Suomelle ei isoja tilauksia

Miksi??

Ei Suomessa nykyisellä toimintaperiaatteella nuo valtion omistamat yritykset tulee menestymään kun ei käytetä mitään koulutettuja, taitaavia henkilöitä.

Valtion omistamissa yrityksissä melkein kaikki päälliköt ja itsestään selvänä myös nuo esimiehet ovat entisiä yksinkertaisia duunareita, jotka eivät edes ole kyenneet lähtemään opiskelemaan tai jos joskus ovat lähteneet, sitten heillä ei ole ollut kykyä, kestävyyttää viedä nuo opinnot loppuun asti.

Jos näillä päälliköillä ei edes ole ollut kykyä tehdä omia opintoja loppuun asti, millä lailla he sitten pystyvät vetämään niissä isoissa valtion omistamissa yrityksissä vaativia projekteja, edes puhumatta siitä, että heillä olisi myös mitään käsitystä talouselämän teorioista, kehityksestä etc.

Ja he ovat niitä erittäin isopalkkaisia päälliköitä, esimiehiä, jotka eivät tee mitään ja joillakin enimmäkseen työajasta kulkee kotona vaimonsa ja lapsien kanssa.

Ei ihmettä ettei Suomi saa isoja kansainvälisiä tilauksia kun ei edes ole päteviä henkilöitä hoitamassa näitä töitä.

1

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kakarat2

      Stupido! Juurihan Suomi tyrmäsi suuren tilauksen. Ei tänne märkäkorvien kannata kirjoitella. Ime vaan vielä tuttia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      92
      4706
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3892
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      202
      3758
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      88
      2169
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1951
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1318
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1202
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      159
      1173
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1075
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe