mukavia tarinoita autoilijoista

jeesus

Sattuupa sitä kenellekkin ties mitä. Yks päivä erään Tarjoustalon pihassa eräs kaveri peruutti suoraan meidän kylkeen ku oltii jo menos parkkiruutuun. Auto seisoi paikallaan eikä me noteerattu mitenkään. No lähdettii ajaa parkkiruutuu vilkku pääl ja sitten se mulkku lyö parkit päälle ja peruuttaa meidän kylkeen. Ajovaloumpio aivan paskana. Kiitos hänen. Hän ei siis käyttänyt vilkkua. Kutsuttiin poliisit paikalle ja ne sitten totes et tulee sit kutsu käräjille. Tästäki noin 3kk ei mitää kuulu. Mutta kaverinhan vika se on. Se nyt on selvä.

Tänää aamulla kävin kaupassa ostaa töihin eväksii ja oli kyl niin läheltä piti tilanne. Ajelin siin hissuksee parkkipaikalta pois ku joku ämmä kiilaa suoraa eteen parkkiruutuun. Vittu siinä kyllä pomppas sydän kurkkuu. Vedin liinat siin kii ja sit joku nuor sälli meinas ajaa mun persuksii. ei käyny onnes autolle mitää.

Kaks viikkoa sitten ajoin autoni pusikkoon. Ajoin kaupan ohi ja parkkipaikalta syöksyy joku volvo ihan suoraa mun etee. Mitäs teen? En voinu vetää vastaantulijoiden kaistalle, muuten olisin ollut kuormaauton alla. Enkä mä nyt halunnu et se nulipää ois rytänny mun auton joka tuli sielt etee. Sitten käänsin kaikki oikeel ja pusikkoo. Ruusupuskaha onneks ei käyny mitää.

Näitä riittäis näit juttui. Pyydän, että te kaikki mulkut voisitte vähä kattoo tuleeko autoi mistää!! Hauskaa onkin, että kaksi viimeistä sankaria jatkoivat matkaan kun mitään ei olis tapahtunu..

6

981

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jeesus

      Tämän keskustelun aloituskommentti ei ole tällä palstalla aiemmin Jeesus-nimimerkillä esiintyneen kirjoittajan kirjoittaja. Asiahan olisi tietenkin ollut pääteltävissä kirjoitus- ja kielioppivirheiden määrästä, mutta ilmoitetaan nyt näin virallisestikin.

      • jeesus

        No voi Jeesus sanon mä. Varmaan käyn ettii onks tääl jeesus kirjoitellut juttuja:). Ihme nipottajia koko palsta täynnä!!


    • on joo

      Olen tässä useita, varmaan kymmeniä kertoja ollut todella läheltä piti tilanteissa, samassa risteyksessä,ja viimeksi tänään. Kuopiossa Asemakatu-Haapaniemenkatu risteys. Kaksi kaistaa kääntyvät rinnakkain vasemmlle, oikeanpuoleisesta voit jatkaa myös suoraan. Ymmärsitkö, no ei se mitään. Vasemman puoleista kaistaa ajavat vaihtavat kaistaa lähes poikkeuksetta keskellä risteystä. Tämä sitten aiheutta ylimääräisiä sydämmenlyöntejä kun viereinen auto kiilaa ja jos se johonkin osuisi niin jalkojesi kohdalle :). Olenkin jo pikkuhiljaa harkinnut sellaista rekkamallin äänitorvea että on sitten reilusti sitä paskaa housussa kun sillä töräyttää vieressä.

    • Jukkis

      Jos ajaa kolarin parkkialueella niin molemmat kolarin osapuolet maksaa omat vaurionsa....eli onnea umpion metsästämiseen...

      Vahingonilo on paras ilo =)

    • Saman huomannut

      Suomi on täynnänsä - valitettavasti. Parasta kait olis hankkia joku monsteriauto ja kattoo kenen pellit menis parhaiten ryttyyn - heh.

    • pietari

      Ei satu koskaan mitään. Ei autolla, ei moottoripyörällä, ei polkupyörällä. MIksei mulle mitään satu? En ole edes erityisen etevä kuski. En edes hysteerisen varovainen. Toisille sattuu koko ajan. Ja Jeesus jonkun karvanoppateinin niccinä on niin perseestä että ateistejakin tympii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9245
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8100
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5895
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2420
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2135
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1775
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1719
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1498
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1494
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      440
      1399
    Aihe