kanuunan jytkyjä kyllä saa myydä edelleen ! ja ampuakin !


        Late Lapista. SSSS Ry!


      • Late Lapista. kirjoitti:

        HÖPÖ höpö! Miksi kaikki pitäisi kieltää??? Minkähän ikäisenä nuorukaiset saavat aseenkantoluvan? Eiköstä ainakin haulikolle saa kantoluvan jo 15 vuotiaana !
        Nämä ilotulite säännöt ovat vähä älyisten taaperoiden laatimia, taannoinhan kiellettiin ne sormenmittaiset kiinalaiset, mutta isoja kanuunan jytkyjä kyllä saa myydä edelleen ! ja ampuakin !


        Late Lapista. SSSS Ry!

        Joo, kyllä kai sen haulikon saa 15 -vuotias hankkia edelleen, mutta ei edes tähtisädetikkua.


    • kokonaan stop

      Ilotulite on tyhmintä mitä kuvitella saattaa. Voin todella pahoin, jos joudun lähelle sitä helvetinmoista pauketta.

      • Muuta jonnekin korpeen (ellet jo asukin siellä), niin saat olla rauhassa kaikelta hälyltä. Herkkääpä on, jos ei tuollaista vähäistä juhlintaa kestä edes kerran vuodessa. Matkailemaan sinun ei ainakaan kannata ryhtyä mihinkään väkirikkaisiin maihin, korkeintaan patikoimaan kotimaan erämaihin.


    • antipaukku

      Mites kun täällä korpikylän taajamassa, jossa ei ole edes vesistöä on alettu venetsialaisten aikana paukuttelemaan ilotulitteita. Raketit paukkuu usein taloni päällä ja saa peljätä että ulkorakennukseni syttyy palamaan.
      Onko moinen yleensä laillista, eli onko tietoa ?

      • Late Lapista.

        Eiköstä sinulla ole vakuutuksia tönöissäsi ?
        Kaikkihan Suomessa nykyisin on laitonta, jopa laivanrakennuskin, nekin ulkoistetaan Ranskaan !


        Late Lapista. SSSS Ry!


    • aikaa tarvitaan

      Uus- suomalaisten kulttuuriin nyt vaan kuuluu kaiken moinen paukuttelu, lisättynä ymmärtämättömyydellä ja lukutaidottomuudella.

      Tämä on vain hyväksyttävä kantasuomalaisten.

    • Iloittelija

      Ilotulitteet ovat turhakkeita, ympäristöä sotkevaa pasgaa.
      Joka vuosi palaa muutama päiväkoti ja/tai koulu näiden persapinoiden omien pikku lapsikultien iloitellessa. Moni makaa sairaalassa silmävammojen takia.
      Ilotulitteet tulisi kieltää kokonaan.

      • Late Lapista.

        Kaivokset sotkevat, tehtaat sotkevat, autot sotkevat pillupyykin pesijät sotkevat ja jopa eläimet sotkevat !
        Autot tappavat, junat tappavat, lentsikat tappavat ja veistöihin hukkuu Suomessakin kymmeniä vuosittain! perskeles kielletään kaikki vain !
        Suomessakin on noita kieltäviä lakeja jo niin paljon jotta ei niitä kukaan edes pysty valvomaan! lisää ei enään tarvita !


        Late Lapista. SSSS Ry!


      • Late Lapista. kirjoitti:

        Kaivokset sotkevat, tehtaat sotkevat, autot sotkevat pillupyykin pesijät sotkevat ja jopa eläimet sotkevat !
        Autot tappavat, junat tappavat, lentsikat tappavat ja veistöihin hukkuu Suomessakin kymmeniä vuosittain! perskeles kielletään kaikki vain !
        Suomessakin on noita kieltäviä lakeja jo niin paljon jotta ei niitä kukaan edes pysty valvomaan! lisää ei enään tarvita !


        Late Lapista. SSSS Ry!

        Niin ja eikös lumiluolienkin rakentaminen pitäisi kieltää alle 18 -vuotiailta?


    • tietäjäihminennn

      Kyseinen uutis-artikkeli yrittää provosoivalla tyylillä peittää sitä tosiasiaa, että joitain tosi järjettömiä lakeja tehtaillaan kansalaisille ja sitten vielä valvotaan poliisin toimesta. Yksilön kyseenalaistaessa, joutuu tämä argumentillisesti ensin kävelemään virkavallan rakentamaan psygologiseen ylämäkeen ja alhaalta ylös väittelemään vastaan

      Itse olen aloittanut uuden vuoden rakettien laittamisen aikoinaan 7 - vuotiaana, ja oli 70-luvulla ihan yleistä että kaveripiirissä liikuttiin kortteleissa koko ilta muovikassillinen paukkuja mukana ja paukuteltiin. suojalaseja ei käytetty ja kellekään ei käynyt kummemmin koko lähipiirissä. Lähes kaikki paukut oli näitä k-18 paukkuja.

      Voin vain kuvitella kuinka tämän päivän suomessa minut olisi huostaanotettu ja pakkosiirretty johonkin toiseen perheeseen tai jotain muuta älytöntä, millaisesta ironisesti venäläisviranomaisetkin suomen sosiaaliviranomaisia vihjaa lapsioikeuskysymyksissä.

      Käy suorastaan sääliksi tätä suomen nyky-yhteiskunnan nuorisoa, joita holhotaan kuin älyllisesti köyhempää, ja kielletään kaikki mikä vain tulee mieleen niin kunta- kansallis- kuin EU tasolla ja jos ei EU-ssa ole jotain älytöntä säädöstä, sellainen teetetään vaikka europarlamentaarikoilla brysselissä oman maan holhouskäyttöön

      • Late Lapista.

        Noin se oli, on ja noin se menee !


        Late Lapista. SSSS Ry!


    • pommit pois

      Lailla pitäisi yksityishenkilöiltä kieltää kaikki räjähteet................

      • Joopajoo, ne mitään varsinaisia pommeja tai räjähteitä ole jotkut tähtisädetikut ja ilotulitteet. Sinulle tulitikutkin lienee liian vaarallisia?


    • jkp

      niinkkö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      73
      1764
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      25
      1252
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1142
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      943
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      836
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      662
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      199
      642
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      581
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      58
      507
    14. 36
      494
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      23
      453
    17. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    18. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    19. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe